Dačice - jihočeské město na Moravské Dyji - jsou přirozeným centrem nejvýchodnějšího regionu Jihočeského kraje. Jako jedno z nejstarších měst na Českomoravské vrchovině (poprvé se připomíná v r. 1183) nabízí svým návštěvníkům kromě klidného prostředí i zajímavé památkové objekty. Nedaleký hraniční přechod do Rakouska, blízkost přírodního parku Česká Kanada, turistická oblast Podyjí a okolní památná místa jen podtrhují atraktivitu města. Dačice obklopuje kouzelná krajina, která je ideální pro pěší výlety i cykloturistiku. Původně šlo o knížecí osadu ležící na křižovatce obchodních cest ze Znojma do jižních Čech a z Humpolce do Rakous. V r. 1377 se o Dačicích hovoří již jako o městě. V r. 1459 získal "zboží dačické a bílkovské" Volfgang Krajíř z Krajku sídlící na Landštejně. Rod Krajířů pocházející z Korutan držel Dačice 150 let. Právě za jeho působení dosáhly svého největšího rozmachu, neboť si je Krajířové vybrali za své sídelní město.
Matěj Jiří Kapeta (nar. r. 1598), dačický měsťan, bohatý soukeník, mecenáš dačického špitálu a primátor města Dačic, byl významným podporovatelem katolické víry. Dlouhou dobu se zabýval myšlenkou zavést do města řád františkánů, což byl výraz jeho barokní zbožnosti, a pro tento účel postavit klášter. V roce 1659 přišli do Dačic první dva řádoví bratři. Klášter byl postaven v letech 1660 – 1664. Stavba pochází z období raného baroka. Trojkřídlá jednopatrová budova s hladkým průčelím a vysokou sedlovou střechou přiléhá k severní straně kostela a tvoří kvadraturu s ambitem. Svou vnitřní i vnější jednoduchostí odpovídá řádovým pravidlům. Konventní knihovna s malbami stropu a malovanými výplněmi skříní z 18. století patří k nejlépe zachovalým prostorám. Kryté schodiště ke klášteru pochází z r. 1772. Po roce 1989 byl klášter vrácen františkánským bratřím, kteří jej darovali Řádu bosých karmelitek. Ty klášter nyní trvale obývají, proto není přístupný veřejnosti.
Vycházková lokalita na východním okraji města byla vybudována v roce 2013. V rámci úpravy lesoparku došlo k obnovení třech dřevěných křížů, které na tomto místě stávaly přes tři století, nově byla vybudovaná křížová cesta. Z vyhlídkových bodů je hezký pohled na historické centrum města a blízké okolí. Lokalita je volně přístupná, v zimním období se zvýšenou opatrností.
Letecké muzeum vzniklo díky nadšení a hlubokému zájmu pana Kolomazníka o dějiny letectví na Dačicku. V nově vybudované expozici si návštěvníci mohou prohlédnout součásti letadel, uniformy, letecké modely a přístroje. Bohatá fotografická galerie se věnuje letcům z Dačic a blízkého okolí. Kontakt: Palackého nám. 58, Dačice, tel: +420 608 873 114, e-mail: VlastimilKolomaznik@seznam.cz
Farní kostel sv. Vavřince, který byl postaven v letech 1775 - 1788 podle plánů dačického stavitele Michaela Kirchmayera, patří mezi nejprostornější jednolodní kostely na Moravě a nachází se v místech nejstaršího osídlení Dačic. Původně na tomto místě stával kostel románský, který byl nahrazen během 15. století větším, gotickým a požáry poškozený nevyhovující gotický objekt byl nakonec přeměněn ve stylu baroka.
Renesanční věž kostela sv. Vavřince, zdobená typickým sgrafitovým kvádrováním, tvoří dominantu města. Mohutná, 51 m vysoká, sedmiposchoďová věž je ukázkou severoitalské stavitelské práce. Byla postavena v letech 1586 - 1592 pod vedením stavitelského mistra Francesca Garofa de Bissone. Věž zdobí kamenná pamětní deska s erbem Krajířů a českým veršovaným nápisem o zakládání a stavbě věže. Český nápis se jmény členů městské rady i kamenný reliéfní znak města pochází z r. 1592. V lapidáriu v 1. patře jsou umístěny kopie kamenných chrličů a náhrobní kameny. V 6. patře se nachází zvonice a pod ní místnost hodin. Nejvyšší patro je obklopeno arkádovým ochozem vysazeným na kamenných krakorcích s toskánskými sloupy a zábradlím z kuželkové balustrády. Věž je přístupná v hlavní turistické sezóně a z jejího ochozu je krásný výhled na město a okolí. Kontakt na provozovatele: +420 724 124 909.
Žulový pomník vybudovaný v roce 1983 patří k turisticky nejvyhledávanějším místům ve městě. Jeho bezprostřední okolí bylo v roce 2012 osazeno pamětními deskami, které ve dvanácti cizích jazycích připomínají rok 1843, kdy se na své vítězné tažení evropskými a světovými trhy vydal dačický vynález - kostkový cukr.
Mariánské sousoší stojí ve středu Havlíčkova náměstí před Státním zámkem Dačice. Pochází z doby kolem r. 1725, kdy byl majitelem města Václav Albrecht z Vrbna a Bruntálu, jehož rodový znak ve zdobné kartuši je umístěný na čele díla. Barokní sousoší nese na korintském sloupu mezi plastikami zemských patronů, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa, sochu Panny Marie. Jedná se o kopie, originály soch byly po zrestaurování umístěny ve vstupních prostorách Starého zámku. Sochařská výzdoba je připisována místnímu umělci Sebaldu Kӧlbelovi.
Původně renesanční zámek, který byl několikrát přestavěn, naposledy ve stylu empíru, se nachází na Havlíčkově náměstí. První zmínky o tzv. Novém zámku, jehož přestavbu realizoval italský stavitel Francesco Garof de Bissone, pochází z r. 1591. K první větší úpravě renesančního sídla přikročil Heinrich Karl hrabě z Osteinu. Tehdy barokní přestavba byla svěřena Francescu Cameli, na jehož návrh byly do zámecké věže vsazeny hodiny datované 1713. V r. 1809 přešel zámek dědictvím na šlechtický rod Dalbergů. Ti iniciovali empírové úpravy průčelí. Tehdy se stal jeho dominantou středový rizalit se dvěma pilastry a trojúhelníkovým štítem.
Zámecký park Za zámkem se jihozápadně na svažitém terénu rozkládá v nadmořské výšce téměř 500 m zámecký přírodně-krajinářský park. Je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem. Zámecký rybník uzavírá kaskádu téměř dvou desítek rybníků, založenou na potoce mezi klášterem v Kostelním Vydří a Dačicemi. Současnou rozlohou 10 hektarů patří park k menším zámeckým parkům, díky systematické péči však je důstojným reprezentantem zahradní architektury, spojené s venkovským šlechtickým sídlem. Krátká vycházka kolem kapličky trvá 10 minut, delší kolem rybníka asi 25 minut. Park je přístupný od dubna do října od 7 do 21 hodin, v zimě od 7 do 19 hodin.
Broukoviště (loggery) jsou skupiny kmenů, špalků či silnějších větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Takto uložená dřevní hmota slouží jako útočiště organismů vázaných na mrtvé dřevo. V současné krajině se vlivem intenzivního hospodaření v lese i mimo něj mrtvého dřeva příliš nenachází. Tento fakt je znatelný především v okolí lidských sídel. Pro broukoviště se nejlépe hodí dřevo listnáčů. Ty hostí nejvíce zástupců hmyzí říše. Také je důležitý objem ukládaného dřeva. Čím objemnější „klacek“ zakopeme, tím vzácnější brouky může hostit. Jak již bylo řečeno, broukoviště je schopné hostit pouze druhy organismů vázané na mrtvou či odumírající dřevní hmotu, proto například není možné, aby vytvoření broukoviště přispělo k rozšiřování škodlivých druhů hmyzu. Typickými obyvateli loggeru jsou tesařík a zlatohlávek zlatý nebo krasec třešňový. Logger v zámeckém parku slouží k ukládání části dřevin, v kterých byla zjištěna přítomnost vzácného hmyzu a které bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů.
V jižním křídle státního zámku se v prvním a druhém patře nachází Městské muzeum a galerie. Muzeum nabízí v průběhu roku mnoho zajímavých výstav. Stálé expozice muzea tvoří: Historie a národopis Dačicka, První kostka cukru na světě, Dačice v dobové fotografii a pohlednicích a Rodáci Dačicka. Kontakt: Havlíčkovo náměstí 85, Dačice, tel: +420 384 422 493; +420 722 012 146, e-mail: muzeum@muzeumdacice.cz, www.muzeumdacice.cz
Městská knihovna je knihovnou zřízenou za účelem poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb, k uspokojování kulturních a informačních potřeb a k všestrannému napomáhání všem formám vzdělávání občanů, při zachování rovných podmínek pro všechny. Kromě klasického půjčování knih se knihovna velkou měrou podílí na kulturním životě v Dačicích pořádáním nejrůznějších besed, workshopů, výstav, představení atd. V příjemném prostředí knihovny je možné v letních měsících využít i letní čítárnu. Kontakty: Pantočkova 85, 380 01 Dačice, tel. +420 384 422 397, e-mail: knihovna@mkdac.cz, www.mkdac.cz
Budova městské radnice byla dokončena v r. 1559. Původně byla postavena jako jednoposchoďová dvoukřídlá budova s věží a třemi vysokými renesančními štíty. Po ničivých požárech v letech 1690 a 1721 byla v r. 1723 obnovena stavitelem Francescem Cameli. Nynější sedlovou střechu získala při poslední přestavbě v r. 1848. Hlavní průčelí zdobí klasicistní portál se znakem města. Radniční věž osazená hodinami je krytá barokní cibulovitou bání.
V přízemí radnice se nachází také Infocentrum Dačice, které využívají jak turisté, tak klienti městského úřadu. Kontakt: Palackého nám. 1, 380 13 Dačice, tel: +420 384 401 265, e-mail: info@dacice.cz, www.dacice.cz
V domě čp. 4 byla zřízena v r. 1833 rafinerie cukru, později byla rozšířena i na sousední budovy. Právě zde spatřila světlo světa první kostka cukru vyrobená v r. 1843 na základě vynálezu ředitele J. K. Rada. Již v r. 1852 rafinerie zanikla, neboť byla příliš vzdálená od hlavních řepařských oblastí na Moravě a náklady na dopravu cukrovky do Dačic se zvyšovaly. Budova rafinerie byla v roce 1863 demolována až po sklepy. Na těch byl později zbudován divadelní a taneční sál, který zde existuje dodnes.
Kulturní dům Beseda se nachází v domě čp. 4. V hlavním sále s kapacitou 400 míst se koná řada kulturních akcí: divadla, koncerty, plesy, zábavné programy, taneční zábavy, pořady pro školy, apod. Kontakty: tel: 384 401 278, 384 401 279, e-mail: akce@dacice.cz, www.dacice.cz/kultura
3D Kino Dačice s kapacitou 84 míst se nachází v budově Městského kulturního střediska na Palackého nám. čp. 4. Je vybavené moderní digitální technologií dle standardu DCI. Pro promítání je využíván projektor Christie CP2210 napojený na klasický kinoserver Doremi DCP2000. Promítání ve 3-D zajišťuje systém Eyes3Shut. Kino disponuje zvukovým systémem s audioprocesorem DataSat AP20. Je vybaveno pohodlnými sedadly se sklopnými stolky a využívá se nejen k projekcím kina, ale také jako konferenční či přednáškový sál. Kontakty: Palackého náměstí 4, 380 01 Dačice, tel: 384 401 277, e-mail:kino@dacice.cz, www.kinodacice.cz
Na severním konci Palackého náměstí se nachází městský renesanční palác, nazývaný dříve „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků. Albrecht Krajíř z Krajku vystavěl tento tzv. Starý zámek s manželkou Magdalenou z Vřesovic v letech 1572 – 1579. Jejich rodové erby jsou umístěny nad vstupním portálem. Bloková dvoupatrová budova je zakončena vysokou atikou s cimbuřím, fasádu pokrývá sgrafitové kvádrování. Po přestěhování panstva byl Starý zámek přeměněn na sídlo dačického velkostatku. V r. 1938 do zámku přesídlila radnice a o rok později zde našlo dočasné útočiště městské muzeum. Potřebám městského úřadu slouží celý objekt i v současnosti.
Mezi autobusovým nádražím a Starým zámkem se při cestě na Telč nachází první panské obydlí Krajířů. Sídlo vznikalo od konce 15. století jako hospodářský dvůr s tvrzí. Na baštu zřejmě navazovala hradební a ohradní zeď. Sídlo přestalo postupně pánům vyhovovat a jeho funkci později převzal tzv. Starý zámek.
Nedaleko autobusového nádraží se nachází tzv. starý hřbitov, kde stojí kaple sv. Rocha a sv. Šebestiána. Tato kaple zde byla postavena koncem 17. století. Stavba má obdélný půdorys s trojbokým uzávěrem, hlavní průčelí ukončuje atiková zeď s půlkruhovým štítem. Interiér kaple byl vyzdoben jediným oltářem s obrazem patrona kaple. K zajímavostem hřbitova patří náhrobní kameny okolní bratrské šlechty z konce 16. století a hrobky posledních Dalbergů, pánů na Dačicích.
Plavecký a rekreační bazén s divokou řekou, masážními lavicemi a chrliči. Dominantou koupaliště je 16 metrů dlouhá třídráhová skluzavka a 52 metrů dlouhý tobogán. Nejmenší mohou využít dětské brouzdaliště se skluzy a stříkajícím nosorožcem. Součástí je dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal, k dispozici jsou pingpongové stoly, vybavení na minigolf a plocha na pétanque, nechybí možnost občerstvení. Kontakt: +420 777 113 125, koupaliste@dasport.cz, www.dasport.cz
Sportovní hala Dačice nabízí k využití velkou halu (35x17 m) vhodnou pro všechny halové sporty včetně tenisu a tři menší tělocvičny: 1. (14x11m) - jedna strana osazena zrcadly (vhodná pro pohybové sporty), 2. (13x10m) - badminton, gymnastika, stolní tenis, 3. (12x6m) - stolní tenis. Kontakt: Sokolská 40/I, 380 01 Dačice, tel. +420 384 420 791, +420 776 378 603, www.dasport.cz
U sportovní haly se nachází kuželna, která nabízí 4 dráhy. Kromě místního úspěšného kuželkářského oddílu je může využívat i široká veřejnost. Součástí kuželny je bufet s posezením. Kontakt: Sokolská 565/V, 380 01 Dačice, tel. +420 775 224 493, dacice@tjcentropen.cz, www.kuzelkydacice.cz. Pronájem drah pro veřejnost - amatéry: tel. +420 602 486 105
Sportovní stadion disponuje kromě travnatého fotbalového hřiště atletickými sektory pro skokanské disciplíny, odhodištěm, běžeckým oválem se čtyřmi drahami a šestidráhou pro sprintérské disciplíny. V roce 2006 bylo na sportovním stadionu dobudováno zastřešení tribuny tak, aby diváci měli větší komfort při sledování všech zápolení. Kontakt: Bratrská 228/V, 380 01 Dačice, tel. +420 384 422 866, 777 837 083, www.dasport.cz