Hlavní dominantou města Jemnice je kostel sv. Stanislava se štíhlou věží, svítící daleko do kraje. Její elegantní silueta vítá jako první návštěvníky z celého okolí.
Dalším z kostelů v Jemnici je kostel sv. Jakuba, jenž se nachází na návrší nad soutokem Želetavky a Třebětického potoka v městské části Podolí. Starobylý kostel a vedle něho odděleně stojící románská válcová kamenná věž vzbuzují už na první pohled zájem jako vzácné kulturní památky. Masivní zeď, kterou byl kostel pravděpodobně v 16. století na východní a jižní straně obehnán, měla chránit kostel a obyvatelstvo, hledající v něm útočiště při nepřátelském přepadení. Dominantou tohoto kostela ze 14. století je okrouhlá románská věž pocházející již z 12. století. Věž je pozůstatkem původní románské rotundy, které je považována za pravděpodobně nejstarší rotundu na Moravě.
Mezi vzácné gotické stavby ve městě patří bezesporu také kostel sv. Víta, který se nachází na východním okraji Jemnice. V polovině 15. století byl kostelík součástí františkánského kláštera, jeho interiér však pochází z 18. století. Klášter se rozprostíral na sever od kostela. Ještě dnes se říká prostoru kolem tohoto kostela "U kláštera".
Za tímto pomníkem dochází ke křížení tras. Můžete pokračovat po hlavní silnici po trase s názvem Přírodní zajímavosti mikroregionu, nebo odbočíte vlevo a pokračujete po trase Sakrální Stavby.
V obci Radotice se nachází kaple sv. Rodiny, která pochází již z roku 1880
Pokud přijíždíte po trase Po hradech, zámcích a zříceninách odbočením doprava se dostane do protisměru trasy: "Sakrální stavby".
Z trasy "Po hradech, zámcích a zříceninách" se odbočením doleva na polní cestu dostanete na trasu "Sakrální stavby". O kousek dále je odbočka vpravo do protisměru stejné trasy. Pokud přijíždíte po trase "Sakrální stavby" před značkou Jiratice odbočte vpravo. Pokud budete pokračovat rovně vrátíte se v protisměru trasy Po hradech, zámcích a zříceninách zpět do Jemnice.
Ve středu obce Jiratice se nachází kaple sv. Floriána z roku 1865
Kostel Narození Panny Marie se nachází v Hájku nad obcí Kostníky (uprostřed pravidelně vysázeného vzrostlého lipového háje). Filiální kostel pochází z přelomu 17. a 18. století a náleží k němu ještě starý hřbitov s empírovými náhrobky a kaple z 19. století. Jedná se o menší barokní stavbu, postavenou v roce 1696. Od 19. století zde byli pohřbívání příslušníci rodu Segür-Cabanac a poté rodu Vraždů z Kunvaldu, již byli majiteli blízkého zámku v Polici. Jejich náhrobky jsou umístěny kolem závěru kostela.
Kostel sv. Linharta se nachází přímo v centru obce Kdousov. První zmínky o kostelu pocházejí již z roku 1341. V letech 1743 až 1753 prošel kostel barokní přestavbou. Jednopatrová budova fary s mansardovou střechou pochází z let 1757 až 1763. Obě stavby jsou dílem stavitele Michaela Kirchmayera. Kostel zaujme zejména průčelím s věží, členěným množstvím pilastrů, říms a dalších prvků. Kostel je vystavěn na místě starší, středověké stavby, jejíž existenci prokázal i archeologický průzkum. V 18. století byla stavitelem vybudována také nedaleká budova fary s mansardovou střechou.
Poutní místo je pozoruhodné svou architekturou, nachází se v osadě Dobrá Voda, jež je součástí obce Mladoňovice. Nad pramenem dobré vody v údolí potoka Rakovce byla postavena v letech 1725 až 1745 malá barokní vodní kaple, která je propojena schodištěm s větší barokní kaplí - Mariánskou poutní kaplí, vybudovanou kolem r. 1750. Jejím stavitelem je pravděpodobně M. Kirchmayer. Uvnitř kaple je rokokový oltář s mariánksým obrazem. Postavena byla z vděčnosti za uzdravění a rozšířena r. 1878. V tomtéž roce o pouti byla nově vysvěcena za účasti sedmi knězů a čtyř tisíc věřících. S pramenem ve vodní kapli je spjata pověst. Když tudy v minulosti projížděl slepý šlechtic, omyl si oči vodou z pramene a náhle prozřel. Dobrá Voda je významné poutní místo a každý rok v září se sem sjíždějí poutníci ze širokého okolí nejen ochutnat tento zázračný pramen.
Pokud jedete po trase Sakrální stavby pokračujte rovně. Odbočkou vpravo se napojíte na trasu po Památných Stromech. Pokud jedete po trase Památné Stromy odbočte vlevo. Rovně byste se vydali po trase Sakrální stavby v obráceném směru.
O vybudování kostela sv. Kateřiny z Alexandrie, jenž se nachází v obci Slavíkovice, se v polovině 18. století zasloužil kdousovský farář Václav Freund. Jedná se o nejvýznamnější památku obce. V kostele se nacházejí tři otláře a varhany z dílny Jana Komorníka z Rouchovan. Na místě dnešního barokního kostela stával pravděpodobně pozdně románský plochostropý kostel s podélnými loděmi a věží z 1. pol. 13. stol. Do dnešní doby se dochovala pouze věž, která je připojena k dnešní barokní stavbě z r. 1749. U kostela se nachází hřbitov, na němž jsou dvě kaple s tradiční šindelovou střechou. Poblíž kostela u rybníka Stodolák stojí stará sýpka.
Pokud jedete po trase Sakrální stavby pokračujete odbočkou doleva. Rovně najedete na trasu Památné stromy v protisměru. Pokud jedete po trase Památné stromy pokračujte rovně. Vpravo byste se vydali na poslední úsek trasy Sakrální stavby.