Kaskádová soustava rybníků severozápadně od Dačic směrem k Dolním Němčicím na Rybničním potoce je ojedinělá nejen na Dačicku, ale v rámci celého území našeho státu. Dačickou rybniční kaskádu tvoří 19 samostatných rybníků, kolem 10 z nich vede cesta, kterou si oblíbili jak cyklisté, tak místní obyvatelé a návštěvníci k vycházkám v každém ročním období. Na konci cesty lze pokračovat po silnici do blízkého Kostelního Vydří. Dačická rybniční kaskáda je součástí naučné stezky, která propojuje na 11 zastávkách přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém, který na kaskádě tvoří 3 zastávky, obsahuje popis daného místa s výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Tato lokalita patří mezi nejvýznačnější v tomto regionu z hlediska výskytu vodního ptactva, obojživelníků i mokřadních společenstev rostlin. Přístřešek s lavičkou a stolkem na dvou ze stanovišť poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Dominantou Kostelního Vydří je karmelitánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelské. Klášter obývají mniši řádů karmelitánského a v jeho areálu se nachází karmelitánské nakladatelství. Kontakt: Kostelní Vydří 58 380 01 Dačice, tel.+420 384 420 295, e-mail: zasilky@kna.cz, www.kna.cz, www.ikarmel.cz
Proti klášteru se v Kostelním Vydří nachází hrobka Dalbergů – pánů z Dačic – založená v r. 1914
Před klášterem v Kostelním Vydří se nachází památné stromy, tzv. karmelitánské lípy, které jsou jako stromořadí výraznou krajinnou dominantou a jako památné byly vyhlášeny v roce 2004 s ochranným pásmem o poloměru 15 m kolem každé z lip. Lípy dosahují nadprůměrného vzrůstu a věku cca 250 let. Za památné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí je možno prohlásit dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historie, připomínají historické události nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.
Kamenný most se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Josefa pochází z r. 1731.
Kostel Navštívění P. Marie je původně gotický. V r. 1658 byl upraven. Věž je z r. 1701.
Cestou z Kostelního Vydří do Myslůvky nelze minout Vojtův vrch, v jehož lesích bylo napočítáno 1500 mravenišť.
V tzv. Špitálském lese mezi Zadním Vydřím a Velkým Pěčínem se na žluté turistické značce nachází židovský hřbitov. Nejstarší náhrobky jsou ze 17. století, poslední z r. 1879, po tomto datu byl založen nový židovský hřbitov v Telči.
Naučná stezka F. M. Nágla (1 – 1,5 h pomalé chůze) začíná a končí v Kostelní Myslové. Na informačních tabulích se návštěvník seznámí s tvorbou a životem akademického malíře Františka Mořice Nágla (1889 Kostelní Myslová - 1944 Osvětim), historií Kostelní Myslové a osudy lidí žijících v tomto kraji na počátku 20. století. V kraji střeženém horou Javořicí stával u potoka Myslůvky malířův rodný statek, v němž rod Náglů žil po celé generace. Celá rodina Náglova zahynula kvůli svému židovskému původu během druhé světové války v koncentračních táborech.
Telč byla osídlena již před 12. stoletím. Ze 13. století se dochovala pozdně románská věž, která je přístupná veřejnosti. Největšího rozkvětu Telč dosáhla v 16. století, kdy se panství ujal Zachariáš z Hradce. Velkoryse přestavěl gotický hrad a přistavěl renesanční zámek. Telč je městem historických památek, galerií, muzeí, výstav, hudebních a filmových festivalů, filmaři si ji vybrali k natočení několika desítek pohádek a filmů.
V přízemí radnice se nachází Informační centrum. Kontakt: Informační centrum Městského úřadu Telč, nám. Zachariáše z Hradce 10, 588 56 Telč, tel: +420 567 112 407/408, e-mail: info@telc.eu, www.telc.eu
Na Oslednicích na okraji Telče stávala kdysi rozhledna. Byla dřevěná a měřila 16 m. V roce 1999 zde vyrostla základová stanice pro přenos signálu mobilních telefonů. Stavba byla řešena jako veřejně přístupná rozhledna. Nynější kovová rozhledna přístupná od r. 2000 s točitým schodištěm je vysoká 34 m. Po zdolání 176 schodů budete mít pohádkovou Telč jako na dlani, uvidíte hrad Roštejn i nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny - Javořici (837 m n.m.). Cesta k rozhledně vede kolem nádraží v Telči pod železniční viadukt a odtud je to asi 500 m po žluté turistické značce. Kontakt: +420 776 753 889
Přírodní památka Černíčský rybník (výměra 23,66 ha, vodní plocha 10 ha) je důležitou lokalitou vodního ptactva v otevřené agrární krajině. Leží na soutoku Moravské Dyje a Myslůvky.
Malý Pěčín je místní část Dačic vzdálená 4 km. Nachází se zde železniční zastávka na trase Dačice-Telč. Dominantou obdélníkové návsi je kaple P. Marie z r. 1867, před níž stojí kamenný kříž z r. 1877.
V Malém Pěčíně sídlí Jockey Club Malý Pěčín. Mezi jeho aktivity patří chov koní, jejich využití k jezdeckému sportu, ukázky a využití koní v zápřeži i pod sedlem, podpora volnočasových aktivit mládeže i prostřednictvím jízdy na koni, podpora rozvoje kladného vztahu dětí a mládeže ke zvířatům a přírodě a rekreační využití koní k volnočasovým aktivitám. Kontakt: JC Malý Pěčín, Husova 245/V, 380 01 Dačice, tel: +420 723 884 468, e-mail: jcmp@jcmp.cz, www.jcmp.cz
Území přírodní památky Dubová stráň je tvořeno zachovalými listnatými lesními porosty na svazích údolí Moravské Dyje s výskytem řady teplomilných druhů a lesních společenstev. Až na drobnou výjimku (trasa plynovodu) je území tvořeno výhradně lesními společenstvy s výskytem některých vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 462 - 496 m. Dubová stráň je součástí naučné stezky, která propojuje na 11 zastávkách přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí.
Zahrádecký les je posledním zastavením naučné stezky, která spojuje přírodní zajímavosti Dačic a blízkého okolí. Jde o bývalý příměstský rekreační les s výletní restaurací, který po roce 1948 zpustnul, a restaurace zanikla. Dnes se zde nachází produkční les se zastoupením dřevin: modřín, borovice, smrk a dub. Z místa je poutavá vyhlídka na Město Dačice.