Nejvýznamnější kulturní památkou připomínající pozdní feudalismus je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tvoří dominantu siluety města, proto nejvíce upoutává. Na původním gotickém půdorysu se tyčí mohutná barokní stavba, pocházející z konce 17. století. Kompozici kojetínského chrámu završuje dvojvěží a štít upravený ve druhé polovině 18. století. Interiér byl jednotně zařízen kolem poloviny 18. století ve stylu navazujícím na vzory vídeňského klasicismu.
Masarykovo náměstí s radnicí.
Střed náměstí tvoří mariánský sloup stojící mezi sochami sv. Floriána a sv. Vendelína. Motiv typický pro barokní období. Dal ho postavit kojetínský měšťan Johanes Kulhan v letech 1704 - 1705.
Pamětihodností města a díky sídlu informačního centra i vhodným začátkem prohlídky města je bývalý zájezdní hostinec U zlatého křížku na náměstí, v němž v únoru 1849 Josef Mánes maloval hanácká děvčata. Budova, známá jako Okresní dům, byla vystavěna v roce 1911 v secesním slohu architektem Františkem Skopalíkem. Po rekonstrukci v roce 2001 dostala oficiální název Regionální vzdělávací a informační centrum.
Západní frontu rozlehlého náměstí uzavírá radnice z 2. poloviny 18. století, která byla později secesně upravena. Do dnešní rekonstruované podoby byla přestavěna po ničivém požáru v srpnu 1995.
Socha sv. Floriána na Masarykově náměstí.
Historické foto z roku 1920 - Základní škola náměstí Míru Kojetín První zmínka o škole v Kojetíně pochází z roku 1554, kdy stála škola poblíž kostela při Kroměřížské bráně. Budova školy na náměstí Míru byla postavena v roce 1903 podle plánů docenta Karla Huga Kepky z techniky v Brně, stavitel byl Josef Ryšavý a sloužila jako budova dívčí obecné školy. Škola působí i výstavně - ve výklenku na severní straně budovy se nachází socha J. A Komenského a na fasádě pod střechou několik hlav národních buditelů od profesora Františka Dvořáka z Brna.
Základní škola Svatopluka Čecha Kojetín. Budova nejstarší základní školy v Kojetíně byla otevřena v roce 1888 na ulici Svatopluka Čecha. Pro zajímavost: náklady na stavbu školy činily 52.935 zlatých; stavbu provedl místní stavitel Josef Ryšavý; prvním ředitelem se stal Jan Berák. Jednalo se o školu chlapeckou.
Významnou kapitolou v dějinách města je existence židovské komunity. Tu dodnes připomíná synagoga, snad nejstarší stavba tohoto druhu v České republice. Pravděpodobně vznikla již v 15. století. V upravené podobě dnes slouží jako kostel církve československé husitské. Další připomínkou této kultury v Kojetíně je židovský hřbitov, kde se pohřbívalo až do počátku 40. let 20. století. Smutný konec židů dnes připomíná pamětní deska na budově synagogy, která uvádí všechny oběti holocaustu.
Další připomínkou židovské kultury v Kojetíně je židovský hřbitov, kde se pohřbívalo až do počátku 40. let 20. století.