Trasa vychází od rozcestníku turistického značení v parku před vlakovým nádražím. Trasa je značená zelenou turistickou značkou směr silniční a železniční most. Vycházka pokračuje přes most tzv. Bechyňskou duhu, dříve také Jubilejní.
V letech 1926 - 1928 vznikla v Bechyni pozoruhodná technická stavba, nejvyšší železobetonová konstrukce v tehdejší Československé republice podle projektu Eduarda Viktory. Most nazývaný Bechyňská duha slouží silniční i železniční dopravě. Trochu něco z technických dat: Délka mostní vozovky je přes 200 m , rozpětí oblouku 90 m, výška mostu nad hladinou řeky Lužnice 52 m. V roce 2014 byl most prohlášen národní kulturní památkou.
21. června 1903 se konalo slavnostní zahájení provozu první elektrifikované železnice na území Rakouska - Uherska u jehož zrodu stál "český Edison" František Křižík. Trať s netypickým poloměrem zatáček i výraznějším sklonem terénu původně končila před Bechyní na starém nádraží, po dokončení železobetonového mostu přes Lužnici v roce 1928 byla prodloužena až do města. V turistické sezóně bývají na trati Tábor - Bechyně pořádány nastalgické jízdy původní Křižíkovy vlakové soupravy.
Za mostem zahnete doprava a po cca 100 m dojdete k první vyhlídce, která nese jméno prvního předsedy Klubu českých turistů Vojty Náprstka. Zde máte krásný výhled na most, údolí řeky Lužnice a křižíkovu vilovou čtvrť.
Pokračujete dále lesem ( cestou můžete odbočit po stezce dolů k Lužnici na místo bývalého přívozu)
2. vyhlídkové plošině pojmenované po architektu Vratislavu Pasovském. Zde můžete obdivovat Klášter s klášterní zahradou či čtvrť Parkány.
Cesta vede dále po lesnatém úbočí nad řekou a postupně klesá až do místní části Zářečí.
Poslední vyhlídka nazvaná po Jiřím Guthu-Jarkovském, poskytuje výhled na bechyňský zámek, Zářečí, bechyňské schody a klášter.
Dále trasa vede kolem budovy bývalých lázní k zářečskému mostu.
Čtvrť Zářečí. Zde jižně pod hradem, byla původně zřízena panská lázeň. Již v 16. století tu bydleli v 10 dřevěných domcích místní řemeslníci - hrnčíři a kamnáři. V roce 1875 zde Paarové založili keramickou továrnu. I dnes zde najdeme keramické dílny. Zářečí zdobí barokní socha sv. jana Nepomuckého od Jiřího Pacáka, umístěna při oblouku silnice v horní části zástavby.
V Zářečí přejdeme most přes řeku Lužnici, za mostem odbočíme vlevo okolo jezu a dolního mlýna k soutoku lužnice a říčky Smutné.
Dolní mlýn v Zářečí.
Procházíme kolem lávky u soutoku Smutné a Lužnice. Pokračujeme dále po červené turistické značce lesní cestou k silnici vedoucí kolem zámku.
Na konci 19. století stála na soutoku Lužnice a Smutné dřevěná lávka. Později byla nahrazená pontonovým dřevěným mostem, který v roce 1929 nahradil ocelový most.geot
Naše trasa se kříží se stezkou podél Lužnice.
Stále po červené..
Dále pokračujeme po červené turistické značce po silnici kolem zámku na náměstí T. G. Masaryka.
V 16. století nechal Petr Vok z Rožmberka přestavět původně gotický hrad na své hlavní, nejmilejší a tehdy ještě mládenecké sídlo, reprezentativní renesanční zámek, kde se také později (14. února 1580) Petr Vok oženil s Kateřinou z Ludanic. Po smrti staršího bratra Viléma z Rožmberka, zdědil Petr Vok celé rožmberské panství (do kterého náležela i Bechyně), avšak Vok nezdědil „pouze“ rožmberské panství, ale i dluhy po bratrovi Vilémovi. Proto nedobrovolně obětoval v roce 1596 Bechyni rodu Šternberků, aby smazal dluhy. Po Šternbercích vlastnil zámek téměř dvě staletí rod Paarů.
V parku na náměstí je umístěna mapa a rozcestník turistického značení. Můžeme projít městem, pokud se budeme držet červené turist. značky, dovede nás znovu k vlakovému nádraží.
Trasa vychází od rozcestníku turistického značení v parku před vlakovým nádražím. Trasa je značená zelenou turistickou značkou směr silniční a železniční most. Vycházka pokračuje přes most tzv. Bechyňskou duhu, dříve také Jubilejní.
ZpětPokračujete dále lesem ( cestou můžete odbočit po stezce dolů k Lužnici na místo bývalého přívozu)
ZpětCesta vede dále po lesnatém úbočí nad řekou a postupně klesá až do místní části Zářečí.
ZpětV Zářečí přejdeme most přes řeku Lužnici, za mostem odbočíme vlevo okolo jezu a dolního mlýna k soutoku lužnice a říčky Smutné.
ZpětProcházíme kolem lávky u soutoku Smutné a Lužnice. Pokračujeme dále po červené turistické značce lesní cestou k silnici vedoucí kolem zámku.
Zpět