Broukoviště (loggery) jsou skupiny kmenů, špalků či silnějších větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Takto uložená dřevní hmota slouží jako útočiště organismů vázaných na mrtvé dřevo. V současné krajině se vlivem intenzivního hospodaření v lese i mimo něj mrtvého dřeva příliš nenachází. Tento fakt je znatelný především v okolí lidských sídel. Pro broukoviště se nejlépe hodí dřevo listnáčů. Ty hostí nejvíce zástupců hmyzí říše. Také je důležitý objem ukládaného dřeva. Čím objemnější „klacek“ zakopeme, tím vzácnější brouky může hostit. Jak již bylo řečeno, broukoviště je schopné hostit pouze druhy organismů vázané na mrtvou či odumírající dřevní hmotu, proto například není možné, aby vytvoření broukoviště přispělo k rozšiřování škodlivých druhů hmyzu. Typickými obyvateli loggeru jsou tesařík a zlatohlávek zlatý nebo krasec třešňový. Logger v zámeckém parku slouží k ukládání části dřevin, v kterých byla zjištěna přítomnost vzácného hmyzu a které bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů.
Přírodní památka Toužínské stráně (3,07 ha) – společenství suchomilných rostlin stepního charakteru, výskyt vzácných druhů brouků a plazů, přes 600 druhů motýlů. Území je ohraničeno bývalými lomy – západní lom je významnou geologickou lokalitou díky mimořádné složitosti vrásnění komplexu rulových hornin několika typů. Stráně jsou součástí naučné stezky, která propojuje přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém instalovaný na jednotlivých zastávkách je tvořen popisem daného místa a výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Přístřešek s lavičkou a stolkem poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Lidéřovice se mohou pyšnit hřbitovním kostelem sv. Linharta, který je jedním z nejstarších kostelů ve střední Evropě. Byl postaven počátkem 14. století. Původně byl zasvěcen sv. Jiří, v pol. 15. století byl upraven pozdně goticky a opatřen ohradní zdí se střílnami. Dřevěné podsebití užšího pětibokého presbytáře je pozůstatkem opevnění. Před hřbitovem stojí kamenný kříž z r. 1847.
Původně tvrz v pol. 19. století přestavěná na novogotický zámek (tzv. "Malá Hluboká"). Dlouho chátral, v současné době se rekonstruuje, v létě je přístupný veřejnosti. IC v místě je otevřené od května do září (od ST do NE). Kontakt: tel: +420 384 320 320, e-mail: info@zamek-ceskyrudolec.cz.
Malebná vesnička Matějovec leží v srdci České Kanady.
V Matějovci se nachází barokní jednolodní kostel sv. Oldřicha a Linharta z 18. století, který byl postaven majitelem Rudolce Františkem Alexandrem Hartlem. K němu přiléhá hřbitov. Před kostelem stojí kamenný kříž z r. 1825.
8km od Starého Města pod Landštejnem v nádherné přírodě České Kanady se nachází Bison Ranch - Rožnov. K dispozici je penzion, restaurace, dětské hřiště a připravuje se wellness centrum. Romantickou alejí se můžete vydat k rybníku nebo vás dovezou přímo mezi stádo bizonů, které si tak lze z blízka prohlédnout. Bizonní farma je populárním cílem snoubenců při organizování svatebního dne a také cyklistů, kteří se zde zastavují při putování Českou Kanadou.
Rybník nedaleko obce Kunžak o rozloze 10 ha, vhodný ke koupání, písečné pláže. Jde o rekreační oblast s možností ubytování a občerstvení.
Kamenný útvar ve tvaru lidského pozadí nedaleko rozhledny U Jakuba. Cesta k ní je od rozhledny dobře značena.
Nachází se na Havlově hoře u obce Valtínov. Je vysoká 40,7 m. Přístup k ní je buď z obce Valtínov nebo od Nového Světa.
Židovský hřbitov v Markvarci pochází z konce 18. století a nachází se v lese jihovýchodně od obce. Dochovány jsou náhrobky většinou z 1. pol. 19. století. Pohřbívalo se zde do roku 1939.
Nachází se v lesích po levé straně silnice vedoucí z Volfířova do Radlic. Jde o soubor přirozených porostů submontánních potočních a prameništních olšin s velmi početnou populací bledule jarní s významnou mokřadní entomofaunou.
Ve Volfířově se nachází původně raně gotický kostel sv. Petra a Pavla z doby kolem r. 1300. Byl přestavěn kolem r. 1500, západní průčelí kostela s věží bylo postaveno r. 1767 dačickým stavitelem J. Kirchmayerem.