MĚSTO MILEVSKO – SEVERNÍ BRÁNA JIŽNÍCH ČECH.Ve zvlněné krajině středního Povltaví na severu jižních Čech leží malebné městečko Milevsko. Milevsko je nazýváno „Severní bránou jižních Čech“ neboť se nachází na spojnici mezi Středočeským a Jihočeským krajem. Je přirozeným centrem milevského regionu, který je vzdušnou čarou vzdálen přibližně 60 km od Českých Budějovic, 25 km od Písku a 20 km od Tábora. Milevsko má staletou kulturní a duchovní tradici, nádherné historické památky a disponuje zachovalým přírodním prostředím a půvabnou krajinou, která vybízí k rozmanitým sportovním a turistickým aktivitám. Svým návštěvníkům nabízí pohodu a klid daleko od velkých měst a průmyslových center, a tak je ideálním místem pro odpočinek a rekreaci.
Náměstí Edvarda Beneše, to je koncentrace jedinečných památek na jednom místě! Přímo na náměstí je k vidění kašna s bronzovou sochou s názvem „Vítězství revoluce 1945“, kterou zhotovil v roce 1950 významný český sochař Břetislav Benda z Líšnice, a novorenesanční budova Nové radnice, která vévodí náměstí na jeho západní straně. Nová radnice, dnes sídlo městského úřadu, byla postavena podle projektu táborského stavitele Františka Ješe v letech 1900 – 1901 na místě bývalých masných krámů z poloviny 18. století. Průčelí radnice vyzdobil sgrafity v letech 1936 – 37 místní malíř Oldřich Pejša. Mezi okny v přízemí jsou umístěny pamětní desky, připomínající občany města a okolí, kteří padli v boji proti fašismu, a jedna deska je rovněž věnována obětem komunismu. Socha i Nová radnice jsou vedeny na Seznamu kulturních památek v okrese Písek.
Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru města na náměstí Edvarda Beneše a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Tento pseudorománský kostel z roku 1866 vznikl na místě původního gotického kostelíka, postaveného Švamberky na počátku 16. století. Jedná se o trojlodní stavbu s pětiboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad severním průčelím, která je vedle klášterní baziliky považována za druhý symbol města.
Turistické informační centrum Milevsko, sídlící v přízemí budovy spořitelny, poskytuje komplexní informační servis v oblasti cestovního ruchu regionu Milevsko pro návštěvníky i místní obyvatele a dále zajišťuje propagaci města a celého regionu široké veřejnosti. V současnosti lze říci, že informační centrum poskytuje informace 24 hodin denně, a to prostřednictvím informačnímu kiosku, který je instalován vedle vstupních dveří do infocentra.
Muzeum milevských maškar je českým unikátem, neboť je jediným muzeem v České republice zaměřující se na dějiny zdejší národopisné tradice - masopustních průvodů. Vstup i pokladna muzea se nachází v informačním centru a převážná část expozice je pak umístěna v prvním patře.
Tato přírodní galerie žulových výtvorů se nachází v městském parku Bažantnice, který zde byl zřízen po roce 1880 z iniciativy strahovského opata Zikmunda Antonína Starého na místě někdejší bažantnice ze 17. století (odtud dnešní název parku). Tato umělecká díla byla vytvořena v 90. letech 20. století řadou významných českých i zahraničních umělců při několika ročnících žulového sympozia. Žulová sympozia organizovalo Milevské muzeum a Spolek pro rozvoj kultury v Milevsku za podpory Ministerstva kultury ČR, města Milevska a sponzorů z řad firem i občanů Milevska. Vlastní práce na objektech probíhaly v kamenické provozovně družstva Jihokámen v Přílepově u Milevska. Umělci při tvorbě využívali především kámen nevhodný ke zpracování v kamenických dílnách, který je jinak odvážen jako odpad. Žula, ze které jsou všechna díla vytvořena, pochází z lomů v okolí Milevska a ze Štěpánovic u Českých Budějovic.
Milevský klášter patří k nejhodnotnějším památkám v Čechách, které byly postaveny v románském slohu. Jedná se o nejstarší klášter a zároveň jedinou románskou baziliku jižních Čech. V rámci celé České republiky pak jde o jednu ze tří nejcennějších románských staveb. Klášter byl založen velmožem Jiřím z Milevska pravděpodobně roku 1187, avšak již od roku 1184 probíhaly přípravy na jeho založení. Krátce poté vznikla v blízkosti ves a později město Milevsko. První doložená zmínka o klášteru pochází z roku 1187, kdy byl jmenován jeho první opat Jarloch (Gerlachus), jenž je považován za jednoho z pokračovatelů Kosmovy kroniky.
Milevské muzeum je jedinečným místem, kde se snoubí historie, tradice i současnost. Jedním ze zásadních mezníků v existenci Milevského muzea byl rok 2013, kdy se muzeum přestěhovalo do nově zrekonstruované budovy z roku 1768, která se nachází na druhém nádvoří kláštera. Zde byly vytvořeny nové expozice, které byly slavnostně zpřístupněny dne 1. 6. 2013.
Kaple sv. Anny ve Dmýšticích, v jedné z místních částí města Milevska, je situována na návsi a pochází z roku 1913. Rozhodnutí postavit kapli v obci padlo kvůli tomu, že místní nechtěli docházet pěšky do Milevska na bohoslužby. V květnu roku 1914 byla kaple vysvěcena a hned poté 26. 7. 1914 se zde měla konat slavnostní pouť. V tento den ale vypukla válka se Srbskem a mnozí ve vsi museli narukovat. Na bojišti padlo deset mužů. V roce 1939 byla kaple opravena a nově vymalována p. Oldřichem Pejšou z Milevska. Za II. světové války došlo k zrekvírování zvonu, ale v roce 1960 byl ze sbírky občanů pořízen zvon nový. Poslední generální oprava kaple proběhla v letech 1994 – 1996.
Zážitkový park ZEMĚRÁJ je reálně ztvárněné prostředí české vesnice z období raného středověku. Tento jedinečný přírodní zážitkový park se rozkládá na ploše 9 hektarů v okolí historické usedlosti u obce Kovářov nedaleko Orlické přehrady. K jeho otevření došlo teprve v roce 2013, ale okamžitě si získal oblibu u dětí i dospělých, což dokládá i fakt, že se v roce 2014 stal vítězem celorepublikové soutěže DestinaCZe 2014 o nejlepší turistické atraktivity v ČR v kategorii ZÁŽITEK NA 1000% PRO CELOU RODINU pořádané Českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism.
Obec Kovářov leží na samotné hranici Jihočeského kraje, cca 11 km severozápadně od města Milevska a východně od vodní nádrže Orlík. Na řadě míst se nacházejí žulové balvany modelované vodní a větrnou erozí, např. nedaleko Slavoňova je velký balvan, který byl přírodními silami vytvarován do podoby sfingy. V roce 2004 obec Kovářov získala titul Vesnice České republiky roku 2004. V současnosti je Kovářov přirozeným spádovým a správním centrem, ve kterém spravuje dalších 16 osad – Březí, Dobrá Voda, Hostín, Chrást, Kotýřina, Lašovice, Předbořice, Radvánov, Řenkov, Vepice, Vesec, Vladyčín, Zahořany, Záluží, Zlučín a Žebrákov.
Kostel Všech svatých v obci Kovářov byl postaven v raně gotickém stylu koncem 13. století. Jako farní kostel je připomínán již roku 1356. Koncem 17. století byl zbarokizován a v roce 1712 byl významně upraven, když k němu byla mimo jiné přistavěna věž. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu uzavřenou pětibokým presbytářem s opěráky, zaklenutou jedním polem hrotité klenby. Na jižní straně lodi se zachoval zajímavý gotický pravoúhlý ústupkový portál. Kolem kostela se nachází fungující hřbitov.
Obec Kostelec nad Vltavou se nachází při silnici Milevsko – Žďákovský most – Lety na pravém břehu řeky Vltavy, asi 13 km severozápadně od města Milevska. Krajina kolem obce se směrem na západ prudce svažuje k vodní nádrži Orlík a zhruba 1,5 km severně od vsi se zase zdvíhá do výšky 490 m. n. m. vrch Hanslovka. Asi 2 km od Kostelce se rozkládá rybník Silvestr a 3 km jižně leží rybník Sobík. Krajina mezi Orlíkem a Zvíkovem bývala nazývána Újezd Vltavský a vlastnili ji čeští králové. Později tyto pozemky získal klášter v Břevnově, jehož řeholníci zde založili farní kostel, kolem něhož postupně vznikla vesnice. V současnosti se Kostelec nad Vltavou rozkládá na katastrálním území o ploše 3281 ha a pod jeho správu spadají další 3 osady – Přílepov, Sobědraž a Zahrádka. Dominantu Kostelce tvoří kostel Narození Panny Marie, který byl pravděpodobně založen mnichy benediktinského kláštera mezi léty 1270 – 1280.
Kostel Narození Panny Marie je zapsán v Seznamu kulturních památek v okrese Písek. Kostel se nachází na kopci uprostřed Kostelce nad Vltavou, a tak je považován za dominantu obce i okolí. Pravděpodobně byl založen mnichy benediktinského kláštera mezi léty 1270 - 1280. Kostel tvoří románská loď a je vystavěn z lomového kamene v podobě nepravidelného latinského kříže. Věž v západním průčelí je tvořena mohutným hranolem, který zaujímá celou šíři budovy. Roku 1763 byla přistavěna horní patra věže, v 18. století byla přistavěna oratoř a dále došlo k rozšíření lodi a postavení kruchty. Kostel je jednolodní s příčnou lodí. Pětiboký presbytář se nachází v ose se sakristií. Příčná loď a presbytář jsou sklenuty cihlovou křížovou žebrovou klenbou. Za oltářem se dochovaly dvě gotické fresky z doby před rokem 1350. Hlavní oltář je ve stylu rokoka. Před ohradní zdí okolo kostela je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého, která zřejmě pochází ze sochařské dílny Matyáše Brauna (vytvořena kolem roku 1724).
Obec Zahrádka byla roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou. VPZ Zahrádka je tvořena zemědělskými usedlostmi čp. 5, 6, 8 a 15, které jsou cennými ukázkami lidové architektury regionu. Stavby pocházejí z poloviny 19. století. Nejvýznamnější je usedlost čp. 6 ve střední části obce. Toto zděné stavení má zdobené průčelí, křídlový štít a ohradní zeď s bránou s nástavcem. Nad bránou je kapličková nika. Vedle se nachází usedlost čp. 5, která je podobně řešena.
Obec Jickovice se nachází cca 10 km západně od města Milevska. Jickovice zaujímají plochu o rozloze 1135 ha, z níž jednu třetinu zabírá orná půda a další třetina území je porostlá lesem. Obcí protéká Jickovický potok, jehož celková délka činí 17 km. Mezi největší rybníky, které zásobují vodou tento potok, se řadí Kněžský rybník u Radvánova, Sadnice u Kotýřiny a Silvestr u Kostelce nad Vltavou. Název obce byl původně Vieckovice, značící ves lidí Vieckových. V současnosti spadá pod správu obce osada Varta.
Obec Kučeř se nachází přibližně 10 km západně od města Milevska v nadmořské výšce 432 m. n. m. V současnosti se obec rozkládá na ploše 1095 ha a díky svým rozsáhlým lesům a blízkosti Orlické přehrady je obec v letních měsících vyhledávaným místem pro turisty a milovníky houbaření. Mezi nejvýznamnější památky obce patří novorománská kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1881, která je zadní stěnou připojena k budově bývalé školy a její stěny jsou zdobeny malbami milevského malíře Oldřicha Pejši, dále kamenný kříž z roku 1761 a památný strom nebo spíše keř – jalovec obecný, jehož stáří je odhadováno na 240 let (cca 220 m jihozápadně od obce v lokalitě U Moravců).
Obec Květov se nachází přibližně 7 km jihozápadně od města Milevska na pravém břehu Orlické přehrady. První písemná zmínka o obci je datována roku 1460, kdy byla majetkem milevského kláštera. V současnosti se obec Květov včetně své místní části Vůsí rozkládá na katastrálním území o ploše 1574 ha. Vltavské pobřeží u osady Vůsí je vyhledávaným místem pro koupání a letní rekreaci. V obci je k vidění vesnická památková zóna, která je tvořena třemi staveními jihočeského selského baroka (čp. 2, 3 a 4) a k jejímu vyhlášení došlo v roce 1995.
Vesnická památková zóna byla v obci Květov vyhlášena v roce 1995, a to z toho důvodu, že jsou zde k vidění památkově chráněné roubené i zděné usedlosti jihočeské lidové architektury - tzv. jihočeského selského baroka. Jedná se o usedlost čp. 2, 3 a 4 a všechny byly vystavěny zednickým mistrem z nedaleké Kučeře po velkém požáru, který poškodil obec v roce 1904. Roubená sýpka u usedlosti čp. 4 přestála požár bez úhony.
Severně od obce Květov stojí na návrší osada Svatý Jan. Roku 1567 zde byl na místě původní kaple vystavěn kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie. Jedná se o pozdně gotickou jednolodní stavbu s pětibokým závěrem se sakristií na jižní straně a předsíňkou před západním průčelím, která se nachází v Seznamu kulturních památek v okrese Písek. Na hřbitově u kostela jsou uloženy ostatky ze hřbitova v Červené nad Vltavou, jenž byl zatopen při napouštění Orlické přehrady.
Obec Osek se nachází přibližně 5 km západně od města Milevska na silnici vedoucí z Milevska do obce Květov a dále do Vůsí. Severně od vsi se zdvíhá výšina Hůrky a obcí protéká Osecký potok. První písemná zmínka o obci je datována roku 1469 a nachází se v knize Paměti Zvíkovské od Františka Tyla, archiváře na Orlíku. Osada ale nejspíš pochází již z 12. až 13. století, neboť název Osek značí původně opevněné místo a vedla tudy stará stezka dále do Jickovic a k jednomu z brodů na Vltavě a Otavě u Zvíkova. V současnosti se obec Osek rozkládá na katastrálním území o ploše 529 ha.
Kaple Nejsvětější Trojice stojí v obci Osek na návsi a pochází z 2. poloviny 18. století.