Dříve než vyrazíme na trasu zámeckým parkem představme si krátce město Třešť.
Farní ves Třešť byla založena v průběhu 13. století na křižovatce dvou historických cest – Lovětínské a Humpolecké. První písemná zpráva o Třešti pochází z roku 1349. Ve městě se rozvíjela řemesla a vzkvétaly cechy. V 19. století vznikají v Třešti továrny na výrobu sukna, nábytku (zvláště vyřezávané hodinové skříně dodávané do celé Evropy) a sirek, později vznikl průmysl oděvnický a strojírenský. U zrodu průmyslu stáli místní židovští podnikatelé. Město je proslulé v rámci celé střední Evropy výjimečnou betlémářskou tradicí. Slavným třešťským rodákem je Joseph Alois Schumpeter (1883 - 1950) zejména známý jako tvůrce japonského hospodářského zázraku. V Třešti u svého strýce Dr. Löwyho kromě toho také několikrát pobýval i spisovatel Franz Kafka, jehož dílo "Venkovský lékař" je připisováno právě inspiraci prostředím Třeště. V současné době má město necelých 6000 obyvatel, včetně občanů žijících v místních částech Buková, Čenkov a Salavice.
Dům J. A. Schumpetera. Slavným třešťským rodákem je Joseph Alois Schumpeter (1883 - 1950) zejména známý jako tvůrce japonského hospodářského zázraku.
Ale vraťme se ještě k třešťské betlemářské tradici. Na počátku 19. století se začaly objevovat papírové betlémy, které o několik desítek let později vystřídaly betlémy dřevěné. Zajímavostí je tradiční Betlémská cesta. Každoročně v období od 25. 12. Do 2. 2. mohou lidé navštívit domácnosti, kde se betlémy vystavují. V Třešti se nachází více než 20 rodinných betlémů, jejichž majitelé vás rádi u sebe doma uvítají.
Židovský hřbitov
Socha Pana TAU. Otto Šimánek byl český filmový a divadelní herec, který hrál v řadě komedií a několika pohádkách. Jeho asi nejznámější role byla titulní postava v seriálu Pan Tau. Figurka seriálové postavičky byla vyřezána v roce 2010 na Dřevořezání a v životní velikosti zdobí prostor u autobusového nádraží. Tedy v místech, kde stávala dříve stará lékárna, ve které se narodil.
V těsné blízkosti v areálu Hlavního nádraží v Třešti se nacházejí 2 expozice a to „Svět modelů“ a „Tesla – dědictví čs. elektroprůmyslu“. V budově hlavního vlakového nádraží v Třešti se nachází unikátní sbírka Vladimíra Balíka. Expozice s názvem „Svět modelů“ ukazuje téměř 750 plastikových modelů vojenské techniky, od letadélek až po komplikované modely tanků a bojových vozidel armády Československa, Německa, Velké Británie, Ruska nebo Ameriky. Tato expozice vznikla díky projektu „DY-THA rail“. Navštívit výstavu můžete každý den od 9,00 do 17,00 hod., stačí si vyzvednout klíče na pokladně hlavního vlakového nádraží.
Sochy Tří králů v Třešti doplnily rozrůstající se betlém v nadživotní velikosti. Svatá rodina společně s andělem, pastýři, ovečkou a Třemi králi dávají vědět, že Třešť je město s více jak dvousetletou betlemářskou tradicí. Sochy Tří králů jsou dílem umělce Daniela Stejskala. Sochy jsou výstupem projektu „Za sochami Regionem Renesance“.
Zámek Třešť
Na zámku v Třešti je první zastavení naučné stezky K rybníčku a zpět s baronesou Eleonorou. Stezka je tematicky propojená postavou dcery barona Leopolda Sternbacha Eleonorou. Vzpomíná na dětství, kdy si jako malá holčička hrála v zámeckém parku, povídala si se zahradníkem o stromech a najednou se ocitla v zadní části parku, kam sami jako děti nesměly. Protože byla zvídavé a odvážné dítě, rozhodla se prozkoumat, jaké to je se sama toulat místy, která důvěrně znala ze společných rodinných procházek. Na své cestě časem potkává zajímavé osobnosti z Třeště, promlouvá se zvířátky, setká se s třešťským jednorožcem. Lidé, které potkává na své výpravě, jí vyprávějí o významných událostech souvisejících s její rodinou, zámkem, nebo Třeští. Brožurky s jednotlivými úkoly si můžete vyzvednout v Zámku v Třešti. Na tomto zastavení naučné stezky se nachází Otázka č.1: Který rod nechal koncem 16. století vystavět renesanční zámek v Třešti?
Milí návštěvníci a návštěvnice, Jmenuji se Eleonora Sternbachová a budu vaší průvodkyní po naučné stezce. Provedu vás krajinou, kterou důvěrně znám. Seznámím vás s osobnostmi, které v Třešti žily, tvořily a zanechaly zde svou jedinečnou stopu. Projděte naučnou stezku pozorně a na každém z patnácti zastavení hledejte odpověď na položenou otázku. Zapište ji do tajenky, kterou si můžete vyzvednout na recepci Zámeckého hotelu. Písmena, která se skrývají pod jednotlivými čísly, doplňte do velké tajenky. Zastavení č.2 - Sternbachové. Otázka č 2: Kdo ze sourozenců Sternbachových chtěl pracovat v Červeném kříži?
Zastavení č.3 Eleonora setkání u dubu letního. Otázka č.3.: Kdo vyráběl v Třešti hodinové skříňky a nábytek?
Zastavení č. 4 Eleonora s řezbářem a lékařem Alfrédem Singrem u lípy velkolisté „vínolisté“ Otázka č.4.: Kdo přinesl košík plný lipového květu? Lékař ....
Zastavení č. 5 Eleonora a zámecký zahradník u douglasky tisolisté Otázka č. 5. Kdo k nám ze Skotska přivezl druhý nejvyšší strom na světě?
Zámecký park
Zastavení č. 6 V oboře s ovečkou Otázka č. 6.: Co se v Třešti na jaře ukládá do krabic?
Zastavení č. 7 Vzpomínka dědečka na slavnost povýšení Třeště na město Otázka: 7: Eleonory dědeček byl starostou Třeště v letech 1891 - 1918. Znáte jeho křestní jméno?
Zastavení č. 8 Procházka alejí s Josefem Aloisem Schumpeterem Otázka č.8.: Čím byl ve 30. letech min. století v Rakousku ekonom Josef Alois Schumpeter?
Zastavení č. 9 Eleonora s myslivcem o zámeckých lesích Otázka 9: Které listnaté stromy, začínající stejným písmenem, rostou na úbočích Velkého Špičáku?
Zastavení č. 10 Povídání s hvězdářem Šimonem Partlicem o třešťské vodě Otázka č. 10. Kdo s Eleonorou rozprávěl na břehu rybníka? Hvězdář a lékař ....
Zastavení č. 11 Pozvání na divadelní představení Otázka 11: Doplňte první dvě slova názvu festivalu, který se v Třešti koná každý rok na jaře už více než 50 let?
Zastavení č. 12 Sirkařství Otázka 12: Jak se jmenuje žena, která v Třešti vedla sirkařskou živnost až do roku 1876?
Zastavení č. 13 Eleonora u studánky Otázka 13: Jak se jmenuje Národní přírodní rezervace nedaleko Třeště?
Zastavení č. 14 Parní vláček Otázka: 14. Kdo se spojil, aby podpořil výstavbu místní dráhy?
Zastavení č. 15 Jednorožec v modrém poli Otázka 15: Jaké bylo první jméno císaře Josefa I., který roku 1901 povýšil Třešť na město?
V rámci projektu „Cestujeme po Regionu Renesance“ vzniklo v Třešti nové odpočinkové místo vybavené cyklomobiliářem. V rámci projektu „Regionem Renesance zdravě“ se zde nachází i 4 venkovní fitness stroje.
Stezka čítá celkem 16 zastavení (4 km). I. Dům J. A. Schumpetera – v domě J. A. Schumpetera najdete turistické informační centrum a také místní pobočku Muzea Vysočiny, která nabízí stálou expozici betlémů, vybavení zámeckého pokoje, informace o životě J.A.Schumpetera a nejnověji je expozice doplněna o historii třešťského průmyslu. II. Bohyně Eset III. Židovská čtvrť IV.Synagoga – zde najdete expozici Franze Kafky, který pobýval v Třešti u svého strýce V. Kostel sv. Kateřiny Sienské VI. Náměstí T.G.Masaryka – přímo uprostřed náměstí se nacházejí největší sluneční hodiny ve střední Evropě, Třešť vás také vybízí k procházce „Člověk a čas“, město je totiž osazeno mnoha dlaždicemi s letopočty, které mají jednak světový význam nebo nesou letopočty významné přímo pro město Třešť. VII.Radnice VIII.Vězeňský dvůr IX. Šimon Partlic X. Sochy na hrázi XI. Zámek XII. Kostel sv. Martina XIII. Hřbitovní kaple XIV. Křížová cesta XV. Dům Dr. Löwyho XVI. Židovský hřbitov
Naučná stezka Špičák vede okrajovými částmi Třeště, ale také polními a lesními cestami, podél kterých je umístěno celkem 10 informačních tabulí. Jedná se o celý okruh, který končí v Jezdovicích a je dlouhý asi 10 km. Trasu stezky je však možné rozdělit na menší okruhy a projít si například okruh z centra s návratem zpět, který je o délce 5 km, popř. další variantou je trasa ze středu města na Špičák a zpět (asi 8 km). Velký Špičák je národní přírodní rezervace (46 ha) se zbytky smíšeného horského pralesa, který je dobře přístupný od cyklotrasy po modré turistické značce. I. Nad Pekárkovými II. Pod Štolejtnou III. Šibeniční vrch IV. Katův kámen V. U Ovčačky VI. V Březíčku VII. U Křížku VIII. Špičák IX. U Černého pařezu X. Jezdovice