CHEB (městská památková rezervace) - 32 893 obyvatelMěsto vzniklo na místě slovanského hradiště už v 9. století u obchodní cestyvedoucí podél řeky Ohře. Statut města mělo už před rokem 1197, poté bylosvobodným říšským městem a před rokem 1723 se uvádělo jako svobodnékrálovské město. Ve spisech v latině se nazývalo civitas Egrensis. Město bylotrvale připojeno k zemím koruny české roku 1322 Janem Lucemburským. Chebbyl významným městem, za místo konání diplomatických jednání a slavnostísi jej několikrát vybral např. český král Jiří z Poděbrad. 25. února 1634 bylv dnešním Městském domě na náměstí zavražděn generalissimus císařskýchvojsk Albrecht z Valdštejna. Po konci třicetileté války však město ztrácelona významu. V 17. století bylo mnoho budov i hrad přestavěno v baroknímslohu. 19. století znamená nástup manufakturní a tovární výroby a nejendíky železnici se stává významným o
240.00Asi 4 km severně od Chebu se nachází město Františkovy Lázně se svými 21 minerálními prameny, které je zároveň městskou památkovou rezervací.
240.00Tršnice (131 obyvatel), německy: Tirschnitz je vesnice, místní část města Cheb od kteréhé leží 4 kilometry. Tršnice byly založeny v době kolonizace klášterem ve Waldsassenu. První zaznamenaná zmínka pochází z roku 1355, kdy je od waldsassenského kláštera odkoupil Albrecht Notthafft z Thiersteinu. Tršnicemi prochází 10kilometrová cyklistická trasa č. 2069 z Chebu na Soos. Od obce následuje regulace řečiště.
235.20Vokov je částí obce Třebeň. O obci Třebeň se dovídáme již roku 1208 a stojí na místě původního slovanského sídla, o čemžsvědčí archeologické nálezy na místním hřbitově. Ve 14. století zde vyrostla tvrz, která se do dnešních dnů nedochovala.V obci se nachází několik zachovalých staveb lidové architektury a původně gotický kostel sv. Vavřince ze 13. stol.,využívaný i pro vojenské účely (špaletová okna věže s vodorovnými trámci pro uchycení hákovnice). Kaple u mostu jebarokní, stejně tak i socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1790 .
231.35První písemné zmínky o obci pocházejí ze 13. století. Názevpochází ze slovanského slova “Nebažnice”, tj. “ležící mimo bažiny”.Dominantou obce je kostel sv. Osvalda z r. 1716 s hřbitovem.Můžete zde vidět i chebské hrázděné statky. Vyvěrá zde kyselkaAnita. V Nebanicích můžete navštívit chov starokladrubských koní- nejstaršího českého plemene. Přijďte se svézt, nebo alespoňpodívat. Další odpočinek nabízí Jesenická přehrada vhodnák rekreaci, která je odtud vzdálena 4 km j.-jz. od obce. Na pravém břehu u mostu v Nebanicích je louka,která slouží jako nouzové tábořiště. I při návštěvě Nebanic vystupujte pouze na pravém břehu!
225.90Vznik obce Mostov se datuje do roku 1353. Stejnojmennýzámek pamatuje dvě zásadní přestavby - původní tvrz bylanejprve přeměněna na barokní zámek a později Chebskýrod Kommersů určil současnou podobu zámku i parkupřestavbou v romantickém slohu. Na zámku se nacházístálá expozice slavkovského porcelánu a kachlových kamen.Zámek rovněž slouží jako stylový zámecký hotel a wellnesscentrum, avšak využít lze i místní střelnici. Zdejší stromořadí225 javorů je chráněno zákonem. Pravidelně v létě se zdekoná festival folkové a trampské hudby - Folkový Mostov.
223.40Centrum Kynšperku nad Ohří leží za dřevěnou lavkou. Ve městě je zdravotní středisko,pošta, ubytovací a stravovací služby, čerpací stanice a vlaková stanice. Za pozornost stojí prohlídka města a výlety do okolí.
218.80Severně od Kynšperka leží obec Kaceřov známá od počátku 14. století. Stávala zde tvrz, ze které se dochovaly pouze zbytky zdí a valy. V obci se dále nachází barokní zámek z roku 1770 a svou historickou hodnotu mají i lidové stavby hrázděného typu. Na západ od Kaceřova je místo zvané Bublák. Jedná se o minerální prameny s výrony oxidu uhličitého a s výskytem chráněných rostlin. Voda z pramenů však není vhodná k pití.
218.80Za návštěvu stojítaké nedaleká obec Chlum Svaté Maří vzdálená 3 km západně od Dasnic. První zmínka o tomto poutním místu je z roku 1341. Kolem roku 1400 zde byl postaven kamenný kostel, poblíž kterého řád křižovníků s červenou hvězdou založil osadu. Stavba současného kostela byla dokončena začátkem 18. století. Od středověku dozačátku 2. světové války byl Chlum jedním z nejznámějších poutních místv Čechách.
214.50DASNICE - 353 obyvatel, hospoda. Předpokládaný vznik obce se datuje do 13. století, první písemné zmínky jsou ze 14. století. Dasnice patřily rodu Štolců ze Simdorfu, těm však byl majetek po bitvě na Bílé hoře zabaven. V 18. století jsou majiteli Nosticové. V 19. století byla obec připojena k Dolnímu Rychnovu, od roku 1876 je však opět samostatnou. Nejbližší železniční zastávka je v Chlumku - jižní části obce Dasnice.
214.10ŠABINA - 282 obyvatel. V obci je kemp, restaurace a obchod. Název obce je odvozen od osobního jména osoby “Žába”,“Žábùv dvorec”. Její založení se předpokládá ve 13. století.Ve století 18. si nechala vrchnost provést analýzu místníkyselky, kdy se zjistilo, že se málo liší od vod z Kyselky,Korunní Kyselky a vod z oblasti Františkových Lázní.Kousek od obce je její pramen, který je možné ochutnat. Od roku 1997 obec získala několik uznání v soutěži Vesnice roku. Za návštěvu stojí: pozdněgotická tvrz, kaple sv. Anny, pramen šabinské kyselky.
211.20CITICE - 879 obyvatel. Historické prameny uvádějí první zmínku o Citicích ve 14. století. Požár, který vypukl v obci Tisová, pod kterou Citice tehdy patřily, bohužel zničil veškeré materiály týkající se právě Citic. V kronikách se můžeme dočíst, že se místníobyvatelé živili zejména zemědělstvím. V okolí byly úrodné chmelnice, které však postupně od 1. pol. 19. stoletínahradila těžba hnědého uhlí. Je možné zde navštívit pomník hornické stávky v roce 1894, kostel Povýšení sv. Křížea pomníky padlým v 1. a 2. světové válce.
206.80SOKOLOV - 25 081 obyvatel. Za návštěvu stojí: sokolovský zámek, kapucínský klášter, Staré náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, rozhledna Hard stojícínad nemocnicí. Za zmínku stojí i ruina zámku Hartenberk (Jedná se o bývalý hrad ze 13. století, který po 2. světové válcechátral, byl rozkraden a roku 1985 úmyslně zapálen. Dnes se pracuje na jeho rekonstrukci.). Nachází se u obce Hřebeny severně od Sokolova.
202.95Královské Poříčí se poprvé objevilo v listině vydané roku 1240 Václavem I., ve které uděluje správu kostela v Sedlci řádukřižovníků s červenou hvězdou. Místní obyvatelé se živilipřevážně zemědělstvím, až v 19. století nabývá na významutěžba hnědého uhlí. Díky železniční trati je obec rozčleněnana starou a novou část, náves ve staré části je chráněnouvesnickou památkovou zónou, ve které se nacházejí 3 hrázděnédomy (selské statky).
199.30V historických pramenech se jméno “Sedlo” objevuje roku 1249 sloužící coby předsunutá tvrz loketského hradu a v roce 1397 ji postupuje král Václav IV. městu Lokti. Slovo “Staré” se v názvu objevuje od období vzniku nedaleké obce Nové Sedlo, k čemuž došlo roku 1454.
196.30LOKET (městská památková rezervace) - 3202 obyvatel. Město leží v meandru ohře ve tvaru lisdkého lokte. Hrad byl na tomto místě postaven zřejmě již v 11. století, dávno předtím však oblast osídlily slovanské kmeny.
192.50Pokud se vydáte z Lokte na jih, po zhruba 8 kilometrech dorazíte do Horního Slavkova. V tomto městě, známém od 14. století, stojí za návštěvu kostel sv. Jiří, Pluhův dům z počátku 16. století nebo kruhové popraviště na šibeničním vrchu. Horní Slavkov byl významným místem těžby několika nerostů. Cín se zde rýžoval již před více než 1000 lety, jsou zde i ložiska stříbra, wolframu, uranu aj. Roku 1792 zde byla postavena první porcelánka v Čechách, která je v provozu dodnes. Více se o historii hornictví dozvíte v muzeu v Horním Slavkově. schodištěm. Pozůstatkem po slavné těžbě cínu je Dlouhá stoka vedoucíSlavkovským lesem až z okolí Kladských rašelin. Zhotovena byla v 16. století, má délku 24 km a jejím úkolem byla dopravavody a dřeva nezbytných pro důlní činnost. Na svou dobu to bylo unikátní vodní dílo, které ústí do Ohře právě v Lokti.Vedle tohoto svědka slavné hornické minulosti je v oblasti
191.70Nedaleko odtud, 7 km jižně od Horního Slavkova je město Bečov nad Teplou, které je městskou památkovou zónou. Ve 14. století zde na vysoké skalnaté ostrožně vyrostl hrad, kterýje spojen s barokním zámkem pod ním z roku 1753.
191.70KARLOVY VARY (městská památková zóna) - 53 300 obyvatel V 1. pol. 14. stol. zde vznikla osada Wary. Kolem roku 1350 nechal u osady císař Karel IV. postavit lovecký zámeček na místě dnešní Zámecké věže, následně r. 1370 město získalo od císaře práva svobodného královského města. Již v r. 1522 vznikají první lázeňské budovy
176.10Dalovice - 1 850 obyvatel. Toto místo je nepřetržitě osídleno již od doby kamenné. Procházela tudy obchodní stezka Cheb - Praha.
173.25Na pravém břehu Ohře, jižně od peřeje Hubertus, se nachází městská čtvrť Karlových Varů Olšová Vrata. V jeho sousedství je mezinárodní letiště Karlovy Vary a 18-ti jamkové golfovéhřiště dokončené již roku 1933. Žije zde kolonie přísně chráněného sysla obecného a toto hřištěje nejzápadnějším místem výskytu tohoto živočicha na světě. 2 km západně od golfového hřiště směrem ke KarlovýmVarům leží městská čtvrť Hůrky, kde je možné navštívit hvězdárnu.
169.60Chatová osada a vesnička U Mostu.
164.90Osada Dubina ležící asi 2 km od obce Kyselka, byla založena ve 13. století. Jedná se v současnosti o rozsáhlou chatovou oblast a oblíbené výletní místo. Nedaleko se nacházípozůstatky po středověké tvrzi ze 13. stol. Zajímavé jsou nedaleké skalky skřítků.
163.30Obec Andělská hora.
163.30KYSELKA - 730 obyvatel. Oblast kolem obce Kyselka byla kolonizována již ve 13. století. Datum osídlení samotné obce však díky nedostatečnému svědectví archeologických nálezů nelze přesně určit. První písemná zmínka o užívání místních pramenů pochází z roku 1522.
160.50V obci Radošov se nachází unikátní krytý dřevěný most a kostel sv. Václava, který je jedním z nejstarších kostelů v kraji. První zmínka o kostelu pochází již z r. 1352, v 18. století byl barokně přestavěn. Začátek CHKO Střední Poohří.
158.50VELICHOV - 500 obyvatel. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1142. Do roku 1336 obec patřila k doksanskému klášteru, kdy byla vyměněna za zboží a stala se manským statkem královského hradu Hauenštejn. O 200 let později již měli hrad a přilehlé panství v držení Šlikové, v té době už tu stála tvrz.
154.50První zmínka o obci Vikice je z 11. století (přesně z r. 1088). Podle pověsti přišel do této oblasti z Horní Falce muž jménem Jakub se svými bratry, kteří zde založili obce nazvané podle jejich jmen - Jakub - Jakubov, Leopold - Lipoltov, Petr - Petrov a Heřman - Heřmanov. U kapličky v nedalekém Jakubově se dochoval smírčí kříž. Díky výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků, jsou celé Doupovské hory významnou ptačí oblastí soustavy Natura 2000. Doupovské hory jsou hnízdištěm 148 ptačích druhů. Jedná se např. o čápa černého, luňáka červeného, sluku lesní, datla černého aj.
151.80Z Vojkovic je vlakové spojení do jednoho z nejstarších sídlišť na Karlovarsku, města Ostrova, vzdáleného asi 6 km. Nejstarší písemná zmínka o Ostrově je z roku 1207. Měl výhodnou polohu na Královské obchodní cestě, díky čemuž město bohatlo a těšilo se z řady královských privilegií.
151.30Stráž nad Ohří je poprvé v historii zmiňována roku 1238 a byla založena za účelem vybírání cla. Původní název zněl “Warta”, český název byl používán později. Název obce je odvozen od kmenové strážnice na důležité obchodní stezce. Jednalo se o ves horníků a uhlířů.
146.15Obec Korunní je dnes známá díky místnímu prameni kyselky, o jehož léčivých účincích se ví již od roku 1876. Tehdy sevodě říkalo “Krondorfka” podle německého názvu obce. O její význam se zpočátku zasloužil Carl Gölsdorf, který bylzdatným obchodníkem. Vybudoval v obci lázničky, které hojně navštěvovali lázeňští turisté z Karlových Varů. Vodě sev 19. století dostalo několika ocenění v mezinárodních soutěžích. Dnes se zde nachází již pouze stáčírna minerální vody
145.00142.35
Perštejn, nazývaný v německé literatuře Luftkurort (klimatické lázně) je ze tří stran obklopen úpatím Krušných hor. Obec byla významným místem, v jehož okolí se těžila železná ruda a stříbro, již v roce 1577 zde byla zřízena vysoká pec (železárna zanikla v druhé polovině 19. století).
139.00V okolí Černýše, části obce Perštejn, se nacházejí dva smírčí kříže a památná lípa stará 150 let. V Černýši naleznete kapli postavenou obcí v letech 1833 - 34, zasvěcenou Zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
138.40Obec Kotvina leží ve výšce 330 m.n.m.. První známá zmínka o existenci Kotviny je z roku 1226, kdy patřila k doksanskému klášteru, poté přešla k panství hradu Egerberg. Do Ohře zde vtéká Martinovský potok. Je zde obchod, restaurace a železniční zastávka.
135.30Klášterec vznikl pravděpodobně v rozmezí let 1150 - 1250 a vázal se na proboštství (mniši zde měli jen správní budovu), které zde vybudoval benediktinský klášter v Postoloprtech. Sídlo odvozuje své jméno právě od tohoto kláštera. Jako městečko je Klášterec označován od 15. století, kdy jeho význam začíná stoupat.
133.25Městečko Měděnec, založené okolo roku 1450, se nachází v Krušných horách nedaleko Klášterce nad Ohří a je spojováno především s těžbou nerostného bohatství.
131.60O obci Lestkov jsou dochovány první zmínky z roku 1407 a původně se jednalo o podhradí gotického hradu Egerberk. Založení hradu pány z Egerberka se datuje do 13. století. Od roku 1623, kdy jej vlastnil rod Thunů, nebyl obýván a začal chátrat, dnes zde naleznete pouze zříceninu hradu.
130.50Obec Rašovice kdysi patřila, stejně jako mnoho jiných okolních obcí, k hradu Egerberg. První zmínka o vsi je z roku 1443, ovšem její stáří bude mnohem starší než-li je oficiální záznam. Bylo zde také objeveno neolitické hradiště o rozloze cca 80 ha. Někteří historikové právě sem umísťují slovanské Hradiště Wogastiburg slovanského knížete, původně franckého kupce Sáma ze 7. stol. n. l. V okolí jsou ještě patrné stopy po těžbě hlinky a vápence, která byla ukončena v polovině minulého století. Při orientaci vámpomůže zdejší naučná stezka, vyhlídkové body na ní umožňují krásné výhledy do okolí. V obci naleznete empírový kostel sv. Anny z r. 1830.
130.50128.50
KADAŇ - 18 650 obyvatel. První písemné zmínky o vzniku osady v místech dnešní Kadaně se objevují kolem roku 1183, ale již mnohem dříve (ve 4. stol. př. n. l.) zde založili své sídlo Keltové (dle humanistické tradice založili své sídlo ve dvou osadách umístěných proti sobě na březích Ohře a nazývaných „Kad“ a „An“).
125.50Poblíž obce Hradec bylo nalezeno slovanské hradiště z 9. - 10. století, pravděpodobně kmene Lučanů,nálezy však svědčí o mnohem starším osídlení této oblasti již v pozdní době kamenné.
119.00