plavidlo pro splouvání na řece, kanoe se označují C1 nebo C2, dle počtu vodáků. C1 je také nazývána singlkanoe, tedy kanoe pro jednoho, C2 nese název deblkanoe, tedy kanoe pro dva. Dnes jsou vidět zpravidla kanoe plastové a laminátové, již zřídka lze potkat hrdého vodáka ve staré žebrovce.
na našich řekách stále více oblíbené plavidlo. Označují se K1 a K2, dle počtu vodáků v lodi. Kajaky jsou zpravidla plastové a laminátové. Používá se zde kajakářské pádlo, které je dvoulisté, listy jsou většinou natočeny o 60 stupňů. Můžete potkat kajaky rodeové, playboaty, turistické kajaky nebo mořské, do kterých lze umístit i vodácká zavazadla, čili bagáž.
vodácky měchuřina, autobus nebo matračka. Oblíbený na svižnějších tocích, případně vyhledávaný vodáky, kteří si sebou vezou buď malé děti, nebo značné množství zavazadel a proviantu. Rafty jsou náchylné na protržení, proto je záhodno s sebou vozit lepící soupravu, pumpu a dobře prohlížet, kam raft míří. Raft je prakticky na klidné vodě nepřevrhnutelný.
takzvané nafukovací kanoe, jsou stabilnější a pro začátečníky vhodnější. Je zde ale méně prostoru na bagáž, kytaru, psa a další členy posádky. Pálava je tak jako raft náchylná na protržení.
vodácký název pro zavazadla, většinou se jedná o lodní pytle - loďáky, nebo dnes vodotěsné barely, kam většinou voda nepronikne. Některá bagáž zůstává volně neuložena v lodi, čehož vodáci při takzvaném cvaknutí čili převrhnutí hořce litují. Proto doporučujeme veškerou bagáž přivázat k lodi.
vodácký název pro převrhnutí lodi, používá se také “udělat se, vykrysit, či prásknout se”. Začátečníci se cvakají k všeobecnému veselí dost často, je třeba vědět, jak cvaknutou loď zachránit. Cvaknutá loď je otočena dnem vzhůru a takto jí i necháme.Pod lodí vznikne vzduchová bublina, která nám umožní lehce loď dostat ke břehu. Uchopíme jí za horní konec, většinou úchyt u špičky lodi a souběžně s proudem ji suneme ke břehu, kde jí vylejeme nadzvednutím nejprve jedné špičky lodi a poté druhé nad hladinu. Nikdy neplavte před zvrhnutou lodí, aby vás nenamáčkla na překážku!
název pro vodáka sedícího vpředu na kanoi. Háček dle vodácké teorie zažívá různé ústrky od zadáka. Háček za všechno může, musí vázat loď a podržet jí zadákovi, musí pádlovat a vždy si myslí, že se nadře víc než zadák, na kterého nevidí a proto mu tiše závidí. Je li háčkem krásná dívka, je vše jinak. Dívka - háček se opaluje, zatímco zadák takto motivován, žene loď briskně kupředu.