Necelé 3 km na sever od obce Tršnice se nachází národní přírodní rezervace SOOS, která se rozkládá na ploše 221 ha. Jedinečná krajina se rozkládá na odtěženém křemelinovém štítu. Doznívající posopečná činnost se projevuje vývěry minerálních pramenů a výdechy kysličníku uhličitého.
235.00V těchto místech Ohře protéká přírodní památkou Údolí Ohře.
197.00U Lokte řeka Ohře vtéká do Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, která se rozkládá na 640 km2 mezi městy Kynšperk nad Ohří, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Nejvyšším vrcholem je Lesný (983 m n. m).
190.00Svatošské skály tvoří bizarní seskupení skalních věží a torů v karlovarském žulovém masivu. Podle pověsti jsou skály zkamenělým svatebním průvodem, který zaklela víla z řeky. Útvary dostaly svá jména - Kapucín, Ženich, Nevěsta, Svatební průvod, Muzikanti, Zámek a jiné.
184.60Značnou část východního Karlovarska vyplňuje pohoří Doupovských hor, rozkládající se mezi městy Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří a Valeč,rozdělující prostor mezi Sokolovskou a Mosteckou pánví. Jedná se o třetihorní stratovulkán o průměru 30 km, zaujímající plochu zhruba 650 km2 a s kalderou v místech zaniklého města Doupov. Nejvyšší vrchol je Hradiště (934 m), nejnižší bod pohoří 90 m.n.m. je na Ohři u Kadaně.
166.70Na kopci východně nad osadou Dubina se nalézá na území Doupovských hor vzácný geologický útvar - Skalky skřítků (národní přírodní památka).
163.30Na celém území Doupovských hor se nachází mnoho chráněných území. Jedním z nich je např. přírodní rezervace Ostrovské rybníky, kterou tvoří soustava osmi rybníků. Rezervace je významná převážně pro ptactvo, které zde hnízdí a slouží jako zastávka pro stěhovavé druhy, např. volavku bílou nebo orla mořského. Velký význam má zdejší populace kriticky ohroženého čolka velkého. Rezervace se nachází asi 1 km západně od Ostrova.
151.30Za chvíli budete míjet po levé straně přírodní památku Čedičovou žílu Boč, objevenou v bývalém kamenolomu.
145.00Čedičová žílu Boč je součástí Přírodního parku Stráž nad Ohří, který se rozprostírá na území o rozloze 37 km2. Z hlediska biologických poměrů se jedná o oblast, která je ovlivněna termofytikem dolního Poohří. Na výslunných polohách čedičového podloží nalezneme bohatou teplomilnou vegetaci.
144.00Oblast Perštejnských skal je zasazena do krásné přírody bezprostřední v blízkosti řeky Ohře. Nabízí spíše lehčí cesty (120 cest v 17 ti sektorech) najde se zde i několik těžších cest, zejména v Jižní stěně, která je i nejdůstojnějším masivem v oblasti.
139.70Významnou přírodní památkou v okolí je Louka vstavačů u Černýše, chráněná pro hojný výskyt prstnatce májového. Nalézá se v údolí Malodolského potoka mezi obcemi Perštejn a Lužný.
139.00Na pravém břehu Ohře vidíte přírodní památku, skalnatý vrcholek Mravenčák, která dokumentuje geologický vývoj okraje Doupovských hor. Na jejím území se vyskytují vzácné teplomilné ostliny. Poblíž obce Ciboušov ležící cca 2 km od Klášterce se nalézají přírodní památky Doupňák a Ciboušov. Jsou významné pro svá naleziště jaspisů, achátů a ametystů.
133.25Kousek od obce se nachází Přírodní památka Rašovické skály, která chrání na svých skalnatých svazích teplomilná společenstvarostlin a živočichů.
130.50U obce Pokutice se nachází na mohutné stolové hoře, tvořené lávovými proudy, Národní přírodní rezervace Úhošť (115 ha).
128.50Přírodní památka “Želinský meandr” má rozlohu 174,5 ha a byla vyhlášena v roce 1992. Území je chráněno geologicky a geomorfologicky. Těžko přístupné, skalnaté svahy, prorůstají stepní, lesostepní a lesní vegetací s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů.
121.00Poblíž obce Rokle se nachází na rozloze 3,27 ha Přírodní památka Sluňáky. Naleznete zde bloky a balvany křemenců, křemitýchpískovců a slepenců s typicky zvětralým povrchem (tzv. sluňáky).Křemencové balvany mohou být veliké až 4 m a mají nepravidelný tvar.
119.00