Broukoviště (loggery) jsou skupiny kmenů, špalků či silnějších větví zakopaných částečně v zemi nebo na ní položených. Takto uložená dřevní hmota slouží jako útočiště organismů vázaných na mrtvé dřevo. V současné krajině se vlivem intenzivního hospodaření v lese i mimo něj mrtvého dřeva příliš nenachází. Tento fakt je znatelný především v okolí lidských sídel. Pro broukoviště se nejlépe hodí dřevo listnáčů. Ty hostí nejvíce zástupců hmyzí říše. Také je důležitý objem ukládaného dřeva. Čím objemnější „klacek“ zakopeme, tím vzácnější brouky může hostit. Jak již bylo řečeno, broukoviště je schopné hostit pouze druhy organismů vázané na mrtvou či odumírající dřevní hmotu, proto například není možné, aby vytvoření broukoviště přispělo k rozšiřování škodlivých druhů hmyzu. Typickými obyvateli loggeru jsou tesařík a zlatohlávek zlatý nebo krasec třešňový. Logger v zámeckém parku slouží k ukládání části dřevin, v kterých byla zjištěna přítomnost vzácného hmyzu a které bylo nutné pokácet z bezpečnostních důvodů.
Koupání s písčitým dnem a travnatou pláží v klidném prostředí nabízí rybník Chytrov obklopený lesy. Ubytování a stravování nabízí Penzion Chytrov nacházející se v bezprostřední blízkosti rybníka.
Území přírodní památky Dubová stráň je tvořeno zachovalými listnatými lesními porosty na svazích údolí Moravské Dyje s výskytem řady teplomilných druhů a lesních společenstev. Až na drobnou výjimku (trasa plynovodu) je území tvořeno výhradně lesními společenstvy s výskytem některých vzácných a ohrožených rostlin a živočichů. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 462 - 496 m. Dubová stráň je součástí naučné stezky, která propojuje na 11 zastávkách přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí.
Jarošovský rybník je dalším zastavením na Dačické kaskádě. Je mu věnováno zastavení č. 8 naučné stezky.
Javořice je nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny (837 m n. m.). 162,5 m vysoký televizní vysílač z r. 1989 nahradil původní z r. 1961.
Před klášterem v Kostelním Vydří se nachází památné stromy, tzv. karmelitánské lípy, které jsou jako stromořadí výraznou krajinnou dominantou a jako památné byly vyhlášeny v roce 2004 s ochranným pásmem o poloměru 15 m kolem každé z lip. Lípy dosahují nadprůměrného vzrůstu a věku cca 250 let. Za památné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí je možno prohlásit dřeviny vynikající svým vzrůstem, věkem, významné krajinné dominanty, zvlášť cenné introdukované dřeviny a v neposlední řadě dřeviny historicky cenné, které jsou památníky historie, připomínají historické události nebo jsou s nimi spojeny různé pověsti a báje.
Moravská Dyje pramení asi 4 km jihovýchodně od Třeště ve výšce 635 m n. m. Teče jižním směrem, protéká okolo Telče a Dačicemi, v Písečném opouští ČR a na území Rakouska se u Raabsu spojuje s rakouskou Dyjí (Thaya), aby se mohla u Drosendorfu opět vrátit do Čech a pokračovat na Moravu. Její tok je dlouhý 68 km a odvodňuje území o rozloze 630 km2. Moravská Dyje je jako přírodní památka součástí naučné stezky, která propojuje přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační tabule vztahující se k řece a popisující místo a výčet významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují, se nachází na místě zvaném Valcha. Přístřešek s lavičkou a stolkem poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Naučná stezka F. M. Nágla (1 – 1,5 h pomalé chůze) začíná a končí v Kostelní Myslové. Na informačních tabulích se návštěvník seznámí s tvorbou a životem akademického malíře Františka Mořice Nágla (1889 Kostelní Myslová - 1944 Osvětim), historií Kostelní Myslové a osudy lidí žijících v tomto kraji na počátku 20. století. V kraji střeženém horou Javořicí stával u potoka Myslůvky malířův rodný statek, v němž rod Náglů žil po celé generace. Celá rodina Náglova zahynula kvůli svému židovskému původu během druhé světové války v koncentračních táborech.
Nachází se v lesích po levé straně silnice vedoucí z Volfířova do Radlic. Jde o soubor přirozených porostů submontánních potočních a prameništních olšin s velmi početnou populací bledule jarní s významnou mokřadní entomofaunou.
Na Oslednicích na okraji Telče stávala kdysi rozhledna. Byla dřevěná a měřila 16 m. V roce 1999 zde vyrostla základová stanice pro přenos signálu mobilních telefonů. Stavba byla řešena jako veřejně přístupná rozhledna. Nynější kovová rozhledna přístupná od r. 2000 s točitým schodištěm je vysoká 34 m. Po zdolání 176 schodů budete mít pohádkovou Telč jako na dlani, uvidíte hrad Roštejn i nejvyšší horu Českomoravské vrchoviny - Javořici (837 m n.m.). Cesta k rozhledně vede kolem nádraží v Telči pod železniční viadukt a odtud je to asi 500 m po žluté turistické značce. Kontakt: +420 776 753 889
Naučná stezka nabízí procházku po přírodních zajímavostech města Dačice a jeho bezprostředním okolí, propojuje přírodní památky Toužínské stráně, Moravská Dyje a Dubová stráň a další přírodně hodnotná místa.Informační systém instalovaný na jednotlivých zastávkách je tvořen popisem daného místa, jakož i výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Vybraná stanoviště jsou vybavena jednoduchým přístřeškem s lavičkou a stolkem pro krátký odpočinek a případné občerstvení.Město Dačice vám přeje příjemnou procházku.První zastavení s podrobnou mapkou trasy se nachází na vlakovém nádraží. Druhé zastavení na autobusovém nádraží.Z páteřní cyklotrasy regionu Renesance sem můžete odbočit z Ostojkovic, Třebětic nebo Budíškovic.
Nachází se na Havlově hoře u obce Valtínov. Je vysoká 40,7 m. Přístup k ní je buď z obce Valtínov nebo od Nového Světa.
8km od Starého Města pod Landštejnem v nádherné přírodě České Kanady se nachází Bison Ranch - Rožnov. K dispozici je penzion, restaurace, dětské hřiště a připravuje se wellness centrum. Romantickou alejí se můžete vydat k rybníku nebo vás dovezou přímo mezi stádo bizonů, které si tak lze z blízka prohlédnout. Bizonní farma je populárním cílem snoubenců při organizování svatebního dne a také cyklistů, kteří se zde zastavují při putování Českou Kanadou.
Kaskádová soustava rybníků severozápadně od Dačic směrem k Dolním Němčicím na Rybničním potoce je ojedinělá nejen na Dačicku, ale v rámci celého území našeho státu. Dačickou rybniční kaskádu tvoří 19 samostatných rybníků, kolem 10 z nich vede cesta, kterou si oblíbili jak cyklisté, tak místní obyvatelé a návštěvníci k vycházkám v každém ročním období. Na konci cesty lze pokračovat po silnici do blízkého Kostelního Vydří. Dačická rybniční kaskáda je součástí naučné stezky, která propojuje na 11 zastávkách přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém, který na kaskádě tvoří 3 zastávky, obsahuje popis daného místa s výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Tato lokalita patří mezi nejvýznačnější v tomto regionu z hlediska výskytu vodního ptactva, obojživelníků i mokřadních společenstev rostlin. Přístřešek s lavičkou a stolkem na dvou ze stanovišť poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Přírodní památka Toužínské stráně (3,07 ha) – společenství suchomilných rostlin stepního charakteru, výskyt vzácných druhů brouků a plazů, přes 600 druhů motýlů. Území je ohraničeno bývalými lomy – západní lom je významnou geologickou lokalitou díky mimořádné složitosti vrásnění komplexu rulových hornin několika typů. Stráně jsou součástí naučné stezky, která propojuje přírodní zajímavosti v Dačicích a blízkém okolí. Informační systém instalovaný na jednotlivých zastávkách je tvořen popisem daného místa a výčtem významných živočichů a rostlin, které se zde vyskytují. Přístřešek s lavičkou a stolkem poslouží ke krátkému odpočinku, občerstvení nebo jako úkryt před nepřízní počasí.
Jde o přírodní rezervaci. Rybník je vyhledávaný příznivci přírodního koupání. Soustava rybníků v Telči, která je dosud závislá na přívodu vody z tohoto rybníka, je součástí funkčního památkově chráněného městského středověkého opevnění. Celá vodohospodářská soustava je dnes historickou technickou zajímavostí.
Cestou z Kostelního Vydří do Myslůvky nelze minout Vojtův vrch, v jehož lesích bylo napočítáno 1500 mravenišť.
Vycházková lokalita na východním okraji města byla vybudována v roce 2013. V rámci úpravy lesoparku došlo k obnovení třech dřevěných křížů, které na tomto místě stávaly přes tři století, nově byla vybudovaná křížová cesta. Z vyhlídkových bodů je hezký pohled na historické centrum města a blízké okolí. Lokalita je volně přístupná, v zimním období se zvýšenou opatrností.
Zahrádecký les je posledním zastavením naučné stezky, která spojuje přírodní zajímavosti Dačic a blízkého okolí. Jde o bývalý příměstský rekreační les s výletní restaurací, který po roce 1948 zpustnul, a restaurace zanikla. Dnes se zde nachází produkční les se zastoupením dřevin: modřín, borovice, smrk a dub. Z místa je poutavá vyhlídka na Město Dačice.
Rybník nedaleko obce Kunžak o rozloze 10 ha, vhodný ke koupání, písečné pláže. Jde o rekreační oblast s možností ubytování a občerstvení.
Zámecký park Za zámkem se jihozápadně na svažitém terénu rozkládá v nadmořské výšce téměř 500 m zámecký přírodně-krajinářský park. Je bohatý množstvím stromů, keřů a bylin, zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Zahradně-architektonický záměr plně využívá členitého terénu, svažujícího se od budovy zámku k jihozápadu, a zahrnuje také plochu rybníka s ostrůvkem. Zámecký rybník uzavírá kaskádu téměř dvou desítek rybníků, založenou na potoce mezi klášterem v Kostelním Vydří a Dačicemi. Současnou rozlohou 10 hektarů patří park k menším zámeckým parkům, díky systematické péči však je důstojným reprezentantem zahradní architektury, spojené s venkovským šlechtickým sídlem. Krátká vycházka kolem kapličky trvá 10 minut, delší kolem rybníka asi 25 minut. Park je přístupný od dubna do října od 7 do 21 hodin, v zimě od 7 do 19 hodin.
Okolí zámku tvoří samostatný parkový celek. Tato část spolu s jižní strání pod hradbami, zabírá 4,4 ha. Nejstarší doklady o existenci zámecké zahrady pochází z roku 1665. Současnou podobu v duchu anglického stylu získal park ve druhé polovině 19. století.
Přírodní památka Černíčský rybník (výměra 23,66 ha, vodní plocha 10 ha) je důležitou lokalitou vodního ptactva v otevřené agrární krajině. Leží na soutoku Moravské Dyje a Myslůvky.
Kamenný útvar ve tvaru lidského pozadí nedaleko rozhledny U Jakuba. Cesta k ní je od rozhledny dobře značena.