Zastavení č.6
„Dačická kaskáda“ – to je řetězec 19-ti (!) rybníků a rybníčků severozápadně od Dačic směrem k Dolním Němčicím. Jedná se o kaskádovou soustavu rybníků na Rybničním potoce, ojedinělou nejen na Dačicku, ale v rámci celého území našeho státu. Cenná je zejména její krajinotvorná funkce biokoridoru s břehovou zelení a vodními plochami uprostřed okolních zemědělských pozemků a přírodovědná hodnota zdejších společenstev rostlin a živočichů. Tato lokalita patří mezi nejvýznačnější v tomto regionu z hlediska výskytu vodního ptactva, obojživelníků i mokřadních společenstev rostlin.
Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) patří mezi 10 zvláště chráněných druhů obojživelníků, jenž se rozmnožují v rozmanitých pobřežních porostech rybníků.
Bramborníček hnědý (Saxicola rubetra) patří mezi zvláště chráněné druhy ptáků, kteří hnízdní v Dačické kaskádě.
Rákosníček se řadí do skupiny brouků patřící mezi mandelinky vyskytujících se na vlhkých místech, především na rákosí, ale i na jiných vodních a pobřežních rostlinách. Jejich larvy s dobře vyvinutýma nohama žijí na kořenech a spodních, ponořených částech stonků vodních rostlin, kterými se živí. Dýchají kyslík hostitelské rostliny pomocí trnu na konci zadečku. Kuklí se pod vodou, na rostlinách, v kokonu naplněném vzduchem. Charakteristickým druhem Rákosníčka pro kaskádu je Donacia cinerea, který žije na orobinci.
Kuňka obecná (Bombina bombina), patří ke zvláště chráněným obojživelníkům. Její populace je pravděpodobně nejvýznamnější v celé Dačické kotlině, v kategorii ohrožených druhů.
Moták pochop (Circus aeruginosus) patří k řadě zvláště chráněných druhů ptáků, kteří hnízdí v Dačické kaskádě.
Moudivláček lužní
Slavík modráček (Luscinia svecica) patří k zvláště chráněnému druhu ptáků.