Jemnice - městský les. Umístit na mapu.
Pokud se v Menharticích dáme po silnici č. 410 cca 200 m vlevo, směrem na Jemnici, po pravé straně se nachází odbočka na polní cestu. Po cca 300 m se dostanete kolem lesa přes potok až do starého lomu, lokality zvané Na Jemničkách. Okolí této lokality je geologicky poměrně komplikované. Jedná se o lokalitu převážně metamorfovaných (přeměněných) hornin, vzniklých stlačením hornin usazených (pararuly). V lokalitě se nachází mimo jiné hornina mineta, jejíž žíly jsou patrné v lomové stěně. Lokalita Na Jemničkách byla krajem Vysočina zařazena do dědictví Vysočiny, kategorie přírodní zajímavosti a unikáty.
Na Uvítanou Při příjezdu od Slavonic Vás přivítá kovová plastika, znázorňující charakteristické prvky obce. Dešná je známá jako centrum jezdeckého sportu, pozadí tvoří historické stavby - kostel sv. Jana Křtitele, Česká hospoda, kaplička při cestě do Plačovic a domy "koňáků". Symbolický je i podstavec z plochých kamenů. Název Dešná prý pochází od slova "deskový" podle tvaru materiálu, ze kterého byla postavena většina budov ve vsi. Autorem plastiky je umělecký kovář Jaroslav Bureš z Uherčic.
Kysibl je přírodní památkou o rozloze necelých 12 ha. Předmětem ochrany tohoto území jsou lesní společenství lužních lesů a dubohabřin s bohatým bylinným patrem (bledule jarní, úpolín nevyšší...). V této oblasti se také vyskytují významní živočichové vázáni na tyto druhy biotopů. Druhově bohaté jsou i místní luční enklávy.
Poštovní stanice ve Vratěníně Expozice se věnuje historii poštovního spojení mezi Prahou a Vídní a především samotné poštovní stanici ve Vratěníně. Expozice tvoří kopie obrazového a tiskového materiálu, který je umístěn na devíti výsuvných plátnech, což představuje 16 m2 výstavní plochy. První panel se věnuje úvodu expozice, na dalších dvou panelech je zachycena historie a fungování poštovnictví v dávném středověku (Egypt 1292-1186 př.n.l., Mezopotámie a Persie 580-530 př.n.l., Řím 27 př.n.l.) až po vznik pošty v českých zemích za vlády Habsburků, kdy na český trůn usedl arcivévoda Ferdinand I. Tři panely jsou věnovány historii poštovního spojení mezi Prahou a Vídní, kdy se vlády ujal císař Rudolf II. Ten se svým dvorem přesídlil do Prahy, ve Vídni však ponechal řadu úřadů a tím zvýšil důležitost poštovního spojení mezi těmito městy. V této době již poštovní trasa vedla přes Vratěnín, později zde byla zřízena i poštovní stanice. Na posledním panelu je umístěna poštovní mapa střední Evropy z let 1710-1711 a výřez z této mapy, který zachycuje právě poštovní trasu z Prahy na Vídeň. Poslední dva panely jsou věnovány historii obce. Expozici dominuje řezbářské dílo dobového pošťáka od autora Josefa Gabaje. Jediným exponátem, který se dochoval z doby poštovní trasy z Prahy na Vídeň, je samotná historická budova bývalé poštovní stanice, ve které dnes sídlí obecní úřad, své místo zde má společenský sál, knihovna i požární zbrojnice.
Vratěnín byl až do otevření tzv. Císařské cesty přes Znojmo ve druhé půli 18. století nejvýznamnějším poštovním a nákladovým dopravním centrem mezi Prahou a Vídní. Dnes se v citlivě a esteticky renovované původní pozdně barokní budově nachází obecní úřad. Ve vstupní chodbě bude umístěna expozice historie poštovního spojení Praha – Vídeň. Libreto a obsahová náplň expozice je již zpracována a stavebně technické úpravy nevyžadují náročné nákladové a řemeslně odborné nároky. Pro zajímavost uvádíme snímek současného stavu chodby, kde je zatím umístěna dřevěná socha a k ní komentář kultovní osoby českého lidu, Járy Cimrmana. Obec Vratěnín se významně podílí na každoročním řezbářském symposiu pořádané v obci Písečné a odtud také pochází dosavadní recesistický záměr, takové malé zpestření vstupu do vratěnínského Obecního úřadu. Stávající socha bude samozřejmě v zájmu nově vznikající expozice poštovní stanice přemístěna do jiných prostor.
Na konci Vratěnína se vlevo stáčí trasa Regionu Renesance. Rovně je možné pokračovat po cyklotrase Přírodní zajímavosti, která Vás zavede k Bílému Kříži a v Uherčicích se napojí zpět na trasu Regionu Renesance. Na opačnou stranu vede trasa Po přírodních zajímavostech na Obec Dešnou a Jemnici.
Bílý kříž je přírodní rezervace o rozloze cca 20, 5 ha. Předmětem ochrany je vegetace na prudkých, výslunných skalnatých svazích s navazujícím druhově a věkově pestrým lesním porostem. Na tomto území se nacházejí zvláště chráněné druhy rostlin (např. tis červený, oman chlupatý) a živočichů. Údolí Dyje je zároveň evropsky významnou lokalitou. Neopomenutelná je také estetická hodnota tohoto území.
Uherčická louka je přírodní památkou o rozloze téměř 7 ha. Předmětem ochrany jsou vlhké louky a mokřadní společenstva s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. K nejvýznamnějším patří např. kosatec sibiřský, žluťucha žlutá nebo úpolín evropský. Území je také významné z hlediska výskytu 12 druhů ostřic.
Pokud přijíždíte po trase Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujte vlevo, kde trasa pokračuje v souběhu s trasou Přírodní zajímavosti mikroregionu k Podhradí nad Dyjí. Odbočením doprava se dostanete do protisměru na trasu: Přírodní zajímavosti mikroregionu směrem na Vratěnín. Pokud přijíždíte po trase Přírodní zajímavosti mikroregionu pokračujete vpravo. Trasa je až do Oslnovic souběžná s trasou Po hradech, zámcích a zříceninách. Odbočením vlevo můžete odbočit na její protisměr směrem na Jemnici. Tvoří zde spojku zkracující oblouk k Podhradí nad Dyji a znovu se napojíte na trasu Přírodních zajímavostí před Lubnicí. Nedaleko této křižovatky prochází páteřní cyklotrasa Regionu Renesance. Je možné udělat okliku po trase Po hradech, zámcích a zříceninách směrem k Podhradí nad Dyjí a po té se na ní zpět napojit nad Korolupy.
Zřícenina hradu Frejštejn se nachází na pravém břehu řeky Dyje nad obcí Podhradí. První zmínky o hradu pocházejí již z druhé poloviny 13. století. V minulosti na hradě působil Jan Krajíř, významný představitel moravské šlechty, který však přepadával okolní městečka, vsi a panství. Byl označován za rušitele pokoje, a proto moravští stavové hrad vykoupili a rozbořili. Snahy o obnovu hradu se objevují ještě v 16. století, avšak bezúspěšně. Hrad tak zůstal zříceninou dodnes. K hradu lze vystoupat lesní pěšinou, která ústní na silnici u mostu přes řeku Dyji. Vstup na zříceninu je volný, na vlastní nebezpečí návštěvníků.
Podhradské skály jsou přírodní rezervací o rozloze 10,89 ha a nadmořské výšce 350 - 447 metrů. Jsou vyhlášeny jako chráněné území od roku 1998. Důvodem ochrany jsou kolmé, výslunné skalní stěny a strmé svahy nad levým břehem Dyje, na nichž se nacházejí významná rostlinná společenstva. Jedná se např. o hvězdnici chlumní, brambořík nachový, sněženku podsněžní a další ohrožené druhy rostlin.
Rovně pokračujete trasou Po hradech, zámcích a zříceninách odbočením doleva pokračujete po trase Přírodní zajímavosti regionu. Pokud přijíždíte po trase Přírodní zajímavosti regionu odbočením doleva pokračujete po trase. Vpravo odbočíte na trasu Po hradech, zámcích a zříceninách směrem na Bítov.
Z trasy Po hradech, zámcích a zříceninách po odbočení doleva najedete na trasu: Přírodní zajímavosti, která se zde po dočasném souběhu odděluje. Trasu pojedete v protisměru.
Suché skály jsou přírodní rezervací o rozloze 4,5 ha. Nachází se 1 km východně od obce Lubnice na soutoku Blatnice a Želetavky. Předmětem ochrany je území s dochovaným původním charakterem lesních porostů a přirozenou vegetací reliktních (pozůstatkových) borů, sutí a nelesních vegetací skal. V této lokalitě se vyskytuje několik význačnějších rostlinných druhů (např. sněženka podsněžník, oměj vlčí, kručinka chlupatá), především však kriticky ohrožený hvozdík moravský.
Z cyklotrasy Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujete vlevo. Stejnou cestou vede několik set metrů v protisměrném souběhu trasa Přírodní zajímavosti mikroregionu a na dalším křížení se můžete rozhodnout kudy budete pokračovat. Odbočením doprava najedete na poslední část trasy po Přírodních památkách a vrátíte se směrem k Jemnici.
Za tímto pomníkem dochází ke křížení tras. Můžete pokračovat po hlavní silnici po trase s názvem Přírodní zajímavosti mikroregionu, nebo odbočíte vlevo a pokračujete po trase Sakrální Stavby.