Jemnický zámek se nachází v centru města poblíž turistického informačního centra. Jedná se o zámek, který byl přestavěn ze zeměpanského hradu pocházejícího patrně již z první poloviny 13. století. Zámek prošel během staletí četnými přestavbami. O současnou podobu zámku se zasloužil rod Pallavicini (19. století). Po roce 1945 využívala budovy zámku armáda, který zde ubytovávala mužstvo až do roku 1992. Zámek je v současné době v rekonstrukci, prohlídky jsou možné pouze mimořádné.
Z trasy "Po hradech, zámcích a zříceninách" se odbočením doleva na polní cestu dostanete na trasu "Sakrální stavby". O kousek dále je odbočka vpravo do protisměru stejné trasy. Pokud přijíždíte po trase "Sakrální stavby" před značkou Jiratice odbočte vpravo. Pokud budete pokračovat rovně vrátíte se v protisměru trasy Po hradech, zámcích a zříceninách zpět do Jemnice.
Pokud přijíždíte po trase Po hradech, zámcích a zříceninách odbočením doprava se dostane do protisměru trasy: "Sakrální stavby".
Zámek v Polici se nachází přímo v centru. Jedná se o renesanční zámek, který byl z původní tvrze vystavěn v 16. století. O jeho výstavbu se zasloužili Tavíkovští z Tavíkovic. V 17. století byly interiéry zámku barokizovány. Prohlídky zámku jsou možné v červenci a srpnu. U vchodu do zámku se nachází Návštěvnické centrum.
Z cyklotrasy Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujete vlevo. Stejnou cestou vede několik set metrů v protisměrném souběhu trasa Přírodní zajímavosti mikroregionu a na dalším křížení se můžete rozhodnout kudy budete pokračovat. Odbočením doprava najedete na poslední část trasy po Přírodních památkách a vrátíte se směrem k Jemnici.
Z trasy Po hradech, zámcích a zříceninách po odbočení doleva najedete na trasu: Přírodní zajímavosti, která se zde po dočasném souběhu odděluje. Trasu pojedete v protisměru.
Zámek Uherčice se nachází v centru obce. Zámek vznikl v 16. století přestavbou původní gotické tvrze. V průběhu staletí došlo k četným přestavbám a dostavbám areálu.
Pokud přijíždíte po trase Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujte vlevo, kde trasa pokračuje v souběhu s trasou Přírodní zajímavosti mikroregionu k Podhradí nad Dyjí. Odbočením doprava se dostanete do protisměru na trasu: Přírodní zajímavosti mikroregionu směrem na Vratěnín. Pokud přijíždíte po trase Přírodní zajímavosti mikroregionu pokračujete vpravo. Trasa je až do Oslnovic souběžná s trasou Po hradech, zámcích a zříceninách. Odbočením vlevo můžete odbočit na její protisměr směrem na Jemnici. Tvoří zde spojku zkracující oblouk k Podhradí nad Dyji a znovu se napojíte na trasu Přírodních zajímavostí před Lubnicí. Nedaleko této křižovatky prochází páteřní cyklotrasa Regionu Renesance. Je možné udělat okliku po trase Po hradech, zámcích a zříceninách směrem k Podhradí nad Dyjí a po té se na ní zpět napojit nad Korolupy.
Zřícenina hradu Frejštejn se nachází na pravém břehu řeky Dyje nad obcí Podhradí. První zmínky o hradu pocházejí již z druhé poloviny 13. století. V minulosti na hradě působil Jan Krajíř, významný představitel moravské šlechty, který však přepadával okolní městečka, vsi a panství. Byl označován za rušitele pokoje, a proto moravští stavové hrad vykoupili a rozbořili. Snahy o obnovu hradu se objevují ještě v 16. století, avšak bezúspěšně. Hrad tak zůstal zříceninou dodnes. K hradu lze vystoupat lesní pěšinou, která ústní na silnici u mostu přes řeku Dyji. Vstup na zříceninu je volný, na vlastní nebezpečí návštěvníků.
Rovně pokračujete trasou Po hradech, zámcích a zříceninách odbočením doleva pokračujete po trase Přírodní zajímavosti regionu. Pokud přijíždíte po trase Přírodní zajímavosti regionu odbočením doleva pokračujete po trase. Vpravo odbočíte na trasu Po hradech, zámcích a zříceninách směrem na Bítov.
Zřícenina hradu Corštejn - jedná se o pozůstatky hradu pocházející z první poloviny 14. století. Hrad byl vybudován jako královská pevnost na posílení hradu Bítov. Během staletí byl hrad obléhán a změnil několikrát majitele. Od konce 16. století je hrad neobydlený. V současnosti tvoří tato zřícenina neodmyslitelnou siluetu nad Vranovskou přehradou. Prohlídky probíhají od června do září. V letních měsících se na zřícenině konají rytířské turnaje a další vystoupení.
Státní hrad Bítov se nachází nad soutokem řek Želetavky a Dyje, jejichž údolí jsou součástí Vranovské přehrady. V Podhradí se v minulosti nacházela stejnojmenná obec, která však zmizela pod hladinou přehrady. "Nový Bítov" se v současnosti nachází cca 3 km jihovýchodně od hradu. Hrad Bítov pochází pravděpodobně již z 12. století a v současnosti je vyhledávaným turistickým cílem nejen díky největší sbírce vycpaných psů na světě. Hrad lze navštívit od dubna do října v době závisející na daném měsíci.
Z trasy Po hradech, zámcích a zříceninách se odbočením doprava se vydáte po trase Památné stromy, rovně pokračujete. Pokud přijíždíte po trase Památné stromy pokračujete odbočkou vlevo. Rovně se můžete vydat v protisměru trasy Po hradech, zámcích a zříceninách.
Z trasy Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujete rovně na Lhotice. Odbočením doleva najedete na trasu Památné stromy v protisměru. O něco zpět v Mladoňovicích však můžete najet na stejnou trasu ve správném směru. Pokud přijíždíte z trasy Po památných stromech pokračujte vpravo. Pokud na dalším křížení na konci Mladoňovic odbočíte vlevo, vydáte v protisměru na cestu Po hradech, zámcích a zříceninách.
Z trasy Po hradech, zámcích a zříceninách pokračujete rovně, trasa je zde až do Jemnice souběžná s protisměrně vedoucí trasou Po památných stromech. Odbočením doleva najedete na trasu Památné stromy ve správném směru. Pokud přijíždíte z trasy po památných stromech pokračujte vpravo. Vlevo se vydáte v protisměru na cestu Po hradech, zámcích a zříceninách. V Mladoňovicích se obě cesty na chvíli opět spojí.