Městys Bernartice leží přibližně 10 km jižně od města Milevska v mírně zvlněné krajině. Městys je obklopen několika rybníky – severozápadně se nachází rybník Pilný (18 ha), směrem na jih rybník Koloměř a na severním okraji je situován Zámecký rybník. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1251, kdy se v Kosmově kronice píše o Martinovi, knězi Bernartickém. Bernartice byly roce 2002 vyhlášeny jihočeskou Vesnicí roku.
Obec Borovany je situována u Velkého Borovanského rybníka (15 ha) při Borovanském a Bílinském potoce, cca 3 km jihovýchodně od Bernartic. Obec se rozkládá na ploše 637 ha a od východu je obklopena rozsáhlými lesy s názvem Hemery a Soví, v nichž se nacházejí pozůstatky mohyl z doby bronzové. Podle názoru Augusta Sedláčka název obce vznikl podle borů, které se rozprostíraly kolem staré osady.
Obec Božetice se rozkládá v mírném údolí při říčce Smutné, přibližně 6 km východně od města Milevska. V okolí vsi se nachází plno lesů, rybníků a říček. Božeticemi protéká říčka Smutná, která se vlévá v Bechyni do Lužnice a je jednou z nejčistších říček v Jihočeském kraji. Název Božetice znamená „ves lidí Božetových nebo je též uváděno Božatových“ a tato historická osobnost je v kronikách zmiňována již v roce 1088. V současnosti se obec rozkládá na katastru o velikosti 1364 ha a pod správu obce spadá osada Radihošť. Mezi významné památky obce patří návesní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1858, pomník padlých vojínů v 1. světové válce či památný strom – lípa velkolistá (na jižním okraji zahrady čp. 30 ve středu obce). Nedaleko od Božetic stojí Kvěchovský mlýn, kde své dětství strávila siamská dvojčata Josefína a Růžena Blažkovy, která vystupovala v zábavných pořadech po celém světě. Obcí prochází cyklotrasa číslo 1153 (Chyšky – Staré Sedlo).Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.bozetice.cz/.
Obec Branice leží asi 5 km jižně od města Milevska na železniční trati Tábor – Ražice. Severozápadně od vsi se zdvíhá zalesněná výšina Obora, směrem na severovýchod se na Bílinském potoce rozkládá rybník Ostrov (též Ostrovský) a asi 0,5 km západně od obce se nachází Velký a Malý Prachovský rybník. První písemná zmínka o Branici pochází z roku 1306, kdy ves patřila k premonstrátskému dominiu. Podle nálezů ze studny u domu čp. 1 však lze usuzovat, že obec existovala již ve 2. polovině 13. století. V současnosti se obec rozkládá na 506 ha.
Obec Chyšky se nachází 11 km severovýchodně od města Milevska a asi 6 km od Petrovic. Chyšky jsou nejvýše položenou obcí v mikroregionu Milevsko. Název obce pochází ze staročeského výrazu „chýše, chyše, chyš“, kterým se označovala chatrč, domek či dům. Dříve byla obec také nazývána Malá Chýška a Malá Chýše. O vzniku obce se traduje pověst o tom, že se zde rýžovalo zlato, čemuž nasvědčují i rýžovnické sejpy nejspíše středověkého původu na levém břehu Branišovského potoka. Obec je situována na jižních svazích Votické vrchoviny v části Čertova břemene. V současnosti jsou Chyšky přirozeným spádovým a správním centrem, ve kterém obec spravuje ještě dalších 19 osad - Branišov, Branišovice, Hněvanice, Hrachov, Kvašťov, Květuš, Mezný, Nálesí, Nosetín, Nová Ves, Podchýšská Lhota, Radikovy, Ratiboř, Ratibořec, Rohozov, Růžená, Vilín, Voděrady a Zaluží.
Obec Hrazany se rozkládá na ploše 849 ha v nejsevernější části Jihočeského kraje, asi 4 km východně od obce Kovářov a přibližně 8 km severně od města Milevska. Toto území geograficky spadá do Středočeské pahorkatiny. Ves pravděpodobně získala své jméno buď od toho, že byla postavena na hrazeném (chráněném) místě mezi dvěma zalesněnými vrchy na severu a jihu a mezi mokřinami na východě a západě, nebo podle staročeského vlastního jména Hrzen (či Hrzán). Původ obce Hrazanské sahá až do 10. a zcela určitě do 11. století. V současnosti pod obec Hrazany spadají osady Hrazánky, Dobrošov a Klisinec. Mezi nejvýznamnější památky obce patří kaple sv. Ducha z roku 1926 a přírodní památka Kněz u Hrazan, která je tvořena unikátním balvanovým mořem s rozptýlenými velkými balvany, na nichž se vytvořily rozsáhlé skalní mísy. V osadě Dobrošov je k vidění kaple sv. Václava z roku 1932, v Hrazánkách kaple sv. Jana Nepomuckého z 19. století a v Klisinci je situována kaple Nejsvětějšího Srdce Páně z roku 1939. Obcí Hrazany prochází cyklotrasa číslo 1154 (Kostelec nad Vltavou – Chyšky – Sedlec-Prčice) a trasa červené turistické značky vedoucí z Milevska do Petrovic.Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.obechrazany.cz.
Obec Hrejkovice leží přibližně 6 km západně od města Milevska, po obou stranách silnice č. 19 vedoucí z Tábora do Plzně. Obcí protéká od severu k jihu Hrejkovický potok, který vytéká z Hrejkovického rybníka s plochou 23 ha a ústí do Orlické přehrady poblíž osady Vůsí. Západně od vsi se rozprostírá na 10 ha rybník Jezero. Hrejkovice, původně Graycovice nebo také Reykovice, jsou poprvé zmiňovány ve smlouvě z června roku 1216, kdy je pražský biskup vyměňuje za jiné vsi s Jiřím z Milevska. Jiří si však Hrejkovice neponechal, ale věnoval je právě založenému milevskému klášteru. Oblast Hrejkovic byla nicméně osídlena daleko dříve, jak dokazují nálezy archeologa Pavla Břicháčka, který na návrší nad Hrejkovickým potokem objevil pozdně halštatské či snad raně laténské sídliště. V současnosti má správní území obce výměru 1 339 ha a leží v nadmořské výšce 454 - 546 m. n. m. Do správního území Hrejkovic spadají obce Níkovice, Pechova Lhota a osada Chlumek.
Obec Jetětice leží asi 11 km jihozápadně od města Milevska. Východně od obce pramení Jetětický potok, který protéká Jetětickými Samotami a vlévá se do Orlické nádrže. Ze severní strany jsou Jetětice obklopeny rozsáhlými lesy, které jsou velice oblíbeným místem pro houbaře. Za příznivého počasí lze z návrší obce spatřit šumavské velikány. Nálezy pravěké a středověké keramiky v okolí obce dokládají, že obec byla osídlena již v dávných dobách. První zmínka o obci je datována k roku 1251, kdy patřila ke statkům milevského kláštera. V současnosti se obec rozkládá na katastru o rozloze 1375 ha a pod její správu spadají další dvě osady – Červená nad Vltavou a Jetětické Samoty.
Obec Jickovice se nachází cca 10 km západně od města Milevska. Jickovice zaujímají plochu o rozloze 1135 ha, z níž jednu třetinu zabírá orná půda a další třetina území je porostlá lesem. Obcí protéká Jickovický potok, jehož celková délka činí 17 km. Mezi největší rybníky, které zásobují vodou tento potok, se řadí Kněžský rybník u Radvánova, Sadnice u Kotýřiny a Silvestr u Kostelce nad Vltavou. Název obce byl původně Vieckovice, značící ves lidí Vieckových. V současnosti spadá pod správu obce osada Varta.
Obec Kostelec nad Vltavou se nachází při silnici Milevsko – Žďákovský most – Lety na pravém břehu řeky Vltavy, asi 13 km severozápadně od města Milevska. Krajina kolem obce se směrem na západ prudce svažuje k vodní nádrži Orlík a zhruba 1,5 km severně od vsi se zase zdvíhá do výšky 490 m. n. m. vrch Hanslovka. Asi 2 km od Kostelce se rozkládá rybník Silvestr a 3 km jižně leží rybník Sobík. Krajina mezi Orlíkem a Zvíkovem bývala nazývána Újezd Vltavský a vlastnili ji čeští králové. Později tyto pozemky získal klášter v Břevnově, jehož řeholníci zde založili farní kostel, kolem něhož postupně vznikla vesnice. V současnosti se Kostelec nad Vltavou rozkládá na katastrálním území o ploše 3281 ha a pod jeho správu spadají další 3 osady – Přílepov, Sobědraž a Zahrádka. Dominantu Kostelce tvoří kostel Narození Panny Marie, který byl pravděpodobně založen mnichy benediktinského kláštera mezi léty 1270 – 1280.
Obec Kovářov leží na samotné hranici Jihočeského kraje, cca 11 km severozápadně od města Milevska a východně od vodní nádrže Orlík. Na řadě míst se nacházejí žulové balvany modelované vodní a větrnou erozí, např. nedaleko Slavoňova je velký balvan, který byl přírodními silami vytvarován do podoby sfingy. V roce 2004 obec Kovářov získala titul Vesnice České republiky roku 2004. V současnosti je Kovářov přirozeným spádovým a správním centrem, ve kterém spravuje dalších 16 osad – Březí, Dobrá Voda, Hostín, Chrást, Kotýřina, Lašovice, Předbořice, Radvánov, Řenkov, Vepice, Vesec, Vladyčín, Zahořany, Záluží, Zlučín a Žebrákov.
Obec Kučeř se nachází přibližně 10 km západně od města Milevska v nadmořské výšce 432 m. n. m. V současnosti se obec rozkládá na ploše 1095 ha a díky svým rozsáhlým lesům a blízkosti Orlické přehrady je obec v letních měsících vyhledávaným místem pro turisty a milovníky houbaření. Mezi nejvýznamnější památky obce patří novorománská kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1881, která je zadní stěnou připojena k budově bývalé školy a její stěny jsou zdobeny malbami milevského malíře Oldřicha Pejši, dále kamenný kříž z roku 1761 a památný strom nebo spíše keř – jalovec obecný, jehož stáří je odhadováno na 240 let (cca 220 m jihozápadně od obce v lokalitě U Moravců).
Obec Květov se nachází přibližně 7 km jihozápadně od města Milevska na pravém břehu Orlické přehrady. První písemná zmínka o obci je datována roku 1460, kdy byla majetkem milevského kláštera. V současnosti se obec Květov včetně své místní části Vůsí rozkládá na katastrálním území o ploše 1574 ha. Vltavské pobřeží u osady Vůsí je vyhledávaným místem pro koupání a letní rekreaci. V obci je k vidění vesnická památková zóna, která je tvořena třemi staveními jihočeského selského baroka (čp. 2, 3 a 4) a k jejímu vyhlášení došlo v roce 1995.
Obec Křižanov leží cca 7 km jižně od města Milevska v nadmořské výšce 488 m. n. m. Obec sousedí s katastry obcí Bernartice, Veselíčko, Branice, Okrouhlá a Sepekov. Rozloha katastrálního území je 335 ha, z toho tvoří 10 ha lesy. Asi 1 km severovýchodně od obce se vypíná Vlčí vrch (513m) a směrem na jihovýchod se nad obcí zdvíhá návrší Březí (515 m). Západně od Křižanova za silnicí Milevsko – Bernartice se na břehu Velkého Prachovského rybníka nacházejí samoty Prachov (s bývalým mlýnem) a severně od nich mezi Velkým a Malých Prachovským rybníkem leží samota Libeňák. Ve středověku obec patřila k majetku premonstránského kláštera v Milevsku. Od r. 1431 byla obec spravována zvíkovským panstvím a od 3. čtvrtiny 16. století byli jejími majiteli různé šlechtické rody.
MĚSTO MILEVSKO – SEVERNÍ BRÁNA JIŽNÍCH ČECH.Ve zvlněné krajině středního Povltaví na severu jižních Čech leží malebné městečko Milevsko. Milevsko je nazýváno „Severní bránou jižních Čech“ neboť se nachází na spojnici mezi Středočeským a Jihočeským krajem. Je přirozeným centrem milevského regionu, který je vzdušnou čarou vzdálen přibližně 60 km od Českých Budějovic, 25 km od Písku a 20 km od Tábora. Milevsko má staletou kulturní a duchovní tradici, nádherné historické památky a disponuje zachovalým přírodním prostředím a půvabnou krajinou, která vybízí k rozmanitým sportovním a turistickým aktivitám. Svým návštěvníkům nabízí pohodu a klid daleko od velkých měst a průmyslových center, a tak je ideálním místem pro odpočinek a rekreaci.
Obec Okrouhlá se nachází přibližně 4 km jižně od města Milevska v nadmořské výšce 499 m. n. m. Cca 0,5 km severovýchodně leží výšina Za Vládečím (492 m) a necelý 1 km od obce se zdvíhá vrch Lomy (518 m). K obci patří Okrouhlecký rybník vybudovaný v roce 2009 a dále Ostrovský rybník o výměře 27,5 ha. Na velkém ostrově uprostřed tohoto rybníka údajně stávala tvrz. První písemná zmínka o tomto ostrově pochází z roku 1501. Ves původně patřila k majetku milevského kláštera. Od roku 1431 byla pod správou rodu Rožmberků, později Švamberků a Hodějovských. Obec Okrouhlá je poprvé zmiňována v písemnostech roku 1488. V 17. století byla vrácena zpět do držav milevského kláštera, který zpustlý panský dvůr obnovil. V pozdější době byla až do roku 1893 spravována sousední Líšnicí, poté na čas získala samostatnost a o něco později spadá pod obec Branice. Obcí s vlastní samosprávou je opět od roku 1993. Okrouhlá se řadí mezi nejmenší obce v regionu. V současnosti se rozkládá na katastrálním území o ploše 437 ha. Nejvýznamnější památkou obce je návesní kaple Panny Marie Sepekovské, jež pochází z roku 1887. Obec Okrouhlá nabízí pohodu a klid uprostřed nádherné jihočeské přírody, a tak je jako stvořená pro odpočinek a relaxaci. Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.mesta.obce.cz/zsu/vyhledat-932.htm.
Obec Osek se nachází přibližně 5 km západně od města Milevska na silnici vedoucí z Milevska do obce Květov a dále do Vůsí. Severně od vsi se zdvíhá výšina Hůrky a obcí protéká Osecký potok. První písemná zmínka o obci je datována roku 1469 a nachází se v knize Paměti Zvíkovské od Františka Tyla, archiváře na Orlíku. Osada ale nejspíš pochází již z 12. až 13. století, neboť název Osek značí původně opevněné místo a vedla tudy stará stezka dále do Jickovic a k jednomu z brodů na Vltavě a Otavě u Zvíkova. V současnosti se obec Osek rozkládá na katastrálním území o ploše 529 ha.
Obec Přeborov se nachází přibližně 4 km severně od města Milevska směrem na Petrovice v nadmořské výšce 480 m. n. m. Mírně zvlněnému okolí severně od obce dominuje vrch Číhadla (532 m). Necelý 1 km jihovýchodně se zdvíhá vrch Kuřinec (494 m) a téměř ve stejné vzdálenosti protéká na východ od obce Milevský potok. První zmínka o obci pochází z roku 1488. Přeborov byl původně pod správou milevského kláštera, ve 2. polovině 16. století se stal majetkem Švamberků a později patřil ke zvíkovskému panství. Do roku 1991 obec patřila k městu Milevsku a od roku 1992 je Přeborov již samostatnou obcí. V současnosti se obec rozkládá na katastrálním území o ploše 443 ha. V malebné krajině okolo Přeborova je k vidění několik rybníků včetně největšího v rekreační usedlosti Vášův Mlýn. Mezi nejvýznamnější památky obce patří návesní kaple Navštívení Panny Marie z 19. století, památník věnovaný padlým vojínům v I. světové válce a výklenková kaplička, stojící ve spodní části obce. Asi 1 km západně od obce vede trasa červené turistické značky, která prochází například Jetěticemi, Milevskem či Petrovicemi. Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.preborov.cz/.
Obec Přeštěnice leží přibližně 5 km severovýchodně od města Milevska v nadmořské výšce 568 m. n. m. Jedná se o podhorskou obec a ze zdejšího nejvyššího vrchu zvaného Strážka (610 m. n. m.) je možno za jasného počasí spatřit i šumavské velikány. Ve středověku byla ves součástí rožmberského panství, patřila k hradu Příběnice. V roce 2007 obec získala 3. místo v soutěži Jihočeská vesnice roku. V téže soutěži obec v roce 2010 obdržela Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělským subjektem a postoupila do celostátního kola. V současnosti se obec Přeštěnice rozkládá na katastrálním území o ploše 978 ha a pod její správu spadají osady Držkrajov, Mlčkov a Týnice.
Městys Sepekov leží cca 6 km jihovýchodně od města Milevska. Sepekov je obklopen zemědělskou půdou, lesy a v okolí se zdvíhají tři návrší: na severovýchodě Pokloniště, na jihozápadě Na Vrších a na jihovýchodě Chlum. Jižně od obce se nachází rybník Tovaryš (zvaný též Farka) o rozloze 15 ha a východně od Sepekova se rozprostírá rybník Chobot. Nad tímto rybníkem na vrchu Skalice pravděpodobně kdysi stávala tvrz, neboť se uvádí, že prvními majiteli Sepekova byli páni ze Skalice. V současnosti se Sepekov rozkládá na katastrálním území o ploše 2852 ha a pod správu městyse spadají 2 osady – Líšnice a Zálší.
Obec Stehlovice se nachází přibližně 8 km jihozápadně od města Milevska v malebném údolí Jetětického potoka u úpatí vrchu Skalice (531 m. n. m.). Tento vrch je nejvyšším místem v okolí, a tak se odtud rozevírá nádherný pohled na zalesněnou okolní krajinu a za jasného počasí lze odtud spatřit dokonce i panorama Šumavy. Cca 4 km západně od Stehlovic se rozprostírá přehrada Orlík. Uprostřed obce leží rybník o výměře 50 arů a směrem na jihozápad od obce se nacházejí ještě další dva rybníky. První zmínka o obci pochází z roku 1306, kdy náležela k milevskému klášteru. V roce 1431 se stal jejím majitelem Oldřich z Rožmberka. Roku 1575 koupil Kryštof ze Švamberka od císaře Maxmiliána II. zvíkovské a milevské panství a usídlil se na Orlíku. Stehlovice tak sdílely osudy spolu s orlickým panstvím až do zrušení roboty v roce 1848. V současnosti se obec Stehlovice rozkládá na katastrálním území o ploše 448 ha. Nejvýznamnější památkou obce je návesní čtvercová kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla postavena v 1. polovině 19. století. Obcí prochází cyklotrasa číslo 1152, která spojuje Milevsko s trasou č. 31 na křižovatce u Tyrolského domu, a kolem obce dále vede Naučná stezka Vejrovským zemanstvím. Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.stehlovice.cz/.
Obec Veselíčko se rozkládá asi 7 km jižně od města Milevska na silnici od Bernartic v mírně pahorkaté krajině. Obcí protéká Jalový potok a rozprostírá se zde velký Zámecký rybník. Původně se ves pravděpodobně jmenovala Veselí a dnešní název získala až v roce 1630, kdy byla zapsána do zemských desek (tj. soupis feudálního majetku) a bylo ji potřeba odlišit od Veselí nad Lužnicí. Dnešní podoba obce vznikla v roce 1960 sloučením, do té doby samostatných vesnic, Veselíčka a Biliny. V současnosti se obec rozkládá na katastru o velikosti 451 ha a pod správu obce spadá osada Bilina.
Obec Vlksice se nachází v malebném údolí lemovaném říčkou Smutnou a Dobřemilickým potokem cca 10 km severovýchodně od města Milevska v nadmořské výšce 475 m. n. m. Nejvyšším místem je vrch Zhorce (580 m. n. m.), odkud je krásný výhled na údolí. V katastru obce se nachází i několik rybníků. V současnosti se Vlksice rozkládají na katastrálním území o ploše 837 ha a k obci náleží osady Dobřemilice, Klokočov a Střítež.
Obec Zbelítov se nachází cca 3 km západně od města Milevska při silnici vedoucí na Zvíkovské Podhradí, na pomezí jižních a středních Čech. Zbelítov leží v nadmořské výšce 488 m. n. m., jižně od vsi se zdvíhá výšina Pahorek (519 m. n. m.) a na jihovýchodě se tyčí vrch Šibený, který dosahuje výšky 532 m. n. m. Obcí protéká Zbelítovský potok, který vytéká z rybníka Boukal (severně od obce) a necelý kilometr od obce ústí do Oseckého potoka. Název obce pravděpodobně pochází ze staroslovanského jména Zbilut (Zbilutov, Zbilitov), doloženého již ve 12. století. Archeologické nálezy pravěkého sídliště u Oseckého potoka dokládají, že tato oblast byla osídlena již v mladší době římské (200 – 400 let n. l.). První zmínka o vsi jménem Zbilitov pochází z roku 1379 a týká se majetku Příběnického panství. Další doložená zmínka o Zbelítovu pochází až z roku 1491 ze Schwarzenbergského archivu na zámku Orlík. V současnosti se Zbelítov rozkládá na katastrálním území o ploše 299 ha. Mezi nejvýznamnější památky obce patří návesní kaple Panny Marie z roku 1737, kříž na kamenném podstavci z roku 1881 a pomník věnovaný padlým vojínům v I. světové válce. Na západním okraji vsi se v rohu zahrady u silnice nacházejí novodobá mariánská boží muka z roku 1926 a jižně od obce stojí u silnice kamenný kříž s Ukřižovaným, připomínající Josefa Přibyla, který zahynul za I. světové války na srbské frontě. Asi 0,5 km východně od obce vede Milevský vyhlídkový okruh, který je značen žlutou turistickou značkou. Více informací o obci naleznete na webové stránce http://www.zbelitov.cz.
Obec Zběšičky leží cca 10 km jihovýchodně od města Milevska v nadmořské výšce 466 - 478 m. n. m. Asi 2 km od Zběšiček protéká říčka Smutná a na severozápadě se nachází rybník Zavadil. Obec byla v dřívějších dobách převážně židovská, fungovala zde i židovská škola. V 18. století byla totiž místem, kam se mohli začít přestěhovávat Židé, kteří byli vyhnáni z ostatních měst a vesnic. Všichni Židé však obec opustili před nacistickou okupací, jedinou upomínkou na jejich přítomnost je židovský hřbitov z roku 1750. V současnosti se Zběšičky rozkládají na katastrálním území o ploše 592 ha a pod správu obce spadají další 2 osady – Hánov a Popovec.
Obec Zhoř se nachází cca 6 km severně od města Milevska v nadmořské výšce 563 m. n. m. Zhoř se rozkládá nad tokem Branišovického potoka a je součástí Přírodního parku Jistebnická vrchovina. Asi 1 km východně od obce leží samota Výška, nad kterou se na severu zdvíhá vrch Záhoří (630 m. n. m.). Mezi ním a Zhoří se vypínají do výšky 612 m. n. m. vrchy zvané Babiny. Název obce pochází od slova „shořeti“ a připomíná osadu založenou na půdě získané vypálením lesa. První zmínka o obci je datována roku 1392. V současnosti se Zhoř rozkládá na katastrálním území o ploše 1212 ha a pod správu obce spadají další 4 osady – Blehov, Březí, Osletín a Zbislav.