Dominantou Kostelního Vydří je karmelitánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelské. Klášter obývají mniši řádů karmelitánského a v jeho areálu se nachází karmelitánské nakladatelství. Kontakt: Kostelní Vydří 58 380 01 Dačice, tel.+420 384 420 295, e-mail: zasilky@kna.cz, www.kna.cz, www.ikarmel.cz
Proti klášteru se v Kostelním Vydří nachází hrobka Dalbergů – pánů z Dačic – založená v r. 1914
Před klášterem v Kostelním Vydří se nachází památné stromy, tzv. karmelitánské lípy, které jsou jako stromořadí výraznou krajinnou dominantou a jako památné byly vyhlášeny v roce 2004 s ochranným pásmem o poloměru 15 m kolem každé z lip. Lípy dosahují nadprůměrného vzrůstu a věku cca 250 let. Za památné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí je možno prohlásit dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historie, připomínají historické události nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.
Kamenný most se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa pochází z r. 1731.
Kostel Navštívění P. Marie je původně gotický. V r. 1658 byl upraven. Věž je z r. 1701.
Dobrá Voda byla původně hornickou osadu. Součástí byly Lázně Jáchymovy z počátku 17. století postaveny na sirno-železitém pramenu. V místě, kde se nacházely, stojí nyní penzion. Raně barokní kostel sv. Jáchyma pochází z r. 1682. V roce 2005 byl u kostela zřízen pomník někdejším stříbrným dolům, který je tvořen kamenem s reliéfem permoníka.
Nad malou vesničkou Lhotka se nachází zřícenina středověkého hradu (správně Šternberk) z 1. pol. 14. století. Ve 2. pol. 14. století byl hrad ve vlastnictví pánů z Hradce. Za husitských válek r. 1423 byl hrad pobořen a zanikl za tažení husitů na Telč pod vedením hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic. Nyní jsou zde nepatrné zbytky zříceniny hradu.
Jde o přírodní rezervaci. Rybník je vyhledávaný příznivci přírodního koupání. Soustava rybníků v Telči, která je dosud závislá na přívodu vody z tohoto rybníka, je součástí funkčního památkově chráněného městského středověkého opevnění. Celá vodohospodářská soustava je dnes historickou technickou zajímavostí.
Javořice je nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny (837 m n. m.). 162,5 m vysoký televizní vysílač z r. 1989 nahradil původní z r. 1961.
Dominantou a zároveň nejstarší stavbou obce je gotický kostel sv. Prokopa ze 14. století. Studená je rodiště a působiště spisovatelky vesnických románů Vlasty Javořické a zakladatelů tradice masného průmyslu na jihozápadní Moravě a ve Studené - Františka a Jana Satrapových. Dalším známým rodákem je herec Jaroslav Moučka a výtvarník Miloš Satrapa, který zemřel mladý a je autorem sochy "Rudoarmějec", jež je umístěna ve Studené u silnice na Telč. Ve Studené se nachází výchozí stanoviště naučné stezky "Poznej kraj pod Javořicí", která má návštěvníka seznámit s významnými krajinnými prvky a nejcennějšími partiemi přírodního parku "Javořická vrchovina" na území Studené a místních částí Horního Pole a Světlé. Celá stezka vede přes Horní Pole a Klatovec a lze si vybrat kratší (5 stanovišť) nebo delší okruh (9 stanovišť). Více na http://www.studena.cz/turisticke-informace/naucna-stezka/. Kontakt: Obec Studená, Náměstí Sv. J. Nepomuckého 18, 37856 Studená, tel: +420 384 401 911, e-mail: obec@ou-stu.cz, www.studena.cz
Koupání s písčitým dnem a travnatou pláží v klidném prostředí nabízí rybník Chytrov obklopený lesy. Ubytování a stravování nabízí Penzion Chytrov nacházející se v bezprostřední blízkosti rybníka.
Zajímavostí obce Velká Lhota je, že se zde nachází dva evangelické kostely - dolní z r. 1784 a horní z r. 1873. V rámci tolerančního patentu vydaného císařem Josefem II. v r. 1781 zde totiž vznikly dvě protestantské církve - luterská a reformovaná - a každá z nich měla svůj vlastní kostel a faru. Oba kostely nyní patří Českobratrské církvi evangelické, včetně dvou far a dalších objektů, které dohromady tvoří Evangelický toleranční areál.
Kaskádová soustava rybníků severozápadně od Dačic směrem k Dolním Němčicím na Rybničním potoce je ojedinělá nejen na Dačicku, ale v rámci celého území našeho státu. Dačickou rybniční kaskádu tvoří 19 samostatných rybníků, kolem 10 z nich vede cesta, kterou si oblíbili jak cyklisté, tak místní obyvatelé a návštěvníci k vycházkám v každém ročním období. Na konci cesty lze pokračovat po silnici do blízkého Kostelního Vydří. Dačická rybniční kaskáda je součástí naučné stezky, která propojuje na 11 zastávkách přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém, který na kaskádě tvoří 3 zastávky, obsahuje popis daného místa s výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Tato lokalita patří mezi nejvýznačnější v tomto regionu z hlediska výskytu vodního ptactva, obojživelníků i mokřadních společenstev rostlin. Přístřešek s lavičkou a stolkem na dvou ze stanovišť poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.