Na návsi v Chlumci (místní část Dačic) se nachází pozdně klasicistní kaple sv. Cyrila a Metoděje, která se od r. 2015 pyšní novým zvonem.
Kostel sv. Jana Křtitele v Bílkově (místní část Dačic) byl původně opevněným středověkým kostelem. V minulosti se v Bílkově nacházel také hrad založený ve 13. století. Sňatkem Kláry z Bílkova s Oldřichem z Hradce se dostal do rukou pánů z Hradce. V husitském období nebyl rod pánů z Hradce jednotný. V r. 1424 seděl na Bílkově Menhart z Hradce. Jeho hrad však dobyl a zničil r. 1444 Hynek Ptáček z Pirkštejna, manžel Anny z Hradce. Sídlo vrchnosti se z Bílkova poté přesunulo do Dačic. R. 1459 byl zbořený hrad Bílkov se vsí spolu s Dačicemi a dalšími vesnicemi prodán Volfgangu Krajířovi z Krajku. Dnes je část hradního areálu zastavěna, nepatrné zbytky zdiva jsou na dvoře domu čp. 63 a na svahu vedle sousedních domů.
V Malém Pěčíně sídlí Jockey Club Malý Pěčín. Mezi jeho aktivity patří chov koní, jejich využití k jezdeckému sportu, ukázky a využití koní v zápřeži i pod sedlem, podpora volnočasových aktivit mládeže i prostřednictvím jízdy na koni, podpora rozvoje kladného vztahu dětí a mládeže ke zvířatům a přírodě a rekreační využití koní k volnočasovým aktivitám. Kontakt: JC Malý Pěčín, Husova 245/V, 380 01 Dačice, tel: +420 723 884 468, e-mail: jcmp@jcmp.cz, www.jcmp.cz
V tzv. Špitálském lese mezi Zadním Vydřím a Velkým Pěčínem se na žluté turistické značce nachází židovský hřbitov. Nejstarší náhrobky jsou ze 17. století, poslední z r. 1879, po tomto datu byl založen nový židovský hřbitov v Telči.
Kostel Navštívění P. Marie je původně gotický. V r. 1658 byl upraven. Věž je z r. 1701.
Kamenný most se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa pochází z r. 1731.
Dominantou Kostelního Vydří je karmelitánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelské. Klášter obývají mniši řádů karmelitánského a v jeho areálu se nachází karmelitánské nakladatelství. Kontakt: Kostelní Vydří 58 380 01 Dačice, tel.+420 384 420 295, e-mail: zasilky@kna.cz, www.kna.cz, www.ikarmel.cz
Před klášterem v Kostelním Vydří se nachází památné stromy, tzv. karmelitánské lípy, které jsou jako stromořadí výraznou krajinnou dominantou a jako památné byly vyhlášeny v roce 2004 s ochranným pásmem o poloměru 15 m kolem každé z lip. Lípy dosahují nadprůměrného vzrůstu a věku cca 250 let. Za památné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí je možno prohlásit dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historie, připomínají historické události nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.
Proti klášteru se v Kostelním Vydří nachází hrobka Dalbergů – pánů z Dačic – založená v r. 1914
Ve Volfířově se nachází původně raně gotický kostel sv. Petra a Pavla z doby kolem r. 1300. Byl přestavěn kolem r. 1500, západní průčelí kostela s věží bylo postaveno r. 1767 dačickým stavitelem J. Kirchmayerem.
Místní část Dačic. Nachází se zde jednolodní kostel sv. Lamberta, původně gotický a opevněný ze 14. století. Přestavěn po r. 1860 dačickým stavitelem F. Sikou. Má hranolovou, 17 m vysokou věž. Nejvyšší patro je dřevěné na krakorcích.
V severní ohradní zdi se nachází karner (kaple s kostnicí).
Přírodní památka Toužínské stráně (3,07 ha) – společenství suchomilných rostlin stepního charakteru, výskyt vzácných druhů brouků a plazů, přes 600 druhů motýlů. Území je ohraničeno bývalými lomy – západní lom je významnou geologickou lokalitou díky mimořádné složitosti vrásnění komplexu rulových hornin několika typů. Stráně jsou součástí naučné stezky, která propojuje přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém instalovaný na jednotlivých zastávkách je tvořen popisem daného místa a výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Přístřešek s lavičkou a stolkem poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Moravská Dyje pramení asi 4 km jihovýchodně od Třeště ve výšce 635 m n. m. Teče jižním směrem, protéká okolo Telče a Dačicemi, v Písečném opouští ČR a na území Rakouska se u Raabsu spojuje s rakouskou Dyjí (Thaya), aby se mohla u Drosendorfu opět vrátit do Čech a pokračovat na Moravu. Její tok je dlouhý 68 km a odvodňuje území o rozloze 630 km2. Moravská Dyje je jako přírodní památka součástí naučné stezky, která propojuje přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační tabule vztahující se k řece a popisující místo a výčet významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují, se nachází na místě zvaném Valcha. Přístřešek s lavičkou a stolkem poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.