Název řeky pochází z keltského výrazu Agara (Lososí řeka) a je složeno ze dvou slov ag, eg - losos a are, ara - tekoucí voda. Tento původní název se téměř dochoval na německém území, kde je řeka nazývána Eger. Řeka Ohře v minulosti dala území, kterým protéká i své jméno - Poohří (německy Egerland). Keltskou minulost připomíná místní název na Lounsku a Litoměřicku - Ohara či Ohárka.
V úseku mezi hranicemi se SRN a vodní nádrží Nechranice se nachází horní a střední tok řeky o celkové délce cca 130 km (sjízdných je cca 117 km). Ohře je sevřena z levé strany Krušnými horami a z pravé strany Slavkovským lesem a Doupovskými horami. Celý tok řeky je lemován nepřeberným množstvím přírodních a kulturních památek, které přispívají k jedinečnému zážitku z vodácké turistiky na řece Ohři.
Ohře je až na výjimky splavná po celý rok. Jedná se o druhou nejlépe tekoucí řeku v ČR. Pro sjízdnost horního a středního toku je považován jako směrodatný vodočet v Karlových Varech, Drahovicích (vpravo za bývalým silničním mostem Patrika Lumumby, 900 m po proudu za ústím říčky Teplé, ř. km 174,45) s minimálním stavem 60 cm. Vzhledem k tomu, že podle zkušeností vodáků je řeka sjízdná i za nižšího stavu vody, byl na základě připomínek tento doporučený minimální stav snížen na 45 cm.
Ohře představuje řeku s různými vodáckými terény. Horní tok nabízí spíše klidnější a mírný proud, střední tok naopak rychleji tekoucí proud s náročnějšími peřejemi. Nejsnazší je úsek z Chebu do Lokte a naopak nejnáročnější je úsek z Karlových Varů do Klášterce nad Ohří.
Obtížnost toků se vyjadřuje na stupnici obtížnosti. Obtížnost jednotlivých úseků Ohře představuje: úsek říční km spád (%°) obtížnost Cheb (Ottův jez) - Sokolov - Loket 240,0 - 190,1 (49,9 km) 4,0 ZW B - ZW CMezi silné stránky řeky Ohře ve vztahu k vodácké turistice patří především:
Zlepšující se čistota vody -
Čistota vody vyhovuje potřebám vodácké turistiky. Voda není
v žádném úseku znečištěna natolik, aby ohrožovala zdraví vodáků.
Silný zdroj znečištění představuje zejména potok Sázek u Skalné
a také splašková vody ve městech.
Stálý tok vody -
Díky soustavě přehrad na řece Ohři je její hladina poměrně stálá
a vytváří tak dobré podmínky pro rozvoj vodácké turistiky.
Zajímavý vodácký terén
Řeka Ohře nabízí vodákům množství klidných i náročnějších úseků,
které činí její splavování velice atraktivním.
Zajímavá krajina a kulturní památky v Poohří
Řeka Ohře protíná celý Karlovarský kraj a nabízí tak vodákům
k vidění řadu jeho turistických atraktivit. I díky této nabídce je velmi
vyhledávanou řekou.
Za dobrého stavu vody byla v současnosti maximální průjezdnost kvalifikovaně odhadnuta na 500 lodí denně. Teoreticky by bylo možné dosáhnout cílového stavu až 3.000 lodí denně (v letních měsících o víkendech). Hlavními nástroji k dosažení tohoto cíle jsou zvýšení kapacity tábořišť a kempů, a současně zvýšení kvality jimi poskytovaných služeb, usnadnění překonávaní jezů a dále cílená propagační činnost.