Město Lipník nad Bečvou je starobylé město s 8,5 tisíci obyvateli ležící v samém srdci Moravské brány, kterou protéká řeka Bečva. Z jedné strany se nacházejí Hostýnské vrchy, ze strany druhé Oderské vrchy. V minulosti tudy procházela důležitá obchodní cesta zvaná Jantarová stezka. O nejstarším období se nezachovaly písemné zprávy. První písemná zmínka o Lipníku nad Bečvou pochází z r. 1238, samotné město je ale nepochybně starší. Město bylo vystavěno v letech 1256 – 1266 a počátkem 16. století bylo vystavěno opevnění. Základ města je gotický, zásadně přestavěný v renesanci. Od poloviny 15. století zde začala vznikat židovská část, která největšího rozsahu dosáhla v 16. století. Ve městě se nachází řada židovských památek.
Centrem Lipníku nad Bečvou je náměstí T. G. Masaryka. Je zvláštností, že toto náměstí je ve tvaru písmene „L“. Nepravidelný tvar náměstí ale nebyl záměr - původně bylo čtvercové. Postupně však byla část náměstí zastavěna domovním blokem s radnicí, důsledkem čehož vznikl tento tvar. Domy na obvodu náměstí mají dodnes zachovaná podloubí. Radnice byla vystavěna v 16. století, postupně vznikala a rozšiřovala se odkupem jednotlivých domů. K jejím zásadním stavebním úpravám došlo v letech 1851 – 1852. Na náměstí se nachází dvě kašny: starší, která pochází z roku 1699, byla původně zdobena piniovou šiškou. Později byla osazena sochou sv. Floriána, patrona hasičů. Druhá kašna se sochou sv. Jana Nepomuckého je z roku 1859. Mariánský sloup v centru náměstí pochází z roku 1694.
Zvonice v Lipníku nad Bečvou je jediná na Moravě, která se dochovala v původní pozdně renesanční podobě. Je to mohutná stavba o půdorysu 10 x 10 metrů, vysoká 24 metrů a nad nejvyšším patrem zdobená arkádami a vykrajovanou atikou. Byla postavena v roce 1609, neboť v roce 1604 nechalo město pořídit nový velký zvon Michal, který vážil přes 5 tun. Při zavěšení na kostelní věž, ale nastaly potíže, zvon rozechvíval kostelní věž a nastala obava, aby se věž i se zvonem nezřítila. Proto se obec rozhodla postavit zvonici. Kamenná pamětní deska udává, že stavba zvonice započala 4. dubna a byla dokončena 12. listopadu, byla tedy postavena ve velice krátké době 222 dní. Na zvonici jsou umístěny sluneční hodiny, znak města a znak Jiřího Bruntálského z Vrbna.
V dubnu 2012 byl při jarním úklidu hospodářských budov katolické fary nalezen původní hodinový stroj z kostela sv. Jakuba. Jedná se o věžní hodinový stroj s vřetenovým krokem a čtvrťovým bitím, vzácnou kovářskou práci z 1. poloviny 18. století. Stroj byl zřejmě snesen v roce 1947, tehdy byly do kostelní věže nainstalovány nové mechanické hodinové stroje s elektrickým nátahem. Město Lipník nad Bečvou rozhodlo, že vzácný nález bude zrestaurován a zprovozněn, tohoto úkolu se ujal na jaře 2014 opravář hodin Ivan Kopecký. Stroj byl znovu uveden do chodu a vystaven v přízemí městské zvonice. Tuto vzácnou památku si můžete, prohlédnou při prohlídkách města s průvodcem denně mimo pondělí během turistické sezóny od 1. května do 30. září.
Farní kostel sv. Jakuba Většího se nachází na nejstarším území města. Kostel sám byl snad původně románskou stavbou, zřejmě kolem roku 1400 byl Lackem z Kravař znovu vystavěn v gotickém stylu. Kostelní věž byla do roku 1596 nižší a místo jehlanu měla zřejmě jednu báň. V tomto roce byla zvýšena a zkrášlena ochozem a měla nad sebou tři báně pokryté mědí. Ve věži byl byt hlásného. Do věže byly do roku 1604 postupně pořízeny tři zvony. Roku 1464 byl pořízen první zvon ke cti svatého Jakuba, patrona chrámu, v roce 1578 zvon Jan, roku 1604 velký zvon Michal. Jeho rozkyv byl tak velký, že narážel do zdi věže, proto byla roku 1609 postavena zvonice a zvony do ní přeneseny. Roku 1613 zachvátil kostel požár, báň a věž spadly na městské hradby. Roku 1633 oheň znovu poškodil i kostel. Po opravě měla věž jen dvě báně a byla kryta šindelem. Roku 1645 chtěl švédský generál věž kostela rozbořit, ale odzboření věže bylo upuštěno. Roku 1658 byl do věže pořízen zvon Vavřinec.
Meditační zahrada nabízí lidem možnost relaxace, klidného spočinutí či zamyšlení. Přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba. Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o celkové výměře asi 3 000 m2. Ze severu ji obepínají snížené městské hradby, z jihu nízká zídka a z východu drátěný plot. Původně zde býval hřbitov. V nedávné době pak sloužila jako veřejný park, v 90. letech 20. století však došlo k jeho uzavření pro veřejnost. Záměr realizovat projekt meditační zahrady vyšel ze vzájemné spolupráce Města Lipník nad Bečvou, občanského sdružení Okrašlovací spolek Lípa a Římskokatolické farnosti Lipník nad Bečvou. V roce 2006 se zde začala budovat meditační zahrada, která je v současné době osázena okrasnými trvalkami, bylinkami a relaxaci nabízí dřevěné lavičky. Je zde umístěno i pódium pro pořádání kulturních akcí.
Pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou patří k nejzachovalejším na Moravě. Přestože již v 19. století zanikly městské brány, zachovaly se z opevnění poměrně rozsáhlé úseky obou hradebních zdí s baštami a množstvím pozoruhodných detailů. Hradby jsou viditelné kolem celého historického jádra. Vznikly jako vymezující, uzavírající a obranný systém města. Předpokládá se, že v původní podobě měly charakter opevnění dřevěného, teprve později byly kamenné. V dochované podobě byly vybudovány až za Pernštejnů na konci 15. a v 1. třetině 16. století. Hradby svíraly město ve dvou nepravidelných soustředných kruzích a při výpadních komunikacích se původně nacházely dvě brány - Hranická a Osecká. Délka hradeb byla 1137 m. Vnitřní hradební okruh byl zajištěn v pravidelných intervalech okrouhlými, čtyřbokými nebo mnohoúhelníkovými baštami (původně jich bylo minimálně 13) a kromě toho byl ještě chráněn okruhem vnějším, který byl na vnější straně od svého okolí
V Lipníku nad Bečvou se nacházejí v těsném sousedství dva židovské hřbitovy. Původní hřbitov se zřejmě nacházel u synagogy. Protože byl malý, koupili v roce 1567 Židé pozemek pro hřbitov jižně od centra města. Na starém židovském hřbitově je pochováno sedm lipenských rabínů včetně Barucha Teomina Fränkela. Právě jeho tumba z roku 1828 bývala a je doposud hojně navštěvována zbožnými chasidskými židy. V roce 1942 byl hřbitov zničen německým vojskem. Po válce byl upraven na park s dětským a volejbalovým hřištěm. Po roce 1989 se za podpory organizace Agudath Israel Of America a potomků rabína Fränkela z Velké Británie hřbitov dočkal úplné obnovy. Ohradní zeď z lomového kamene byla obnovena přibližně v původní poloze. Hlavní bránu, spojovací branku k novému hřbitovu a novou branku poblíž hrobu rabína Fränkela zdobí kovářské práce uměleckého kováře Jiřího Jurdy. V původní poloze a ve stejné podobě (na základě dochovaných fotografií) byla osazena pískovcová replika tumby rabína Fränkela.
Synagoga byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, první písemná zmínka je z roku 1540. Synagoga vznikala zároveň s hradbami, byla přistavěna jako poslední dům v Pernštýnské ulici. Je tak pravděpodobně nejstarší synagogou na Moravě, po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší v České republice. Hlavní sál je zaklenut gotickou síťovou klenbou s cihlovými žebry. Klenba má mimořádnou historickou hodnotu, je vystavěna ve stylu pozdní tzv. vladislavské gotiky. Počátkem 17. století byla synagoga rozšířena, přistavěna byla například ženská galerie s renesanční křížovou klenbou. Tloušťka zdi budovy na severní straně je úctyhodných 170 cm. Synagoga v Lipníku byla mnohokrát přestavována, k rozsáhlým úpravám došlo v 70. letech 19. století. Na začátku okupace byla nacisty vypleněna a poškozena, a poté sloužila jako sklad. V letech 1948 - 50 byla přestavěna na modlitebnu čs. církve husitské – tato adaptace podstatně setřela původní výraz památky,
V místě piaristické koleje stával původně dům Jednoty bratrské. V roce 1634 přišli do města na popud kardinála Dietrichštejna piaristé, kteří postupně tento dům přebudovali do nynější podoby. Při první přestavbě v letech 1637 – 1641 bylo vybudováno 18 mnišských cel a jedna temná. V roce 1673 byla postavena vedlejší školní budova, v letech 1740-1741 rozšířená o další trakt. V objektu byla škola, noviciát, knihovna, oratorium, byty řeholních kleriků i žáků.
Kostel sv. Františka Serafinského se nachází v těsném sousedství piaristického kláštera a zámku. V místech starého bratrského sboru byl v letech 1590-1593 postaven místní vrchností renesanční bratrský kostel. Lipnickou vrchností byli tehdy Petr Vok z Rožmberka s manželkou Kateřinou z Ludanic. Bratrský kostel byl postaven v goticko-renesančním stylu. Kostel byl vybudován na půdorysu obdélníka s trojbokým presbytářem, sevřeným dvojicí věží. Z původní stavby se dochovala dispozice kostela včetně obvodových zdí kněžiště s opěrnými pilíři, později upravená klenba kněžiště a dvojice věží, z nichž severní je vyzdobena sloupkovými arkádami s balustrádou. Bylo to výjimečné dílo, protože bratrské kostely jinak obecně věže nemívaly. Druhá, jižní věž, nebyla dostavěna do zamýšlené výše. Projektantem této významné budovy byl snad známý stavitel Baltassare Maggi z italského Arogna.
Budování zámku v Lipníku započal Hynek st. Bruntálský z Vrbna, který za tímto účelem odkoupil v roce 1596 několik předměstských gruntů v těsném sousedství Bratrského sboru. Protože však záhy zemřel, stavbu zámku realizoval až jeho syn Jiří Bruntálský z Vrbna, a to v roce 1609.
Střešní zahrada vznikla podle projektu stavitele Josefa Zürka originální úpravou terasy na střeše bývalých stájí západního dvorního křídla zámku – přeměnou v zahradu, propojenou pomocí můstku s bývalým salónkem v jihozápadním nároží zámku. V době svého vzniku byla první střešní zahradou v zemích na sever od Alp. První návrhy této zahrady jsou spojeny právě se stavitelem Zürkem a zahradníkem Ferdinandem Wenzlem. Střechou však zatékalo, takže v roce 1911 bylo rozhodnuto o její celkové výměně. Díky majitelům zámku byla vybudována na tehdejší dobu naprosto progresivní trámová konstrukce ze železobetonu s třívrstvou izolací. Téměř 100 let existence této zahrady bez jakýchkoliv zásadních oprav dokladuje kvalitní řemeslnou poctivost. Až do roku 1945 sloužila střešní zahrada jako okrasná, poté jako užitková. V roce 2006 byla zahrada po dvouleté rekonstrukci uvedena do původního stavu z počátku 20. stol.
Kaple sv. Josefa je raně barokní stavba z roku 1695 v sousedství pošty. Byla postavena za působení děkana Jiřího Balšánka jako součást městského špitálu sv. Anežky. Jedná se o jednolodní stavbu, ze severní strany, k ní přiléhá sakristie. Téměř identické řešení její klenby s architekturou kaple sv. Josefa Kalasanského u piaristického kostela, ji řadí do tvůrčího okruhu G. P. Tencally. Vnitřek kaple je vyzdoben freskami čtyř evangelistů sv. Jana, sv. Matouše, sv. Marka a sv. Lukáše. Oltář zdobí obraz Zasnoubení Panny Marie, který v roce 1858 namaloval Ignác Berger. V nadstavci byl obraz sv. Alžběty Durynské, patrně od téhož autora. Tento obraz byl však v nedávné minulosti z kaple ukraden. U paty sloupů jsou původní dřevořezby sv. Jáchyma a sv. Anny. Na kapli se nachází malá věžička zvaná sanktusník.
Kovaná plastika Tilia (Lípa byla slavnostně odhalena v roce 2009). Jedná se o poslední dílo „papeže“ uměleckých kovářů a zakladatele Hefaistonu, mistra černého řemesla Alfreda Habermanna. Tilia je monumentální svými rozměry a křehká liniemi, připomíná srdcovitý list lípy či uzavřený lipový květ. Podle výtvarného návrhu Alfreda Habermanna a jím zhotoveného modelu vzniklo umělecké dílo pod rukama kovářů vedených Pavlem Tasovským v jeho dílně v Náměšti nad Oslavou. Použity byly tradiční techniky, klasické kovářské postupy a technologie: prosekávání, nýtování, pěchování. Na realizaci se podílela i mistrova dcera Christine Habermann. Navrhla a zhotovila centrální motiv Tilie, který už její otec nestihl dokončit. Pojala jej experimentálně jako srdce plastiky, květ, energii, život, lehkost. Technologicky jde o dva vytepané díly plechu pokryté smaltem.
U příležitosti přijetí Lipníka n. B. a Helfštýna do Kruhu evropských kovářských měst byla v Lipníku n. B. v roce 2006 slavnostně odhalena kovaná plastika Otevřená brána (Janua Reserata), kterou podle návrhu Ing. Arch. Ladislava Palka realizoval umělecký kovář Jiří Jurda. Bránu vyplňuje kruh s heslem od J. A. Komenského OMNIA SPONTE FLUANT, ABSIT VIOLENTIA REBUS (Všechno plyň od sebe samo, buď násilí vzdáleno věcí). Tento kruh vyplňuje spirála upravená do ocelového lesku, která nese jména členských měst Kruhu evropských kovářských měst. Z obou stran kruhu se rozevírají křídla brány. Pootevřené dveře se již ve středověku používaly jako symbol upřímnosti, otevřenosti, pohostinnosti a jistoty.
Autor plastiky Štěpán Klas je členem skupiny umělců s názvem Kovový projekt, kteří vystavovali své objekty v Lipníku v roce 2008 v rámci 4. ročníku výstavy Kovu ve městě .O.S.U.D. je v podstatě přesmyčka, která čerpá kromě jiného z křesťanské symboliky. Písmena lze přeskupit a číst také jako SOUD. Zároveň jej ale divák může vnímat zcela světsky jako autentické slovo „osud“, které v nás také asociuje nejrůznější spektrum výkladů. Kovová legenda vysvětluje jednotlivá písmena latinskými, popř. českými texty, ze kterých se nápis skládá: O - otec OMNIPOTENS VŠEMOHOUCÍ, S - syn SANCTUS SVATÝ, U - úděl UBIQUE VŠUDYPŘÍTOMNÝ, D - duch DOMINUS BŮH. Autor Štěpán Klas měl kompozici jednotlivých písmen přesně promyšlenou. V jeho návrhu bylo také např. uvedeno, že písmeno U v textu by mohlo být v budoucnu ponecháno postupnému zarůstání vhodnou popínavou rostlinou (např. břečťanem), aby se vizuální podoba celého nápisu v průběhu času měnila.
V blízkosti farního kostela sv. Jakuba se nachází další umělecké kovářské dílo, plastika akademického sochaře Pavla Krbálka s názvem Směr, která již z dálky vyzývá k návštěvě Meditační zahrady za kostelem. Tato plastika, v roce 2009 součást 5. ročníku Kovu ve městě, je nyní trvalou součástí souboru městských plastik. Autor, pan Pavel Krbálek, byl tak laskav a tuto plastiku městu po skončení výstavy daroval.
Jedná se o tři říkanky s kovářskou tématikou, jejichž autorem je výtvarník Štěpán Klas. Říkanky jsou nastříkány na vrata požární zbrojnice s použitím šablon, nápisy vyrobil autor. Budova bývalé požární zbrojnice není v majetku města, soukromý majitel objektu s instalací souhlasil.
Od 3. ročníku v roce 2007 se Kov ve městě začal rozšiřovat i mimo prostory náměstí a vedle helfštýnských plastik byla zapůjčena také díla přímo z dílen hefaistonských kovářů. Tak se do Lipníka n. B. dostala plastika Gramec Martina Štellera. Gramec vznikl v roce 1997 pro výstavu na zámku Kačina. Také reprezentoval tvorbu českých uměleckých kovářů v rámci Roku české kultury v roce 2002 ve Francii. Gramec je umístěn u vstupu do kulturního domu ECHO.
Na podzim roku 2009 se na město obrátil student 4. ročníku soukromé umělecké školy AVE ART v Ostravě Lukáš Dvorský s návrhem, že pro Lipník vyková jako svoji maturitní práci dílo s tématem holocaustu. Pro plastiku bylo vybráno příhodné místo - u hradeb nedaleko bývalé židovské synagogy. Instalace i odhalení proběhly v rámci vernisáže 6. ročníku Kovu ve městě. Plastika ve tvaru ruky s židovským evidenčním číslem z koncentračního tábora měla původně pracovní název Ruka, později však byla plastika nazvána Memento a je prezentována jako památník obětem holocaustu. Je zde umístěna na počest 141 židovských obyvatel Lipníka, kteří byli v červnu 1942 deportováni dvěma transporty ze sběrného střediska v Olomouci do Terezína. Odtud později nastoupili na cestu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.
Při rekonstrukci prostoru vstupu z Bratrské ulice na zámecké nádvoří byla v těsném sousedství budovy zámku objevena zasypaná studna. Představitelé města rozhodli, že studna bude obnovena, nadzemní část po kruhovém obvodu vyzděna a opatřena krásnou kovanou mříží. Jejím autorem je Jiří Jurda mladší. (viz Otevřená brána). S nápadem obohatit prostor kovaným symbolem, souvisejícím s vodou, přišla Mgr. Marcela Kleckerová, dlouholetá kastelánka Helfštýna, dnes kurátorka výstavy Kov ve městě. Umístění studny v blízkosti zámku a zámeckého parku, kde kdysi bývalo jezírko, jí vnuklo motiv žabky. Počkala, až se konečná podoba studny včetně mříže „vyloupne“ v celé kráse, aby zvolila formu, která vhodně studnu doplní. Žabka tedy nevznikla jako umělecký solitér, pro který se následně hledá umístění, ale právě naopak, její podoba byla utvořena přesně na míru tomuto místu.
Plastika In aqua aequitas se v rámci Kovu ve městě VI. těšila pozornosti a přízni. Kovová socha kruhového tvaru má uvnitř skleněnou baňku naplněnou vodou. Oblostí tvaru koresponduje jak s kruhovým tvarem studny, tak s obloukem vstupu na zámecké nádvoří i s kruhovým výklenkem na kostele za ohradní zdí. Po skončení výstavy byla plastika odvezena zpět do Ostravy a vrácena majiteli, nebyla prodejná. Když však město Lipník projevilo o dílo zájem, autor plastiky nabídl, že pro Lipník vytvoří repliku, druhý originál, od prvního k nerozeznání. Původní plastika byla vytvořena v rámci kovářského Sympozia KOV, KÁMEN A VODA v roce 2009, zmiňovaná plastika na sympoziu vyhrála první místo. Název plastiky In aqua aequitas II. odkazuje k latinskému přísloví: In vino veritas (Ve víně je pravda) a znamená: Ve vodě je čistota. Autor tímto svým dílem vzdává čest kráse, průzračnosti a zdánlivé jednoduchosti a lehkosti vody.
Kovaná plastika Kůň z dílny Pavla Tasovského byla jednoznačně nejoblíbenějším exponátem 5. ročníku Kovu ve městě. Po celou dobu téměř čtyř měsíců se na této kinetické hračce houpali zástupci všech generací, byl oblíbeným cílem fotografů, nejvyhledávanějším objektem milovníků kovářského umění. Tato plastika působí esteticky, navíc svým pohybem vtahuje pozorovatele do hry a poskytuje tak další možnosti smyslového vnímání uměleckého díla. Město Lipník nad Bečvou jeho koupí vyhovělo četným přáním obyvatel, aby Kůň zůstal ve městě natrvalo. Vhodně doplňuje prostor zámeckého nádvoří vedle bývalé konírny.
Kovaná plastika Chodníkové sloupky vznikla v roce 2011 a byla zapůjčena pro 7. ročník výstavy Kov ve městě. Jednotlivé sloupky znázorňují postavičky řemeslníků s charakteristickými atributy řemesel a jsou spojeny řetězovým zábradlím. Podobné sloupky už stojí v Křenovicích u Slavkova, kde žije a ve své kovárně tvoří autor exponátu Oldřich Bartošek.
Galerie Konírna se nachází v pravém (západním) hospodářském křídle zámku v budově bývalé konírny pod střešní zahradou. V přízemí galerie se nachází velký výstavní sál - citlivě upravený rozlehlý prostor industriálního rázu, který je vybaven kvalitním galerijním mobiliářem a skýtá výborné podmínky pro špičkové umělecké expozice. Nad hlavním sálem galerie se nachází menší výstavní prostor Na Patře, vhodný pro komorní výstavy, instalace subtilnějších exponátů či panelové expozice. Uzavřený venkovní prostor atria galerie na západní straně objektu nabízí příjemné posezení a možnost instalace větších exteriérových objektů. Provoz galerie zahájila v roce 2010 výstava J. akademického sochaře Igora Kitzberga, následovala řada dalších, např. Babičky motorky, Město Lipník v proměnách staletí, Alfred Haberman, sochař v železe či sochařská tvorba Michala Gabriela.
Kulturní dům Echo vznikl rekonstrukcí bývalého kina Svět a bude otevřen v prosinci 2013. V novém kulturním domě se nachází centrální sál s galerií, která jej propojuje do předsálí s šatnou, barem a sociálními zařízeními. Speciální osvětlení je dílem umělecké kovářky Christine Habermann von Hoch. Echo je kulturním centrem pro pořádání koncertů, divadelních představení, plesů, seminářů, konferencí či tanečních kurzů. Provozovatelem je SVČ Lipník nad Bečvou http://www.svclipnik.cz/.
Výstavní sál Domeček je situován do atria městské knihovny. Od roku 1999 jsou zde pořádány výtvarné, poznávací i zájmové výstavy, přednášky, besedy a setkání se zajímavými osobnostmi pro školy a veřejnost. Probíhají zde také semináře, školení a schůze. Lze jej pronajmout na soukromé akce a oslavy. Program je aktuálně zveřejňován na webu knihovny www.mek-lipniknb.cz/.
Součástí tenisového areálu je 5 antukových dvorců, 1 travnatý dvorec, cvičná betonová stěna, budova šaten se sociálním zařízením a restaurací. Celý areál je v plném provozu od dubna do října. Areál umožňuje členům klubu a veřejnosti kvalitní využití volného času spojené se sportováním: pořádání turnajů a společenských akcí spojených s tenisem, relaxaci, klidné posezení v areálu a občerstvení. Raritou je unikátní travnatý kurt. Informace o provozu naleznete www.tenislipnik.estranky.cz/.
Letní koupaliště se nachází na Bratrské ulici za budovou domova mládeže Střední školy elektrotechnické. Je zde brouzdaliště pro děti, střední bazén pro neplavce a 50metrový bazén pro plavce. V areálu se nachází i hřiště na plážový volejbal. Možnost zapůjčení slunečníků. Koupaliště je otevřeno pouze v letních měsících. Informace o provozu www.ts-lipnik.cz/hriste/sportoviste. Telefon: +420 581 773 756
KARTINGARENA v Lipníku nad Bečvou je sportovní víceúčelový areál s asfaltovou dráhou, kde je celoročně v provozu půjčovna motokár pro veřejnost s nejbezpečnějšími motokárami na světě. Motokáry si může půjčit každý, ať je řidič či neřidič. Arena disponuje největším výběrem motokár na Moravě. K zapůjčení jsou zde káry o obsahu 200, 270 i 390 ccm. Možnost pořádání závodů pro veřejnost, skupiny i kolektivy včetně organizace, vyhlášení, rautu, případně i reklamy. Dráha je dlouhá a široká, takže lze na ní závodit nejen na motokárách, ale i na kolečkových bruslích, kolech a i auto si může vyzkoušet přilnavost pneumatik a pohotovost brzdového systému. Součástí areálu je prodejna kartingového vybavení. Stylový KARTINGBAR se nabízí k příjemnému posezení u velkého krbu, kde je možnost zakoupení dobrého jídla a pití. Informace o provozu www.kartingarena.cz/.
Nově vybudované minigolfové hřiště bylo otevřeno na začátku června 2012 v areálu penzionu Fantasy www.restauracefantasy.cz/. K dispozici je 18 jamek. Součástí minigolfu je i venkovní posezení.
Pro vyznavače skateboardingu je určen moderní skatepark v blízkosti cyklostezky Bečva, těsně na hranicích města. Pro děti byl u skateparku vytvořen zajímavý lanový prvek. Hřiště je veřejně přístupné.
Venkovní hřiště v areálu SVČ Lipník nad Bečvou www.svclipnik.cz/ je zdarma přístupné široké veřejnosti a členům zájmových kroužků. Okolí hřiště je vybaveno sadou venkovních posilovacích strojů na procvičování rukou, nohou a celého těla. Dopravní hřiště na ulici Hranická je veřejně přístupné a je určeno zejména pro děti. Provozovatel www.svclipnik.cz/. Sportovní hřiště na ulici Bratrská je víceúčelovým veřejným sportovištěm, užívaným bezplatně a určeným ke sportům jako je basketbal, volejbal, malá kopaná, házená, nohejbal, florbal, hokejbal, in-line hokej, případně další míčové sporty. Provozovatel www.ts-lipnik.cz/.
Rodinný penzion Fantasy je situován v blízkosti centra města Lipníka nad Bečvou. Nabízí ubytování hotelového typu v šesti moderně vybavených dvoulůžkových pokojích. Ve všech pokojích je vlastní sociální zařízení (koupelna se sprchou a WC), LCD televize, hotelový telefon, minibar. Ve všech prostorách penzionu, restaurace i zahrádky je možnost bezplatného WiFi připojení k vysokorychlostnímu internetu. Snídaně jsou podávány v restauraci, která je součástí penzionu. Po dohodě je možnost si zakoupit polo- nebo plnou penzi. Parkovat lze bezplatně přímo před penzionem na soukromém parkovišti nebo v uzavřeném dvorním traktu. V areálu se nachází minigolf. Ubytování domácích zvířat povoleno. Možnost platby platební kartou (Visa, Maestro, MasterCard, American Express, Diners Club, JCB). Ceník 1-lůžkový pokoj 590 Kč 2-lůžkový pokoj 1090 Kč Ceny jsou včetně DPH. V ceně je zahrnuta snídaně.
Penzion U Grygarů je umístěn v blízkosti centra města nedaleko zámeckého parku. Nabízí ubytování v 1, 2 a 3 lůžkových pokojích s možností přistýlky. Každý pokoj má vlastní sprchu, WC, lednici, rychlovarnou konvici. Na pokoji je LCD TV a připojení k internetu ZDARMA. K dispozici je jeden apartmán: vybavená kuchyně, obývací pokoj s rozkládací pohovkou, TV, připojení k internetu zdarma, 2 lůžková ložnice, koupelna s vanou a WC. Na vyžádání možnost zapůjčení fénu a žehličky. V penzionu U Grygarů je k dispozici recepce s barem, kde se podávají snídaně formou švédského stolu. Ve dvorním traktu penzionu se nachází prostor pro relaxaci a odpočinek s možností posezení a také uzavřené parkoviště, pro hosty zdarma. V penzionu kromě ubytování je také k dispozici kadeřnictví, půjčovna společenských šatů a prádelna. Je možná úschova jízdních kol a jiných sportovních potřeb.
Penzion U zámecké zahrady se nachází v klidné části města, nedaleko historického centra. V jeho blízkosti se nachází areál zámeckého parku, koupaliště, tenisové kurty, bowling a music bar. Penzion, patřící do kategorie ekologických hotelů s bezbariérovým přístupem, disponuje 12-ti hotelově vybavenými dvou či třílůžkovými pokoji a dvěma apartmány. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, minibar, TV a připojení k internetu. Apartmány mají navíc vlastní kuchyňku a odpočinkovou místnost. Součástí penzionu je i restaurace s pizzerií, kde se podávají snídaně, obědy, večeře. Parkování zdarma v garáži nebo blízkosti penzionu. Pobyt domácích mazlíčků povolen. 20 % sleva na kadeřnické služby. K ubytování získáte zdarma poukaz na bowling, který je součástí služeb penzionu.
Hotel Lípa se nachází v blízkosti centra města nedaleko zámeckého parku. Nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích na dvou patrech, celková kapacita hotelu je 53 míst. Pokoje jsou vybaveny teplou a studenou vodou, sociálním zařízením. Společné sprchy na každém patře. K dispozici je také společenská místnost s televizí. V hotelu se nachází restaurace a oddělení studené kuchyně. K parkování lze využít parkoviště před hotelem, případně i zadní dvůr hotelu. Ceník Základní cena je 200 Kč na osobu a noc. Pokud je ubytování delší než 14 dní, činí cena za ubytování 120 Kč/lůžko.
Kavárna Marek se nachází v centru města naproti radnici. Nabízí širokou nabídku teplých jídel výborné kuchyně, alkoholických i nealkoholických nápojů i polední menu. Interiér kavárny je zdoben kresbami Radovana Pořízky, které zachycující město Lipník na počátku 20. století, a dále také kresbou hradu Helfštýna, nacházejícího se v nedaleké obci Týn nad Bečvou. Adresa: Náměstí T.G. Masaryka 44,75131 Lipník nad Bečvou E-mail: kavarnamarek@volny.cz Web: www.kavarnamarek.cz Telefon: +420 583 034 108
Interiér restaurantu se snaží navodit poklidnou atmosféru přelomu 19. a 20. století. Televizi, ani hrací automaty tu tudíž nenaleznete, zato si však můžete třeba u oroseného pivečka přečíst denní tisk. Restaurace je nekuřácká, vhodná pro maminky s dětmi. Velký výběr nealko nápojů, lahodných vín a vynikající kávy Lamborghini. Pro děti jsou nachystány hračky, které je určitě zabaví. K příjemné atmosféře přispěje taktéž volná Wifi zóna. Součástí restaurace je minipivovar a letní posezení na zahrádce. Restaurant se může mimo jiné pochlubit i vynikající kuchyní se specializací na stará dobrá česká jídla. V jídelním lístku nabízí i jídla dietní či gurmánská. Specialitou Pivovaru jsou místní vařená piva.
V útulném interiéru restaurace Fantasy se nabízí příjemné a klidné posezení, kde si hosté mohou vybrat z široké nabídky jídel tuzemské i mezinárodní kuchyně. Gurmánům v restauraci rádi připraví opravdové speciality, jako např. masové či čokoládové fondue nebo chateaubriand. Na své si přijdou i milovníci steaků a bifteků, dle vlastní chuti si lze připravit zeleninové saláty, které jsou k dispozici v samoobslužném boxu s vždy čerstvou zeleninou. Nejen pro děti je připravena velká nabídka zmrzlinových pohárů, palačinek a dalších sladkých pochoutek. Adresa: Loučská 227,75131 Lipník nad Bečvou E-mail: krejcirikpavel@seznam.cz Web: www.restauracefantasy.cz Mobil: +420 608 866 229 Telefon: +420 581 111 279
Obnovená restaurace se nachází v přízemí hotelu Lípa. Denně nabízí nepřeberné množství minutkových jídel, včetně vegetariánských. Mimo to připravuje denně výběr ze tří menu včetně polévky. Do 15 hodin nabízí výrobky studené kuchyně – chlebíčky, saláty. Restaurace je kuřácká. Adresa: Osecká 347,75131 Lipník nad Bečvou E-mail: lipa@iex.cz Web: www.lipahotel.eu Telefon: +420 581 773 834
Restaurace se nachází v klidné části města Lipník nad Bečvou. Naleznete zde dobré pivo, i velký výběr kvalitních vín. Pro milovníky kávy nabízí jednu z nejlepších značek Dallmayr. Zdejší kuchyně se specializuje nejen na klasickou českou kuchyni, ale také na jídla mexická, italská a především pizzu. Od pondělí do pátku si můžete vybrat z široké nabídky poledních menu. Za příznivého počasí je také otevřena venkovní zahrádka spolu s dětským koutkem. Adresa: Bratrská 586,75131 Lipník nad Bečvou E-mail: penzion@arpel.cz, arpel@arpel.cz Web: www.penzionuzameckezahrady.cz Mobil: +420 777 753 320 Telefon: +420 581 772 672
Kavárna a cukrárna Café 49 nabízí široký výběr kávových specialit. Provozní doba: Po - Pá 7:00 - 19:00 So - Ne 9:00 - 19:00 Adresa: Náměstí T.G. Masaryka 49,75131 Lipník nad Bečvou E-mail: cafe49@seznam.cz Mobil: +420 739 993 942
Cukrárna se nachází přímo na náměstí. K disopozici je i dětský koutek. Široký výběr zákusků, teplých i studených nápojů. Provozní doba: Po - Pá 8:30 - 17:00 So 8:00 - 11:00 Adresa: Náměstí T.G. Masaryka 10/14,75131 Lipník nad Bečvou Mobil: +420 603 394 541
Kavárna se nachází v areálu zámeckého parku. Přímo v areálu se nachází i obřadní síň. Nad kavárnou je vybudovaná střešní zahrada, která je raritou a unikátem mezi zahradami. Kavárna je otevřena pouze v době turistické sezóny. Adresa: Bratrská 358, 75131 Lipník nad Bečvou Mobil: +420 608 866 229 Telefon: +420 776 536 689
Délka trasy 160 km. Cyklostezka Bečva www.cyklostezkabecva.com je ojedinělý projekt, díky kterému se můžete projet od soutoku s Moravou až k pramenům Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Máte možnost najet až 160 km po značené trase. Cyklostezka Bečva se ve Valašském Meziříčí dělí na dvě větve - Rožnovskou a Vsetínskou Bečvu. Rožnovská Bečva vás provede proti proudu od Valašského Meziříčí, až po Horní Bečvu, v délce 40 km převážně asfaltového povrchu. Vsetínská Bečva vás dovede proti proudu od Valašského Meziříčí, přes rázovité valašské obce, až do Vsetína, a dále do Velkých Karlovic v délce 35 km převážně asfaltového povrchu. Celá cyklostezka vás provede okouzlující krajinou místy, která byla dosud nepřístupná. Nabízí velmi pěkné úseky s vyloučením dopravy.
Délka trasy 30 km. Záhoří je kraj v předhůří Hostýnských vrchů, nahoře nad Moravskou bránou, kraj s krásnými vesnicemi a svébytným folklórem, dochovaným dodnes. Po cyklostezce na osecký most, po překroční řeky Bečvy se po druhém břehu kousek vrátíte a dáte se do Nových Dvorů, z nich pak zadem vyjedete před Hlinsko na silnici od Podhůry. V lese nad silnicí je archeologickými vykopávkami doloženo osídlení z pozdní doby kamenné (4000 – 2000 př. n. l.). V Hlinsku samotném je k vidění na vršku nad obcí kostel sv. Bartoloměje. Z Hlinska se vydáte do vesnice Kladníky. Sjíždíte klesáním do Kladník, ve vesnici odbočíte doprava a kolem obecního úřadu a hřiště po 200m doleva, za chvíli u dřevěného křížku znovu doleva stoupáte z Kladník směrem k Bezuchovu.
Délka trasy 30 km. Pohodová trasa, která vám ukáže nejkrásnější místa úbočí Maleníku, je vhodná i pro rodiny s dětmi. Na její trase leží největší turistické atraktivity Moravské brány – proto se dá naplánovat i jako celodenní výlet. Z Lipníka podél Bečvy dojedete až na autobusovou točnu na konci Týna. Z točny vás povede polní “dálnice” až do Dříní, chatové osady pod lesem. Tady už se opět budete držet řeky, prakticky až do Hranic (cestou minete lávku na Rybářích).
Délka trasy 40 km. Tato trasa se z velké části pohybuje v Oderských vrších, v lese, je tedy vhodná pro ty cyklisty, kteří nepotřebují moc kontaktů s civilizací. Z Lipníka nad Bečvou po značkách (modré značení) na Bohuslávky.Tuto malebnou vesničku projedete, dál vaše cesta vede přes Loučku a do Podhoří. Hned na kraji Podhoří odbočíte doleva, do údolí, kterému se říká Peklo. Není divu, kopce jsou zde strmé a údolí úzké. Podél potoka Jezernice stoupáte do Oderských vrchů. Nacházíte se na okraji vojenského výcvikového prostoru Libavá. Cesta Peklem kolem Čertovy kazatelny vás vyvede na silnici, která vede od Velkého Újezdu na Potštát.
Délka trasy 40 km. Tato trasa není moc náročná, je vhodná i pro rodiny s dětmi zhruba od 8 let. Provede vás údolím Moravské brány a částečně i nad ním. Z Lipníka vyjedete podél řeky Bečvy až do osady Familie. Tady se dáte směrem na Jezernici, ale těsně po podjetí unikátních viaduktů odbočíte doprava na Slavíč. Tam minete opuštěný tunel, co zbyl po Severní dráze císaře Ferdinanda a po polní cestě pojede do Klokočí. Odtud je to coby kamenem dohodil do Drahotuš. V tomto městečku najdete na náměstí bohatou nabídku občerstvení (například v restauraci Smokie mají ve dvoře i dětský koutek). Tady vás ale čeká také nejnebezpečnější úsek cesty – překonání sinice I/47, a to přes kruhový objezd. Od rkruhového objezdu trochu z kopce přijedete do osady Rybáře a po lávce přejedete na druhý břeh řeky Bečvy.
Délka trasy 40 km. Náročnější, vrchařská trasa. Z Lipníka vyjedete podle značek (bílé značení) do Jezernice. Tady se ale po silnici III. třídy vydáte směr Podhoří. V této malebné vesničce vás čeká dlouhé stoupání. Za Podhořím pod lesem přijedete po silnici k rozcestí u hájenky. Tady silnici opustíte a vydáte se lesní cestou vzhůru k lyžařským vlekům na Uhřínově, které patří Lyžařskému klubu Lipník n. B. Nahoře nad vleky se napojíte na modrou a hned nato na zelenou turistickou značku, kterou ale na silnici mezi vesnicemi Uhřínovem a Středolesím opustíte, silnici přejedete a po polní cestě pojedete směr Radíkov (těsně před ním vlevo je golfové hřiště). Z Radíkova je pěkný sešup dolů, na Kunzově brzděte, mohli byste totiž minout hospůdku a neogotický hrádek.
Celkem 70 kilometrů dlouhá trasa vás provede významnými archeologickými místy v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou. Cyklotrasa Na kole do minulosti Moravskou bránou propojila významná archeologická místa v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou. Na celkem deseti stanovištích vás seznámí s dávnou historií významných lokalit. Stezka začíná v Přerově-Předmostí, kde se nachází památník „lovců mamutů“. Dále můžete zavítat do starobylého centra Přerova. Odtud se vydáte do Hlinska, Lhoty a Týna nad Bečvou kde můžete navštívit rozlehlou zříceninu hradu Helfštýn. Další zastávka se nachází v Ústí u Hranic, zde se nalézá Hradiště. Z Ústí projedete lázeňským městem Teplice nad Bečvou směrem do Hranic. Cesta pokračuje v blízkosti zříceniny hradu Drahotuš přes Podhoří. Posledním zastavením na trase je Lipník nad Bečvou.
Přírodní rezervace byla vyhlášena kolem ramene řeky Bečvy. V současnosti mrtvé rameno, odstavené při regulaci řeky, je dnes mokřadním biotopem s vlhkými loučkami a porosty dřevin. Tyto porosty, vzniklé z největší části samovolnou sukcesí, poskytují dostatek možností pro hnízdění ptactva. Mají charakter lužního lesa, který se v jarním období vyznačuje zastoupením typických rostlin jako jsou křivatce, dymnivky nebo česnek medvědí, z dřevin zde rostou duby, lípy, jasany, olše, topoly a vrby. Škrabalku lze shlédnout z turistické stezky vedoucí z Lipníka nad Bečvou na hrad Helfštýn. Jsou zde instalovány tabule naučné stezky.
Osecký jez leží na řece Bečvě mezi Osekem nad Bečvou a Lipníkem. Byl postaven ve své původní dřevěné podobě Vilémem z Pernštejna v roce 1474 při zakládání mlýnského náhonu na pravém břehu Bečvy zvaného Strhanec. V současnosti je Osecký jez střediskem rekreace a nachází se na trase cyklostezky Bečva a častou zastávkou cyklistů a inlajnistů.
V přerovském zámku, bývalém sídle Karla staršího ze Žerotína lze navštívit Muzeum Jana Amose Komenského se stálými expozicemi: Archeologie Přerovska, Rekonstrukce školních tříd z různých období, Národopis Hané a Záhoří, Jan Blahoslav a čeští bratři, Památník J. A. Komenského, Mineralogie, Entomologie, Odboj na Přerovsku, Tajemství tónu zvonu a Veduty Přerova. Muzeum pořádá rovněž krátkodobé výstavy a kulturní a vzdělávací pořady. Adresa: Horní náměstí 7,750 11 Přerov Web: www.prerovmuzeum.cz E-mail: info@prerovmuzeum.cz
Ornitologická stanice (ORNIS) Muzea Komenského v Přerově se nachází nedaleko parku Michalov. Nabízí stálé expozice Ptáci ČR, unikátní Ptačí lípu, Ptačí zahradu Františka Gintera a sezónní výstavy. Pro veřejnost připravuje řadu zajímavých přednášek. Školní výpravy si mohou objednat výukové programy. Nabízí rovněž houbařskou poradnu a ekoporadnu. Adresa: Bezručova 10, 750 02 Přerov Web: www.prerovmuzeum.cz E-mail: ornis@prerovmuzeum.cz Telefon: +420 581 219 910
Na proslulé archeologické lokalitě „Skalka“ v Předmostí u Přerova byl vybudován památník „lovců mamutů“. Současně s památníkem byla též zpřístupněna osmikilometrová naučná stezka „Předmostím až do pravěku“, směřující z Předmostí na Čekyňský kopec, kde je instalována socha mamutího mláděte v životní velikosti. Adresa:Pod Skalkou 1a, 751 24 Přerov – Předmostí Web: www.mamutov.eu E-mail: micpredmosti@kis-prerov.czweb Telefon: +420 581 217 404
Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou, se kterým je historicky svázán, vzdálen pouhé 4 km a patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším turistickým cílům regionu. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Je však snadno dosažitelný po silnici. 100 m od hlavní brány se nachází parkoviště. Hrad je známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston". Hrad lze projít samostatně nebo využít služeb průvodce. Volně přístupná je vyhlídková věž a okolí hradu lze pozorovat dalekohledem umístěným na 3. nádvoří. Adresa: Hrad Helfštýn, 751 32 Týn nad Bečvou Web: www.helfstyn.cz E-mail: helfstyn@prerovmuzeum.cz Telefon: +420 581 797 093
Hranice se nacházejí asi 17 km od Lipníku nad Bečvou. Centrum města s historickou architekturou měšťanských domů opevněných středověkými hradbami se může pochlubit i několika významnými stavbami. Je to především zrekonstruovaný renesanční zámek, budova staré radnice s pozdně gotickým sálem, barokní kostel nebo bývalá synagoga s výstavními prostorami. Průvodcovská služba po městské památkové zóně a zpřístupnění radniční věže s výhledem na Moravskou bránu je zajištěno v období června až září. Adresa:Turistické informační centrum Hranice, IC Moravská brána, Pernštejnské nám. 1, 753 01 Hranice Web: www.mic.hranet.cz E-mail: mic@meu.hranet.cz Telefon: +420 581 607 479
Příjemným zpestřením pro turisty a obyvatele města Hranic se stal moderní aquapark s tobogánem, který nabízí plavecký bazén, relaxační bazén s atrakcemi, whirpool či parní kabinu. Vně bazénové haly funguje finská, parní a aroma parní sauna, fitcentrum, masáže a restaurace. Adresa: Plovárna Hranice, Žáčkova ul., Stadion SK Hranice, 753 01 Hranice Web: www.aquaparkplovarnahranice.cz E-mail: info@aquaparkplovarnahranice.cz Telefon: + 420 581 606 666
Lázně se zabývají léčbou a prevencí vzniku srdečně-cévních onemocnění a léčbou pohybového aparátu s využitím minerální vody s vysokým obsahem oxidu uhličitého a stálou teplotou 22,5ºC. Oxid uhličitý se vstřebává přes kůži do krevního oběhu a je nejlepším přírodním prostředkem k rozšiřování cév. Kromě klasické léčby poskytují i léčebně - relaxační pobyty pro každého, kdo se chce alespoň pár dní věnovat regeneraci svého těla . Nabízí širokou paletu procedur z oblasti masáží, vodoléčby, rehabilitace, elektroléčby i celotělovou chladovou terapii v poláriu ARKTIKA." Adresa: Lázně Teplice nad Bečvou 63, 753 51 Teplice nad Bečvou Web: www.ltnb.cz E-mail: lazne@ltnb.cz Telefon: +420 581 81 81 81
Jeskyně jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, raftové (dříve gejzírové) stalagmity či kulovité povlaky zvané „koblihy“. Nepřístupné prostory jsou zaplněny plynem oxidem uhličitým a příjemná teplota ovzduší v podzemí se pohybuje okolo 15 °C. Prohlídka návštěvní trasy o délce 375 m trvá 50 minut. Kromě prohlídek jsou zde pořádány i zajímavé akce pro veřejnost. Výchozím bodem k návštěvě je železniční stanice Teplice nad Bečvou, kde se nachází i zastávka autobusových spojů a parkoviště pro auta a autobusy. Odtud 15 minut pěšky po červené turistické značce přes most na levý břeh Bečvy k provozní budově správy jeskyní. Adresa:Teplice nad Bečvou 75, 753 51 Web: http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/zbrasovske-aragonitove-jeskyne/ E-mail: zbrasov@caves.cz Telefon: +420 581 601 866
Hranická propast je největším povrchovým krasovým jevem Hranického krasu. Za svůj vznik vděčí pramenům kyselky vystupujícím z hlubokých puklin směrem k povrchu. Leží v národní přírodní rezervaci Hůrka. Je nejhlubší propastí ČR a druhou nejhlubší zatopenou sladkovodní propastí na světě. Celková hloubka propasti k 1. 10. 2012 činí 442,5 m. Značená naučná stezka k propasti začíná u železniční stanice a cesta trvá asi 15 minut po lesní pěšině do kopce. Prohlídka propasti je volná. Zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Hranice_Abyss Adresa: ZO ČSS 7-02 Hranický kras, Holická 31, 77200 Olomouc Web: http://www.hranickapropast.cz/ E-mail: info@hranickapropast.cz
Turistické informační centrum v Lipníku nad Bečvou je certifikováno a zařazeno do kategorie C. Zahájilo činnost v roce 1999, v roce 2008 bylo přestěhováno do zrekonstruovaných a nově vybavených prostor. Je členem Asociace turistických informačních center a má certifikát v rámci projektu Cyklisté vítáni.