Širší náhled trasy. V pozadí vlevo Hynčice pod Sušinou a lyžařský areál SkiKráličák pokračující přes Stříbrnický kopec až do Stříbrnického udolí vpravo. Nad ním patrná sjezdovka a horská chata Návrši. V pozadí masiv Králického Sněžníku. Vlvo Sušina, vpravo Králický Sněžník.
Modrá trasa KČT vás zprvu povede po lukách krásnou krajinou pod Kozím Vrchem (vlevo nad Městem) do Nového Rumburku a Střibrnic pod vrchol a sjezdovku Štvanice vpravo.
Při stoupání do strání pod Kozím Vrchem se otvírají krásné výhledy na staré město jako na dlani.
Výhledy z modré turistické strasy ze Starého Města do Stříbrnic. Vlevo Krupná, vpravo Starý Kopec.
Z vrchu Štvanice 866 m.n. vede sedačková lanovka skierálu SkiKráličák. Při cestě po modré turistické trase ze Starého Města na Králický Sněžník se pod vlekem Štvanice napojíte na silnici, po které budete pokračovat kousek do Stříbrnic.
Ze Stříbrnic již následuje stoupání na Králický Sněžník. Směrem tam můžete po žluté nebo asfaltové cestě přes chatu Návrší, kde se můžete před dalším stoupání občerstvit. Zpátky pro změnu po modré přes Adélin Pramen.
Na Králičký Sněžník pokračujete ůdolím po žluté nebo serpentínami po zpevněné cestě. Zpět po modré přes Hraniční Horu.
Serpentíny k Chatě Návrší (vlevo dole) následně pokračující zprava k rozcestí nad Adéliným pramenem.
Turistická chata Návrší.
Se sjezdovky Návrší se naskýtá pohled zpět na ušlou trasu ze Starého Města. Pěkně začíná vystupovat Keprnická Hornatina. Za ní je možné spatřit Praděd a Dlouhé stráně.
Na Rozcestí Nad Adéliným se napojuje žlutá turistická cesta na modrou vedoucí ze Stříbrnic na Králický Sněžník. Dále pokračuje značení modré.
Točité serpentíny nad Adeliným pramenem.
Pokračuje poslední část zpěvněné cesty. Po cestě je možné zhlédnout tabule Naučné stezky Králický Sněžník.
U Výhlídky Pod Ludmilou sejdeme při tůře na Králický Sněžník ze zpevněné cesty a následuje úsek polomů s mystickou atmosférou.
Polomy na vrstevnici kolem Stříbrnické mezi vyhlídkou Pod Ludmilou a sedlem tvoří specifický ráz tohoto úseku cesty. Umožňují také krásné vyhlídky od Kladského Sedla přes Paprsek a Šerák až na Praděd. Fotografie výhledů nalezenete pod místem Vyhlídka Pod Ludmilou.
Technicky je možná až sem cesta na kole. Cyklistům je však oficiálně do těchto míst již přístup zakázán.
Stříbrnické sedlo v nadmořské výšce 1212m je na křížení modré značky pokračující jako vrcholová přes vrchy Střibrnická, Černá Kupa, Sušina, Podbělka, Souš, Jasaní do Vojtíškova (spojení na Kárlíky a Hanušovice). Červená nás dovede dále na Králický Sněžník.
Stříbrnická je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Nadmořská výška je 1250 m. Ze západních svahů hory odtéká voda do přítoků Moravy, z východních svahů do přítoků řeky Krupé. Řeka Krupá se dále vlévá u Hanušovic do Moravy. Severní (polské) svahy patří do úmoří Baltu, vody odtékají hlavně přítoky potoky Kamienica.
A cestu pokryje hustý porost borůvčí.
Cesta na Sněžník.
K chatě Francizska se dostanete na odbočce po žluté trase do údolí Moravy. O něco dále pak dojdete i ke Sněžné chatě.
Chata Sněžná stojí žluté značce z Údolí Moravy na Králický Sněžník ve výšce 1210 m.n. na jižního výběžku Králického Sněžníku. U chaty je ohniště s posezením.
U odbočky k chatě Francizka začíná stupat obtížnost trasy.
Vyhlídka na údolí Moravy u Suťového pole pod Lichenstainovou Chatou. Stojí u ní naučná tabule stezky Králický Sněžník.
Lichtenštejnova chata na Sněžníku (německý název Liechtensteinschutzhaus nebo Fürst Johann Liechtenstein Schutzhaus) se nacházela v nadmořské výšce 1375 m n. m., na jihovýchodním svahu Králického Sněžníku. Stavba byla začátkem 70. let 20. století zbořena, v současnosti zde spatříme pouze její základy.
Králický Sněžník nebyl v minulosti jen centrem turistiky a lyžování, ale i místem společenského a kulturního života. Řadu let se zde scházeli mladí němečtí umělci patřící k pražské skupině „Prager Secession“, která usilovala o kulturní sblížení Čechů a Němců v tehdejším Československu. Její vůdčí osobností byl šumperský rodák malíř a scénograf Kurt Halleger. Spolek, který vznikl v roce 1922, se zpočátku scházel na Ještědu, ale již v polovině 20. let si zvolil chatu na Králickém Sněžníku (zbořenou v r. 1971) za místo svých schůzek a také se významně podílel na její originální výzdobě. Měl svoji oblíbenou píseň „V ještědském údolí kvete šeřík“, podle které si dal název „Jescher“ a za symbol zvolil šeřík. Členům spolku se však později nelíbilo, že svůj název spojují s Ještědem, když jezdí na Králický Sněžník. Při nějaké příležitosti si všimli, že sloní kýchnutí zní jako „ješ“. A tak sice jméno spolku ponechali, ale odvodili je od kýchání slona, kterého přijali za svůj symbol a navzájem se potom zdravili pozdravem „ješ“.
Závěrečný výšlap kolem pramene Moravy na vrchol.
Králický Sněžník je opravdovým otcem mnoha řek, potoků a pramenů. Ze svahů pohraniční hory Klepý (1144 m n.m.) odtéká Liptovský potok do Tiché Orlice, ta přes Labe do Severního moře, řeka Nysa plyne do moře Baltského, řeka Morava teče do Dunaje a do Černého moře. Nejdelší moravská řeka Morava pramení ve výšce 1380 m n.m. Vlastní pramen je uzamčen, aby jej neukáznění turisté neničili, voda vytéká z trubky kousek pod ním.
Nad pramenem Moravy se naskýtá pohled na rokli a hřeben Sušiny, vlveo na konci cesty je slon.
Králický Sněžník v je současnosti velmi vyhledávaným turistickým místem. Na této 1424 m vysoké „střeše Evropy“ se nachází zbytky vyhlídkové věže císaře Viléma. Pod vrcholem najdete pramen řeky Moravy a opodál zbytky Lichtensteinovy chaty a oblíbenou zastávku při cestě na Králický Sněžník – kamennou sošku slůněte.
Cesta zpět - přejeme Vám příjemný návrat domů!
Širší náhled trasy. V pozadí vlevo Hynčice pod Sušinou a lyžařský areál SkiKráličák pokračující přes Stříbrnický kopec až do Stříbrnického udolí vpravo. Nad ním patrná sjezdovka a horská chata Návrši. V pozadí masiv Králického Sněžníku. Vlvo Sušina, vpravo Králický Sněžník.
ZpětModrá trasa KČT vás zprvu povede po lukách krásnou krajinou pod Kozím Vrchem (vlevo nad Městem) do Nového Rumburku a Střibrnic pod vrchol a sjezdovku Štvanice vpravo.
ZpětPři stoupání do strání pod Kozím Vrchem se otvírají krásné výhledy na staré město jako na dlani.
ZpětVýhledy z modré turistické strasy ze Starého Města do Stříbrnic. Vlevo Krupná, vpravo Starý Kopec.
ZpětZe Stříbrnic již následuje stoupání na Králický Sněžník. Směrem tam můžete po žluté nebo asfaltové cestě přes chatu Návrší, kde se můžete před dalším stoupání občerstvit. Zpátky pro změnu po modré přes Adélin Pramen.
ZpětNa Králičký Sněžník pokračujete ůdolím po žluté nebo serpentínami po zpevněné cestě. Zpět po modré přes Hraniční Horu.
ZpětSerpentíny k Chatě Návrší (vlevo dole) následně pokračující zprava k rozcestí nad Adéliným pramenem.
ZpětSe sjezdovky Návrší se naskýtá pohled zpět na ušlou trasu ze Starého Města. Pěkně začíná vystupovat Keprnická Hornatina. Za ní je možné spatřit Praděd a Dlouhé stráně.
ZpětPokračuje poslední část zpěvněné cesty. Po cestě je možné zhlédnout tabule Naučné stezky Králický Sněžník.
ZpětTechnicky je možná až sem cesta na kole. Cyklistům je však oficiálně do těchto míst již přístup zakázán.
Zpět