Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v České republice zaměřující se na dějiny zdejší národopisné tradice - masopustních průvodů. Vstup i pokladna muzea se nachází v informačním centru a převážná část expozice je pak umístěna v prvním patře.
Návštěvníci se mohou těšit na kolekci tradičních masek až z časů první republiky, v malém kinosálu zhlédnou dokumentární záběry z masopustních průvodů a ve fotografickém koutku se nechají vyfotit ve vybrané replice maškarní masky. Pro děti je zde připravena výtvarná dílnička, kde si mohou vybarvit vlastní masku či omalovánky s maškarním tématem.
K otevření muzea došlo dne 23. 2. 2017, a to v návaznosti na dlouholetou tradici maškarního průvodu v Milevsku. Město Milevsko totiž každoročně již od roku 1862 ožívá ruchem maškar, a tak jsou Milevské maškary nejstarší doloženou masopustní tradicí v jižních Čechách. V roce 2016 se zde uskutečnil již 154. ročník tradičního masopustního průvodu a zároveň 1. ročník Festivalu maškar, na kterém byl překonán rekord v počtu masek – maškarního průvodu se zúčastnilo celkem 1248 masek. Milevské maškary jsou tedy v současnosti největším masopustním průvodem v České republice.
Jedinečnost milevských maškar je zároveň v tom, že jde o městský masopustní průvod; podobná tradice v jiných lokalitách je v naprosté většině záležitostí vesnickou. Přijeďte do Milevska a nechte se vtáhnout do veselé maškarní nálady!
Turistické informační centrum Milevsko a Muzeum Milevských maškar se od roku 2017 nachází v krásné secesní budově městské spořitelny, která patří mezi nemovité kulturní památky. Tato budova byla postavena v roce 1909 stavitelem Františkem Ješem z Tábora a cena za její stavbu dosáhla 71.000 tehdejších rakouských korun. Městská spořitelna (původně nazývaná Okresní hospodářská záložna), která o svůj samostatný objekt usilovala už od roku 1872, se sem v listopadu 1910 přestěhovala z prozatímních prostor na radnici.